POLECAMY

Jak dobierać mięso wołowe?

Mięso wołowe uznawane jest za trudne w przygotowywaniu. Możemy sobie jednak pomóc, wybierając właściwy kawałek, który dopasuje się do wybranego dania.
Jak dobierać mięso wołowe?

Karkówka - przednia część tuszy, ma ciemnoczerwoną, intensywną barwę, mięso jest sprężyste, zwarte i soczyste, z widocznym tłuszczem. Doskonale nadaje się do grillowania, ale także do pieczenia i smażenia. Przygotowuje się z niego bitki i kotlety, zrazy, szaszłyki i gulasze. Często używane również po zmieleniu.

Rozbratel - przednia część tuszy, znajduje się między karkówką a antrykotem. Mięso jest ciemnoczerwone, zwarte i sprężyste. Zawiera niewiele tłuszczu. Świetnie sprawdza się w smażeniu i duszeniu. Smak mięsa jest delikatny. Nadaje się do przygotowywania dań, w których mięsu nie będzie towarzyszyć zbyt wiele dodatków.

Antrykot - część tuszy umiejscowiona w pobliżu rostbefu i szpondra, ma czerwony kolor, niezbyt intensywny zapach, średnią zawartość tłuszczu i średnie przerosty błonami. Smak jest soczysty, delikatny, niektórzy wyczuwają w nim lekką słodycz. Sprawdza się w smażeniu, pieczeniu i grillowaniu. Smakuje w formie kotletów i zrazów, pieczeni i gulaszu, używany do przygotowywania wędlin.

Rostbef - tylna część tuszy, między antrykotem a udźcem. Mięso jest jędrne, zwarte i soczyste. Ma niezbyt wiele tłuszczu, po przygotowaniu zachowuje delikatny smak. Najlepiej je smażyć i dusić, ale sprawdza się też w pieczeniu, można je też grillować.

Polędwica - znajduje się w tylnej części tuszy, jest ciemnoczerwona, z niską zawartością tłuszczu. Mięso jest dość zwarte, ale soczyste i kruche, delikatne w smaku. Ma szerokie zastosowanie w kuchni, dobrze znosi różne formy obróbki. Można ją smażyć, dusić i piec, przyrządza się z niej steki, bitki, zrazy, ale też dania z mięsa mielonego i gulasze.

Łopatka - przednia część tuszy, partia mięsa z górnej części kończyny przedniej, ma ciemnoczerwony kolor, niewielkie przerosty tłuszczu, smak dość delikatny, choć bywa nieco gorzki. Zwykle wykorzystuje się łopatkę do przygotowywania gulaszów oraz dań z mięsa mielonego, do farszów, gołąbków, pasztetów. Można ją też gotować, dusić i smażyć.

Szponder - otacza żebra nad mostkiem, ma ciemnoczerwony kolor, w smaku jest dość wyrazisty, zawiera sporo tłuszczu. Z tego powodu mięso to świetnie nadaje się do marynowania i grillowania lub pieczenia. Często przyrządza się z niego również gulasze, stanowi dobrą bazę do rosołów i potraw z mięsa mielonego.

Mostek - przednia, dolna część tuszy, poniżej szpondra. Tłusta i często przerośnięta, przez co najlepiej wykorzystywać ją do dań na bazie mięsa mielonego, a także do gotowania, na przykład jako podstawę różnych zup i wywarów mięsnych. Można też dusić i smażyć, jeśli kawałek jest ładniejszy.

Udziec - tylna część tuszy, dość zróżnicowana. Należy do niej ligawa, część zrazowa zewnętrzna i wewnętrzna, krzyżowa i skrzydło. Łączy je niewielki przerost tłuszczowy i lekkie przerośniecie drobnymi błonami. Mięso ma wysoką jakość i charakterystyczny, soczysty smak. Można z niego przygotowywać tatara, a także przetwarzać na wiele różnych sposobów. Przygotowuje się z niego zrazy, steki, pieczenie, dusi się i gotuje. 

Zobacz także: Jak aromatyczna może być wołowina?, Jak przygotować miękką wołowinę?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
Wszystkim smakoszom mięsa wołowego polecam wyroby Kiszeczki, niedrogie mięsko, ale nadzwyczaj smaczne. Poza tym szeroki wybór wołowiny - antrykot, szponder, ligawa. Naprawdę warto.