Dwóch na trzech dorosłych Polaków ma podwyższony poziom cholesterolu – tak pokazują badania programu WOBASZ*. Niestety większość osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Uważają, że zbyt wysoki cholesterol dotyczy tylko ludzi w starszym wieku lub z nadwagą. Osoby zdrowe, młode, szczupłe i wysportowane są zdania, że to nie ich problem. Podwyższony poziom cholesterolu nie boli, nie daje żadnych widocznych objawów. Skoro nie ma objawów, uważamy, że wszystko jest w porządku, a skutki mogą pojawić się dopiero po latach. Im wcześniej zaczniemy badać poziom cholesterolu i obniżać go, jeśli jest zbyt wysoki, tym większe mamy szanse na uniknięcie chorób układu krążenia.
Podwyższony cholesterol, poza czynnikami, na które nie mamy wpływu (np. uwarunkowania genetyczne), to w dużej mierze efekt niezdrowego odżywiania. To, co jemy, może nam szkodzić, ale może też pomagać. Aż 80% osób z podwyższonym cholesterolem, może obniżyć go do prawidłowych wartości tylko za pomocą diety, w tym produktów bogatych w stanole roślinne, oraz przez zmianę stylu życia.
Już ponad 15 lat temu fińscy eksperci opracowali produkty Benecol, które zawierają stanole roślinne w ilości dającej efekt naturalnej i niezwykle skutecznej redukcji poziomu złego cholesterolu we krwi. Prozdrowotna funkcja Benecolu polega na blokowaniu wchłaniania cholesterolu do krwiobiegu. Średnio wchłaniane jest 50% cholesterolu obecnego w układzie trawiennym. Natomiast, gdy wzbogacimy dietę Benecolem, wchłonięte zostanie tylko 20%.
Czym są stanole roślinne? To naturalne substancje obecne w produktach pochodzenia roślinnego, zawarte m.in. w olejach roślinnych, orzechach, owocach i warzywach. Wraz z normalnym pożywieniem zjadamy zaledwie 20–50 mg stanoli na dzień. Jest to jednak zbyt mało, by uzyskać efekt antycholesterolowy, ponieważ, żeby dostarczyć dwa gramy stanoli (tyle zawiera 30 g Benecolu), należałoby zjeść dziennie 91 kg truskawek albo pół tony kiwi.
W przypadku Benecolu efekt obniżenia poziomu cholesterolu uzyskuje się przy konsumpcji 30 g produktu dziennie, czyli 3 kromek pieczywa posmarowanego Benecolem. Można go również używać do smażenia, duszenia czy pieczenia różnych potraw. Benecol powinien stanowić składnik zbilansowanej diety, której towarzyszy zdrowy styl życia.
Korzystne działanie dla zdrowia i bezpieczeństwo spożywania Benecolu potwierdzono w ponad 60 niezależnych badaniach klinicznych. W 2009 roku stanole roślinne zostały uznane przez prestiżowy „European Journal of Clinical Nutrition” za jedno z 10 najważniejszych odkryć w dziedzinie nauk o żywieniu w ciągu ostatnich 30 lat. Benecol jest jedyną margaryną w Polsce polecaną przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii.
Efekt obniżania poziomu cholesterolu przez estry stanoli roślinnych został uznany przez organizacje eksperckie:
Międzynarodowe Towarzystwo Miażdżycy (2003)
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (2008)
Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetyków (2008)
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne
Polskie Forum Profilaktyki
Produkty Benecol są sprzedawane w 30 krajach na całym świecie. W 2012 roku Benecol, teraz w nowej szacie graficznej, świętuje jubileusz na polskim rynku. Już od 10 lat gości na naszych stołach, obniżając cholesterol Polaków.