Ilość mąki i cukru oblicza się w stosunku do ilości jaj - na każde jajko należy dodać 30 g mąki pszennej i 30 g cukru. Mąkę pszenną można zastąpić ziemniaczaną w stosunku 1:1 lub 2:1.
Ciasto biszkoptowe przyrządza się w naczyniu - konsystencja jego jest półpłynna. Istnieją trzy metody otrzymywania ciasta biszkoptowego: na podstawie piany usztywnionej cukrem, na podstawie żółtek ucieranych z cukrem, na podstawie zaparzonych jaj.
Pierwszy sposób jest najłatwiejszy i najbardziej zalecany. Białka ubija się na parze trzepaczką prętową razem z cukrem, aż do zgęstnienia, studzi i dalej ubija z łyżką zimnej wody. Do gotowej piany wlewa się żółtka, stopniowo dosypuje mąkę i lekko miesza. Ciasto wykłada się do formy wyłożonej na dnie pergaminem.
Przyrządzenie biszkoptu drugą metodą polega na utarciu żółtek z cukrem i dodaniu do tej masy mąki oraz sztywno ubitej piany.
Ciasto biszkoptowe parzone przygotowuje się przez ubijanie za pomocą trzepaczki całych jaj z cukrem w misce wstawionej do naczynia z gorącą wodą. Ubija się tak długo, aż masa uzyska gęstość śmietany, a objętość jej powiększy się trzykrotnie. Wówczas masę studzi się, w dalszym ciągu ubijając, następnie miesza z mąką. W cieście biszkoptowym parzonym część mąki pszennej zastąpić można ziemniaczaną w stosunku 1:1 lub 2:1.
Ciasto biszkoptowe nakłada się do ½ wysokości formy (silnie rośnie w czasie pieczenia). Wstawia do piekarnika nagrzanego do temperatury 150°C, a następnie powoli zwiększa temperaturę do 180˚C. Początkowo ciasto ogrzewa się od spodu, a po wyrośnięciu od góry i boków, w celu zrumienienia powierzchni. Należy pamiętać, aby formę z ciastem ustawić w pozycji poziomej - w przeciwnym razie ciasto przeleje się na jedną stronę i będzie nierówne. Czas pieczenia 15-20 min.
Upieczone ciasto poznaje się po tym, że patyczek wetknięty w upieczone ciasto jest po wyjęciu suchy, a ciasto odstaje od boków formy. Dobrze upieczony biszkopt powinien być koloru jasnożółtego, o powierzchni suchej, nie poddającej się pod naciskiem palców, a po przekrojeniu porowaty.