Pozwól rozwinąć skrzydła swojej pomysłowości. Czasami przygotowanie dobrego tortu nie wystarcza; treść zasługuje na dorównującą jej formę.
Czekoladowe świderki
1. Przygotuj krem czekoladowy ganache z 500 g czekolady pełnej i 150 g śmietanki; w rondelku zagotuj śmietankę i mieszając szybkimi ruchami połącz ją z czekoladą rozpuszczoną w kąpieli wodnej. Rozprowadź krem czekoladowy ganache na grubość dwóch palców na blaszce do pieczenia i umieść w lodówce do całkowitego stężenia.
2. Weź gładką foremkę do wykrawania ciasteczek o średnicy 3–4 cm i trzymając ostrą stroną do dołu, prawie pionowo, nachylając na zewnątrz, zeskrobuj naciskając lekko czekoladową wstążeczkę.
3. Powstaną świderki, które częściowo zbiorą się w foremce.
Czekoladowe rurki
1. Rozsmaruj na marmurowym blacie pas białej rozpuszczonej czekolady i przez całą długość przeciągnij po niej wybieraczką z rowkami, tworząc w ten sposób równomierne wgłębienia.
2. Odczekaj mniej więcej minutę, a potem, posługując się zwykłą wybieraczką, rozsmaruj po wierzchu warstwę rozpuszczonej czekolady gorzkiej lub mlecznej, starając się całkowicie przykryć białą warstwę.
3. Kiedy wszystko razem dobrze zastygnie, przytrzymaj mocno palcami zwykłą wybieraczkę i lekko pochylając do siebie umieść ją w odległości 5–6 cm od końca czekoladowego paska.
4. Teraz, lekko naciskając, ciągnij wybieraczkę do siebie dobrze uważając, bo warstwa czekolady zacznie się podnosić do góry i zwijać. Ciągnij dalej, bardziej zdecydowanym ruchem: czekolada będzie się zawijać, tworząc rurki.
5. Tym samym sposobem, ale korzystając z jednego rodzaju czekolady, można zrobić rurki w jednym kolorze.
Czekoladowe fale
1. Z pergaminu wytnij prostokąt 10x30. Rozłóż go na marmurowym blacie i rozprowadź na nim rozpuszczoną czekoladę.
2. Łopatką jednolicie rozsmaruj czekoladę na całej powierzchni papieru.
3. Pod papier podłóż w jednakowej odległości wałeczki; możesz użyć do tego trzonków drewnianych łyżek.
4. Pozostaw czekoladę do całkowitego ostygnięcia, wówczas przełóż pofalowaną wstęgę na drugą stronę i bardzo delikatnie ściągnij papier.
5. Czekolada niemająca styczności z papierem ma przyjemny błyszczący wygląd czekolady poddawanej temperowaniu. Gęstsze fale można otrzymać stosując folię kuchenną bez PCV, lżejszą od papieru, a więc również bardziej plastyczną.
Czekoladowe pętelki
1. Wytnij papierową wstążkę o szerokości 10 cm i rozsmaruj na niej cienką warstwę czekolady poddanej temperowaniu.
2. Na całej wstążce zrób na jej szerokości wybieraczką pionowe rowki.
3. Pozostaw na parę minut do ostygnięcia, później złóż wstążkę na pół na całej długości.
4. Kiedy czekolada całkowicie wyschnie, delikatnie zdejmij papier.
5. Ostrożnie rozdziel pętelki uważając, aby ich nie połamać.
6. Można je wykorzystywać również grupowo do tworzenia różnych dekoracji na tortach; aby otrzymać szersze pętelki, należy ostrzem noża porobić nacięcia bardziej od siebie oddalone.
Dekorowanie za pomocą papierowego rożka
1. Z pergaminu wytnij trójkąt równoramienny prostokątny o krótszych bokach około 40 cm. Skieruj go kątem prostym w swoją stronę, prawą dłonią zawijaj pergamin do środka przytrzymując prawy kąt kciukiem, a lewy kąt drugą dłonią. W połowie dłuższego boku utworzy się szpic rożka.
2. Lewą ręką zawiń oba brzegi, tak żeby trochę na siebie zachodziły.
3. Gdy zawijasz lewy brzeg, trzy kąty powinny znaleźć się jeden nad drugim, odrobinę się mijając.
4. Następnie załóż wystające części do środka rożka, nadając mu bardziej regularny kształt i wzmacniając jego krawędź.
5. Napełnij rożek rozpuszczoną czekoladą, ale nie więcej niż do połowy.
6. Zamknij rożek ściskając go palcami i zrób podwójne założenie. Na koniec obetnij czubek nożyczkami.
7. Aby wyciskać czekoladę, trzymaj rożek w lewej ręce i prawym kciukiem naciskaj od założonego brzegu.
Wzory dekoracyjne
1. Do marmurowego blatu przyklej dwiema kropelkami czekolady kawałek pergaminu. Jednym z najprostszych zdobień jest wzór połączonych literek „s”.
2. Jeśli chcesz, rysunek można uzupełnić dodatkowymi elementami.
3. Do ozdobienia brzegu tortu może okazać się wystarczający zwykły wzór zrobiony zygzakiem. Jeśli trudno jest wykonać rysunek w jednolity sposób, skorzystaj z matrycy, którą podkłada się pod papier i według niej wyciska się rożkiem wzór.
4. Trójkątne lub kratkowane wzory tworzą sympatyczne zdobienia, które odrywa się po wyschnięciu. Nadają się do dekorowania tortów i pucharków lodów.
5. Po wyznaczeniu okrągłego środka tortu udekoruj go wzorem połączonych „esów”.
6. Naokoło brzegu tortu możesz narysować najpierw małe łuki, a potem między nimi trójkąt.
Pomysły na czekoladowe dekoracje zaczerpnęliśmy z książki "Czekolada - nowa harmonia smaku" Rasalby Gioffre, która została wydana nakładem kieleckiego wydawnictwa JEDNOŚĆ.