Jak pić wino?

Jakie wino do jakiej potrawy? Zasady doboru win do potraw są różne w różnych krajach. Nigdzie jednak nie podaje się trunków do zup, a wina nie podaje się do potraw zakwaszanych octem.
/ 18.05.2007 14:18

Jakie wino do jakiej potrawy? Zasady doboru win do potraw są różne w różnych krajach. Nigdzie jednak nie podaje się trunków do zup, a wina nie podaje się do potraw zakwaszanych octem.

Do przekąsek najodpowiedniejsze są wina wytrawne.
Ryby, potrawy z jaj, białe mięsa i chude żółte sery najlepiej komponują się z winem białym, wytrawnym, a kawior z szampanem.
Ciemne mięsa, dania z grzybów i tłuste sery podaje się z czerwonym winem wytrawnym.
Drób można popijać białym lub czerwonym winem, choć na wystawnych przyjęciach do tego typu dań podaje się tylko czerwone wino wytrawne.
Do deserów można podawać wszelkie wina słodkie a także musujące.
Do kawy nie pije sie wina lecz koniak, winiak lub likier.
Zarówno czerwone jak i białe wino wytrawne można zastąpić wytrawnym winem różowym lub szampanem.

Dość specyficzną grupę stanowią wermuty czyli wina ziołowe. Mogą one być słodkie, słodko - gorzkie, i wytrawne. Dwa ostatnie pobudzają apetyt, dlatego podaje się je przed posiłkiem - także z tonikiem - jako tzw. aperitify.

Jaka powinna być temperatura podawanego wina?

  • Białe wytrawne i różowe: 8 - 10 st. C
  • Czerwone wino wytrawne: 16 - 18 st. C
  • Wino deserowe: 14 - 16 st.C
  • Wino ziołowe: 12 - 14 st.C
  • Szampan i inne wina musujące: 6 - 8 st.C

Mocno oziębiać trzeba więc wina białe, różowe i musujące, lekko schładzać - wina deserowe, a czerwone wytrawne podawać nieschłodzone. Zawsze jednak lepiej jest wina nieco chłodniejsze niż zbyt ciepłe.

Win nie należy schładzać zbyt gwałtownie np. w zamrażalniku. Szampan najlepiej jest trzymać w kubełku wypełnionym lodem z niewielką ilością wody, a wino białe w zimnej wodzie z dodatkiem lodu.
Wina najlepiej podawać w szklanych kieliszkach z cienkiego, przezroczystego szkła.

Są jeszcze specjalne zasady odnośnie picia wina, nalewania tego trunku, ale tak naprawdę wśród przyjaciół nie trzeba zbyt mocno przejmowac się etykietą.
Pijmy wino takie jakie nam smakuje i... dobrze się bawmy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/26.05.2011 14:05
Moze byc i z butelki.Ale co to w ogole za rytuały picia wina.Ja pije wino bezalkoholowe, oczywiscie w kieliszku,nigdy w jakiś setkach.
/10.11.2010 06:39
ewentualnie z kartonu
/13.07.2010 15:52
przedewszystkim prosto z .....butelki. No i conajmniej 2 flaszki.