Kilka słów o granadilli
Granadilla jest szerzej znana jako marakuja lub passiflora. Pochodzi z Peru z terenów wschodnich Andów. Uprawiana jest także w Meksyku, Ameryce Środkowej, Afryce i w Australii.
Nazwa granadilla w języku hiszpańskim oznacza małego granata natomiast nazwa passiflora odnosi się do męki Chrystusa i została wymyślona przez hiszpańskich misjonarzy. „Passi” oznacza cierpienie a „flos” to kwiat, stąd używany jest także polski odpowiednik – męczennica.
Zobacz także: Jak jeść marakuję?
Co przygotować z granadilli?
Owoce granadilli są okrągłe o barwie żółtej lub pomarańczowej o średnicy do 12 cm. Miąższ jest jadalny koloru szarego. Najlepiej zjeść go łyżeczką. Jadalne także są nasiona o słodkim, aromatycznym smaku. Smak granadilli przypomina nieco agrest, jest lekko kwaskowy. Z miąższu przygotowywane są także przetwory, lody, soki, dżemy i koktajle oraz nadzienie do mięs.
Granadilla jest bogata w składniki odżywcze m.in. w witaminy A, C, K oraz wapń, fosfor i żelazo. Polecana jest kobietom w ciąży i małym dzieciom. W 100 g owocu jest 75 kcal.
Skórkę z granadilli można przygotować do przygotowania deserów i nadziewać ją bitą śmietaną lub owocami.
Aby wybrać najlepszą granadille należy wybierać owoc o lekko wysuszonej skórce. Im więcej ma brązowych plam tym jest lepszy. Nie powinny odstraszać nawet ślady pleśni.
Granadillę można dostać w Polsce. Kosztuje ok. 10 zł za sztukę.
Owoc można przechowywać w lodówce do 14 dni.
Zobacz także: Galeria owoców egzotycznych