Herbatę pija się chyba w każdym polskim (i nie tylko) domu. Jedni lubią mocną i gorzką, a inni słodką i z cytryną. Na rynku spożywczym, wybór herbat jest przeogromny. Najpopularniejsze firmy herbaciane, prześcigają się w udoskonalaniu swoich produktów i zasypują nimi klientów.
Dla leniwych są herbaty ekspresowe, które choć smaczne, nigdy nie zastąpią prawdziwej herbaty parzonej w tradycyjny sposób - według określonych wskazówek. Dla prawdziwych herbacianych smakoszy, mam dzisiaj kilka naprawdę niezłych przepisów, które pomogą urozmaicić codzienny, herbaciany rytuał.
Dowolną godzinę, poświęćmy na wypicie herbaty - my też możemy mieć swoje five o`clock1.
herbata z cytryną
Na dwie szklanki napoju, wsypać do podgrzanego dzbanka łyżeczkę dowolnej herbaty i zalać 1/3 wrzącej wody z sokiem z 1/2 cytryny. Odstawić na 2 minuty do zaparzenia. Dodać 1/4 l wrzącej wody, po 4 minutach przecedzić. Do szklanek wrzucić po 1 łyżeczce brązowego cukru, napełnić gorącą herbatą.
herbata pomarańczowa
Kawałek skórki pomarańczowej bez chemicznych konserwantów i 4 łyżeczki czarnej herbaty zalać 1/2 l wrzącej wody. Po 3 minutach przefiltrować, wymieszać z 8 łyżkami soku pomarańczowego i rozlać do 4 szklanek.
herbata z bitą śmietaną
4 łyżeczki mieszanki herbacianej zalać 1/2 l wrzącej wody. Odstawić na 3 minuty do zaparzenia, przefiltrować. Ubić 1/8 l kremówki. Do każdej filiżanki wsypać1 łyżeczkę białego cukru, do 3/4 wysokości uzupełnić herbatą i przybrać bitą śmietaną.
herbata imbirowa
3 łyżeczki rosyjskiej herbaty zalać 1/2 l wody zagotowanej z 5 cieniutkimi plasterkami świeżego imbiru. Odstawić na 3 - 5 minut do zaparzenia, przefiltrować i rozlać do 4 filiżanek.
herbata miodowa
4 łyżeczki czarnej herbaty zalać 1/2 l wrzącego mleka, po 4 minutach przecedzić przez gęste sitko. Dodać 4 łyżki miodu, najlepiej kwiatowego.
herbata mongolska
1 łyżkę herbaty indyjskiej roztłuc w moździerzu na proszek, zagotować z 1/2 l wody, zdjąć z ognia. Z 20 g rozgrzanego masła i 20 g mąki przygotować zasmażkę, stale mieszając dodać 1/4 l mleka i zagotować. Dodać 1 łyżkę płatków ryżowych, gotować 10 minut na średnim ogniu. Dodać herbatę i szczyptę soli. W ten sposób uzyskuje się 3/4 l napoju.
herbata korzenna
1/2 l wody gotować 10 minut z 4 goździkami, 1 cm laski cynamonu i 3 ziarenkami ziela angielskiego. Przecedzić i zagotować z 1 łyżką soku z cytryny. Do sitka wsypać 1/2 łyżeczki herbaty, powoli zalewać gorącym korzennym wywarem i natychmiast przelać do 4 filiżanek. Posłodzić według upodobań.
herbata holsztyńska
Zagotować 1 l mleka, dodać 4 łyżeczki rosyjskiej herbaty, odstawić na 5 minut do zaparzenia. 3 żółtka utrzeć z 3 łyżkami cukru, zalać gorącą wodą (ilość zależy od tego, jak mocną herbatę chcemy zrobić), i powoli, stale mieszając, dodawać do mleka. Ponownie podgrzać, ale już nie gotować.
herbata pszczelarzy
6 łyżeczek herbaty zalać 3/4 l wrzącej wody, po 10 minutach przecedzić. Następnie zagotować ze 100g płynnego miodu i 200 ml wódki, odstawić, doprawić do smaku cukrem waniliowym. Podawać świeżo przygotowaną.
herbata oczyszczająca
50 g świeżych listków pokrzywy, 20 g rozdrobnionego anyżu i 30 g liści, kwiatów i korzenia mniszka lekarskiego zaparzyć 1 l wrzącej wody, po 1/2 minuty przecedzić. Pić przez 4 tygodnie - 1 filiżankę na czczo i 2 w ciągu dnia.
herbata z żywokostu lekarskiego
Zerwać małe i średnie listki żywokostu lekarskiego (w ciągu roku można roślinę przycinać 4 - 5 razy, dożywa 30 lat), pokroić, zaparzyć gorącą wodą i parzyć niecałą minutę. Można też zaparzyć 2 łyżki suszonych liści, wyjąć z naparu, wycisnąć, zagotować z 1/4 l świeżej wody i pozostawić na 15 minut. Przecedzić i dodać do zimnego naparu. Pić rano i wieczorem.
herbata pobudzająca (1)
Suszoną skórkę 1 jabłka zalać 1/4 l wrzącej wody, pozostawić na 5 minut do zaparzenia, przecedzić, dodać 1 łyżeczkę rumu i 1 kawałek brązowego cukru.
herbata pobudzająca (2)
1 łyżkę rumianku, 1 łyżkę nasion anyżu, 6 łodyżek melisy lub suszonej mięty oraz suszoną skórkę z 1/2 jabłka zalać 1/2 l wrzącej wody, po 10 minutach przecedzić. Zagotować 1/8 l mleka ze szczyptą cynamonu i 4 łyżkami słodkiej śmietany, przecedzić, dodać do herbaty, posłodzić niewielką ilością brązowego cukru.
1 five o`clock (z ang. tea time), brytyjski zwyczaj zapoczątkowany przez księżną Bedford oraz królową Wiktorię. Pora podwieczorku, na który składa się zwykle herbata, ciastka, kanapki i przypada zazwyczaj na godzinę 17:00.