Są wśród nich dania lekkie i niskokaloryczne oraz ciężkostrawne i tuczące. Zanim usiądziesz do stołu, sprawdź, które możesz jeść bez wyrzutów sumienia, a których lepiej unikać. Dla zdrowia i dobrej sylwetki.
1. Bakalie
Oprócz witamin i minerałów (beta-karoten, magnez, żelazo) zawierają dużo błonnika i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Są szczególnie cenne w świątecznej diecie, bo mogą obniżać cholesterol. Mimo właściwości zdrowotnych, bakalie są bardzo kaloryczne.
- około 300 kcal w 100 g
- tłuszcz: 15 g
- białko: 20 g
- węglowodany: 40 g
2. Pierogi z kapustą i grzybami
Choć mają warzywny farsz, to często polewa się je tłuszczem, a to sprawia, że są dosyć ciężkostrawne.
- 190 kcal
- tłuszcz: 10,3 g
- białko: 5,2 g
- węglowodany: 21,9 g
3. Karp smażony
To jedna z najbardziej tłustych potraw na wigilijnym stole. Zjedz go z chrzanem, który rozbija tłuszcz na małe kulki i ułatwia jego trawienie.
- 170 kcal
- tłuszcz: 7 g
- białko: 18 g
- węglowodany: 9 g
4. Karp w galarecie
Ma zdecydowanie mniej tłuszczu niż smażony. Żelatyna zawarta w galarecie wzmacnia kości, włosy i paznokcie, natomiast potas reguluje ciśnienie. Uważaj tylko, żeby nie przesadzić z solą.
- 137 kcal
- tłuszcz: 2,9 g
- białko: 26 g
- węglowodany: 2,1 g
5. Barszcz czerwony
To cenne źródło antyoksydantów, które mogą obniżać ryzyko raka. Potrawy z buraków regulują ciśnienie, oczyszczają krew, a także pobudzają krążenie i przemianę materii.
- 46 kcal
- tłuszcz: 0,3 g
- białko: 1,8 g
- węglowodany: 9 g
6. Śledź w oleju
Jest ciężkostrawny. Ma dużo tłuszczu i soli. Może nie tylko zaszkodzić wątrobie, ale i podnieść ciśnienie. Zawiera jednak sporo jodu.
- 301 kcal
- tłuszcz: 26,5 g
- białko: 16,4 g
- węglowodany: 0 g
Znakomite lekkostrawne danie; zwłaszcza polecane osobom z chorym żołądkiem. Dodając do niego sos z żurawin lub czerwonych borówek, wzbogacisz potrawę w witaminę C.
- 130 kcal
- tłuszcz: 6,5 g
- białko: 18,4 g
- węglowodany: 0 g
8. Schab ze śliwką
Jedna z najchudszych potraw z wieprzowiny. Suszone śliwki zawierają dużo błonnika, który ułatwia trawienie i sprzyja odchudzaniu. Natomiast czerwone mięso jest cennym źródłem żelaza.
- 260 kcal
- tłuszcz: 16 g
- białko: 28 g
- węglowodany: 10 g
9. Kutia
To prawdziwa bomba kaloryczna! Ma jednak sporo błonnika.
- 420 kcal
- tłuszcz: 28 g
- białko: 11 g
- węglowodany: 30 g
10. Sałatka jarzynowa
Warzywa zawierają sporo witamin i minerałów (m.in. witaminę A, potas i magnez). Ale dodatek majonezu sprawia, że sałatka ma dużo kalorii. Jeśli zrobisz ją sama, zastąp połowę majonezu jogurtem.
- 92 kcal
- tłuszcz: 16,5 g
- białko: 2,9 g
- węglowodany: 11 g
11. Kisiel z żurawin
Zawiera bardzo dużo antyoksydantów (m.in. witaminę C) i substancji bakteriobójczych. Chroni przed infekcjami dróg moczowych, obniża poziom cholesterolu i zmniejsza krzepliwość krwi. Najnowsze badania wykazały, że żurawiny chronią dziąsła przed paradentozą.
- 108 kcal
- tłuszcz: 2 g
- białko: 2 g
- węglowodany: 20 g
12. Makowiec
To kolejna bomba kaloryczna. W dodatku bardzo ciężkostrawna. Zdecyduj się: albo kutia, albo makowiec. Możesz go też „odchudzić”, zdejmując lukier.
- 365 kcal
- tłuszcz: 22 g
- białko: 10 g
- węglowodany: 32 g
13. Bigos
Sama kapusta jest zdrowa. Ale z mięsem i kiełbasą może być bardzo tłusta. Zawarte w niej olejki eteryczne mogą podrażnić żołądek. Dlatego na początku gotowania zdejmij pokrywkę, żeby olejki się ulotniły.
- 120 kcal
- tłuszcz: 9,9 g
- białko: 5,1 g
- węglowodany: 4 g
14. Kompot z suszonych owoców
Suszone owoce mają dużo błonnika, którego zwykle brakuje w świątecznej diecie. Kompot z suszu wspomaga trawienie i reguluje ciśnienie krwi. Jest jednak kaloryczny.
- 278 kcal
- tłuszcz: 1,3 g
- białko: 2,5 g
- węglowodany: 71 g