Degustacja win

Wystarczy skupić się na najsubtelniejszych odczuciach, by wino otworzyło przed nami swoje tajemnice.
/ 12.11.2007 13:02
Proces degustacji wina składa się z kilku etapów:

Wygląd
Przyglądamy się winu w kieliszku, najlepiej na białym tle. Kolor białych win staje się intensywniejszy wraz z ich dojrzewaniem. Młode wina czerwone mają intensywną purpurową lub rubinową barwę, ale kolor dojrzałych win czerwonych traci swą intensywność.
Wina białe nie powinny mieć żadnego osadu, natomiast wina czerwone mogą zawierać osad.

Zapach
Wdychamy powietrze nad winem w kieliszku, którym delikatnie kołyszemy. Oceniając bukiet wina, koncentrujemy się na trzech podstawowych aspektach:
wrażenia ogólne – czy wino pachnie przyjemnie, bez wyczuwalnych elementów pleśni, korka lub octu;
intensywność – czy aromat jest głęboki, czy słabo wyczuwalny;
charakter – obecność dodatkowych nut zapachowych.

Smak
Należy rozprowadzić łyk wina w ustach i przez chwilę je smakować, a następnie uchylić usta – wtedy przyśpieszy się odparowywanie, co wzmocni intensywność aromatów. W smaku wina oceniamy: stopień kwasowości, słodycz, taniny (odczuwalne jako delikatne odrętwienie wewnętrznych ścianek jamy ustnej i języka), budowę (ciężkość wina), owocowy charakter (intensywność nut owocowych) i poziom alkoholu.

Ocena końcowa
Degustację należy zakończyć przez ponowne powąchanie pustego kieliszka. Często dopiero wówczas ujawniają się najbardziej złożone i wykwintne aromaty.


Ścisłe zasady dobierania wina do odpowiedniego dania traktowane są dziś dość luźno.
W skrócie można by je ująć następująco: przed posiłkiem podaje się wina pobudzające apetyt, tzw. aperitify, do przekąsek idealne są wina białe wytrawne, do ryb i białego mięsa lub drobiu – wina stołowe białe półwytrawne, do pieczystego i dziczyzny – wina czerwone, a do serów – również czerwone, pełne w smaku. Wina słodkie pasują do owoców, orzechów, ciast i deserów. Do sałaty i potraw z octem wina się nie podaje. Zwyczaj podążania za własnym instynktem wydaje się jednak najrozsądniejszy. Jedyne, na co zawsze warto zwrócić uwagę, to dobór wina i potrawy o podobnym „ciężarze”.

Wybór wina
To rzecz bardzo indywidualna. Przy zakupie wina najczęściej sugerujemy się własnym doświadczeniem lub radą znajomych – niezwykle pomocną rolę odgrywa też etykieta, która jest jego wizytówką. Dzięki informacjom zawartym na etykiecie bez trudu możemy zidentyfikować rodzaj, pochodzenie, wiek i cechy charakterystyczne wina.

Sprawdzone zasady:
Temperatura wina
Ogólna zasada jest taka, że wina białe podajemy w niższej temperaturze, różowe w wyższej, a czerwone w jeszcze wyższej.
- wina białe: 8 – 12°C
- wina różowe: 10 – 12°C
- wina czerwone: 14 – 17°C

Kieliszki
Mówiąc o winie nie sposób pominąć roli właściwego doboru kieliszków, ułatwiających osiągnięcie odpowiednich wrażeń wzrokowych, zapachowych i smakowych.
Zwyczajowo kieliszek napełnia się tylko do 2/3 pojemności. Kieliszek do wina białego ma zazwyczaj długą, doskonale wyprofilowaną nóżkę. Jest mniejszy od kieliszka do wina czerwonego. Kieliszek do wina czerwonego ma krótszą nóżkę i jest nieco bardziej pękaty niż kieliszek do wina białego.

Dekantowanie wina
Tak nazywa się przelewanie wina do karafki przed jego podaniem. Dzięki temu oddziela się osad, który jest zwykle oznaką dobrego, starego wina i powstaje w czasie jego dojrzewania. Drugi powód to złagodzenie ostrości smaku młodego wina przeznaczonego do dłuższego leżakowania. W tym przypadku chodzi o to, aby wino miało jak najwięcej kontaktu z powietrzem.

Mistrzowie kalifornijskich winnic wiedzą, że aby w pełni wydobyć ducha klasycznych win kalifornijskich, należy zawsze być wiernym autentycznemu charakterowi danego szczepu winorośli. Dlatego nowa, barwna kolekcja stworzona została tylko na podstawie starych receptur, obejmujących fermentację większości białych win przy użyciu naturalnych drożdży. Wina Sierra Valley poddane są również ograniczonemu filtrowaniu, a ręczny zbiór winogron oraz ich staranna selekcja gwarantują, że otrzymany trunek jest najwyższej jakości.  Aby ułatwić rozpoznawanie poszczególnych gatunków, każde z win Sierra Valley zamknięte zostało w subtelnej butelce, oznaczonej etykietą w innym kolorze. Cała linia tworzy zarazem harmonijną i spójną całość.

Redakcja poleca

REKLAMA