14 lutego to dla większości par okazja do wyjątkowego świętowania bycia razem. Warto więc pomyśleć o odpowiedniej oprawie tego dnia, szczególnie tej, która realizuje się w przysłowiu: „przez żołądek do serca”.
Na ten dzień warto się przygotować wcześniej i dokładnie zaplanować menu wieczoru walentynkowego – żadna zupa fasolowa czy placki ziemniaczane nie wchodzą w grę. Najlepiej, by składniki, jakie trzeba przyszykować, były jak najbardziej nietypowe, nie pojawiające się w codziennym menu, wręcz egzotyczne – w końcu ten dzień jest swoistym świętem. Warto więc zwrócić uwagę na afrodyzjaki, jakie mogą dodać szczypty tajemniczości wszystkim przygotowanym tego dnia daniom.
Kolacja walentynkowa
Gustujący w owocach morza mogą skusić się na krewetki z ryżem. Do ich przygotowania potrzebne więc będą:
- 6 pomidorów,
- 2 cebule,
- 50 dag krewetek (mrożonych),
- 40 dag brązowego ryżu,
- czerwona papryka,
- natka selera, tymianek, sól, liść laurowy
- ząbek czosnku,
- oliwa (5 łyżek),
- łyżeczka słodkiej papryki,
-
kilka kropel sosu Tabasco.
Zaczynamy od sparzenia i obrania pomidorów ze skórki, a następnie pokrojenia ich w kostkę. Paprykę trzeba oczyścić z nasion i pokroić w drobną kostkę. Szatkujemy też seler i cebulę. Oliwę podgrzewamy na patelni i dodajemy do niej wszystkie pokrojone do tej pory składniki (prócz pomidorów) oraz przeciśnięty przez prasę czosnek. Posypujemy wszystko słodką papryką, dodajemy liść laurowy, tymianek, sól, pomidory i skrapiamy to sosem Tabasco. Pozostawiamy wszystko na ogniu na piętnaście minut, a na sam koniec dodajemy krewetki i dusimy jeszcze przez pięć minut. Przygotowaną potrawę podajemy na sypkim, brązowym ryżu.
Dla tych, którzy wolą białe mięso i smak imbiru, polecamy piersi kurczaka w miodzie z dodatkiem imbiru. Oto składniki i sposób przyrządzenia:
- 2 piersi z kurczaka,
- olej lub oliwa (1 łyżka),
- 100 ml bulionu,
- czosnek – 2 ząbki,
- imbir – mały kawałek albo ½ łyżki sproszkowanego,
- 2 łyżki miodu lipowego (lub innego, ale płynnego),
- 2 łyżki sherry,
- sos sojowy – 4 łyżki,
- ryż brązowy.
Najpierw trzeba posiekać czosnek i imbir. Oliwę podgrzewamy na patelni, dodajemy miodu, czekamy, aż się podsmaży, a następnie dodajemy pokrojone wcześniej imbir i czosnek. Następnie piersi kurczaka zalewamy w osobnym rondlu bulionem i gotujemy 6 minut. Po tym czasie do mięsa dodajemy podsmażone już czosnek, miód, imbir, a także dodajemy sos sojowy i sherry i lekko mieszamy. Wszystko gotujemy na małym ogniu 20 minut, co jakiś czas sprawdzając, czy nic nie przywarło do dna rondla. Czekamy, aż woda wyparuje, a piersi pokryją się warstwą sosu. Całość podajemy też z brązowym ryżem.
Do obu dań można (a wręcz powinno się) podać białe lub czerwone wino pół- lub wytrawne.
Deser walentynkowy
Kiedy już ciepły posiłek będziemy mieć za sobą, czas na coś słodkiego. Ciekawą propozycją może okazać się przepis na gruszki Belle Helene. Oto wszystko, co się przyda do ich podania:
- 5 porcji lodów waniliowych (odmierzamy łyżką stołową),
- 4 gruszki,
- 100 gramów cukru pudru,
- 2 tabliczki gorzkiej czekolady,
- cukier waniliowy,
- 1 szklanka ubitej śmietany.
Czekoladę wrzucamy do rondla posmarowanego odrobiną margaryny i czekamy, aż się roztopi. Obrane gruszki trzeba oczyścić z nasion. Do przygotowanego na kuchence garnka trzeba wsypać cukier puder i zalać go 2 szklankami wrzątku, następnie włożyć gruszki, dosypać cukier waniliowy i gotować wszystko przez 10 minut. Po tym czasie owoce trzeba wyjąć i poczekać, aż ostygną. Do pucharków wkładamy lody, dekorujemy je kawałkami gruszek, wszystko polewamy czekoladą i ozdabiamy dużą ilością bitej śmietany.
Jeśli komuś gruszki z lodami wydadzą się zbyt przesłodzone, proponujemy pyszne ciasto Cappuccino, do którego potrzebne będą:
Biszkopt: 2 łyżki mąki ziemniaczanej, ¾ szklanki cukru, 4 łyżki mąki tortowej, 4 jajka, 2 łyżeczki kakao oraz 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
Krem: 2 waniliowe kremy do tortów, 2 kostki masła, 5 łyżek czekoladowej kawy cappuccino, 3 sztuki lodów „Śnieżka”, gorzka czekolada, 1 litr mleka oraz 1 kieliszek wódki.
Przygotowanie biszkoptu: z białek ubijamy pianę, dodajemy do niej cukier. Żółtka również ubijamy, ale do konsystencji kremu, dodajemy do nich następnie mąkę tortową i ziemniaczaną, kakao oraz proszek do pieczenia, wszystko mieszamy i wkładamy do prostokątnej formy, by się piekło.
Przygotowanie kremu – pierwsza warstwa: rozpuszczamy masło w rondlu, a potem pozostawiamy, by ostygło. Dodajemy do niego oba kremy do tortu, które wcześniej ubijamy z 2-ma szklankami mleka, dodajemy kawę i wódkę, a następnie przygotowaną masą pokrywamy ostudzony biszkopt. Druga warstwa kremu: ubijamy najpierw 1,5 szklanki mleka z 3-ma „Śnieżkami” i wkładamy na pierwszą warstwę kremu. Czekoladę ścieramy na tarce w wiórki i posypujemy nią ciasto, które następnie schładzamy w lodówce.
Wszystkie te smakołyki warto popić pysznym drinkiem z wódką Campari, której trzeba polać 40 ml do każdego z koktajlowych kieliszków, dodać – wedle uznania – soku pomarańczowego i ozdobić plasterkiem tego cytrusa.
Życzymy smacznego i romantycznego wieczoru – nie zapominajcie tylko o odpowiedniej muzyce, którą oboje lubicie i która nie będzie w niczym tego dnia przeszkadzała. Dosłownie w niczym.