Czy wiesz dlaczego na piwie powstaje biała piana?

Antybiotyki blokują rozkład alkoholu zostawiając w organizmie trujące półprodukty
Wlewając piwo do szklanki, na jego powierzchni tworzy się warstwa białej piany. Dlaczego piana jest białego koloru skoro piwo jest ciemne? Wszystko przez zjawisko rozpraszania Miego.
/ 06.11.2017 11:40
Antybiotyki blokują rozkład alkoholu zostawiając w organizmie trujące półprodukty

Pianę z piwa, w odróżnieniu od piany kąpielowej, która składa się z wielu połączonych ze sobą bąbelków, tworzy wiele sferycznych pęcherzyków jednakowej wielkości, średnicy ok. 0,1 do 0,2 mm. Gdyby przyjrzeć się kroplom piany, na jej obrzeżach tworzą się pojedyncze pęcherzyki, które działają jak maleńkie soczewki rozpraszające.

Tak jak przejrzysta szklana kulka, której współczynnik załamania jest wyższy od współczynnika załamania otaczającego powietrza, może działać jak silne szkło powiększające, tak kuliste bąbelki powietrza w piwie rozpraszają światło, bo wypełniające je powietrze ma niższy współczynnik załamania niż otaczający je płyn. W efekcie światło padające na powierzchnię piany, przechodząc przez wiele pęcherzyków, zostaje wydajnie rozproszone w różnych kierunkach.

Do tego rozpraszania przyczyniają się również do odbicia od powierzchni pęcherzyków. Część światła powraca na powierzchnię piany, a ponieważ fale wszystkich długości ulegają rozpraszaniu w taki sam sposób, widzimy pianę jako białą. Rozpraszanie światła przez pęcherzyki piany jest podobne do rozpraszania przez kropelki wody w chmurach, które wydają się przez to białe. Taki proces rozpraszania nazywa się rozpraszaniem Miego.

Redakcja poleca

REKLAMA