A co do picia?

Sylwestrowy stół suto zastawiony, ale co podać do picia? Na pewno nie powinno zabraknąć wody, ale gości ucieszą też wyrafinowane propozycje.
/ 29.12.2006 14:31
Sylwestrowy stół suto zastawiony, ale co podać do picia? Na pewno nie powinno zabraknąć wody (gazowanej i niegazowanej) oraz soków, ale gości ucieszą też bardziej wyrafinowane propozycje.

Typowym świątecznym, a w zasadzie wigilijnym napojem pojawiającym się na naszych stołach jest kompot z suszonych owoców. Gotowany ze śliwek, jabłek i gruszek, z dodatkiem goździków, cynamonu i skórki pomarańczowej jest aromatyczny i zwykle bardzo słodki. To sprawia, że pełni raczej rolę deseru niż gaszącego pragnienie napoju. Oprócz niego tradycyjnie serwujemy kawę i herbatę. W Boże Narodzenie warto podać coś oryginalnego i naprawdę pysznego. Można posłużyć się pomysłami zaczerpniętymi z innych kuchni. Na przykład Szwedzi w czasie świąt najchętniej piją glögg – rodzaj grzanego wina z bakaliami, a Amerykanie raczą się zimnym ponczem herbacianym. Warto także pamiętać, że świąteczne napoje mogą mieć bardzo różne zadania. Te, które są serwowane po obfitych posiłkach, powinny przede wszystkim ułatwiać trawienie, po przyjściu ze spaceru – rozgrzewać, a podawane wieczorem – relaksować. Radzimy powściągliwość w podawaniu mocnych alkoholi. Wino czy ewentualnie piwo w zupełności wystarczą. Nie namawiajmy jednak nikogo do ich picia.

Orzeźwią, rozgrzeją, zrelaksują, dodadzą sił
Oto napoje w sam raz na święta Bożego Narodzenia. Zapewniamy, że wyjątkowo smakują, pachną i wprawiają w wyśmienity nastrój. Mają też dodatkową zaletę – błyskawicznie się je przygotowuje.

Napój żurawinowy jest kwaskowy w smaku, więc możesz go podać do obiadu zamiast kompotu.
Jak zrobić: rozgniecione owoce zalej przegotowaną wodą, odstaw, dosłódź, przecedź.

Poncz może być zimny lub gorący i w zależności od tego orzeźwiać lub rozgrzewać.
Jak zrobić: gorący napar herbaty wymieszać z rumem i cukrem, dodać cynamon, cząstki cytryn i cukier.

Glögg błyskawicznie rozgrzeje i zrelaksuje. Doskonały wieczorem.
Jak zrobić: wrzątek, w którym gotowałaś przyprawy korzenne i skórkę pomarańczową, wymieszaj z cukrem i czerwonym winem, dodaj rodzynki i migdały.

Grzane wino rozgrzeje i doda energii. Zaserwuj je po powrocie ze świątecznego spaceru.
Jak zrobić: czerwone, półsłodkie wino podgrzej z cukrem, goździkami i cynamonem.

Herbata z przyprawami poprawia trawienie i orzeźwia. Wskazana po obfitych posiłkach.
Jak zrobić: przygotować napar z czarnej herbaty, cynamonu, gwiazdki anyżu, goździków i skórki z cytryny. Można lekko dosłodzić.

Aromatyczna kawa przyjemnie pobudzi w czasie podwieczorku.
Jak zrobić: do filiżanki wlej napar kawy, wrzuć kostkę czekolady, ozdób bitą śmietaną, posyp cynamonem.

Redakcja poleca

REKLAMA