Kuchnia francuska - Salade nicoise

Dla Francuzów jedzenie jest częścią sztuki życia. Ich restauracje to prawdziwe świątynie smaku. Poznajmy najwspanialsze przepisy tej kuchni.
/ 04.06.2007 13:51
Dla Francuzów jedzenie jest częścią sztuki życia. Mistrzowie kuchni: Paul Bocuse, Alain Ducasse, Pierre Gagnaire, Alain Passard otaczani są niezwykłą czcią. Ich restauracje to prawdziwe świątynie smaku, w których można rozkoszować się delikatną atlantycką solą w sosie Mornay, ślimakami po burgundzku lub wykwintnym befsztykiem Chateaubriand z sosem bearnaise, nie zapominając o znakomitych winach z okolic Bordeaux, Alzacji lub doliny Rodanu.
We Francji każdy region szczyci się swoimi specialite. W Normandii podają plateau de fruits de mer – wielki półmisek małży, ostryg i innych skorupiaków pachnących morzem. Z Langwedocji pochodzi cassoulet – mięsiwa zapiekane
z fasolą. W Marsylii można zjeść słynną, żółtą od szafranu zupę rybną bouillabaisse, w Lotaryngii arcydzieło smaku – quiche lorraine, a w Nicei klasyczną w swej prostocie sałatkę pełną świeżych jarzyn, tuńczyka, anchois i oliwek.
Chlubą kuchni francuskiej są też sery. Z Normandii pochodzi kremowy camembert, z górzystej Owernii pikantny bleu d’Auvergne, znad Loary – korzenny kozi crottin de chavignol. Rację miał generał de Gaulle, mówiąc, że trudno jest rządzić krajem, który ma 265 gatunków sera.
Jeśli do tego dorzucimy pasztety, a zwłaszcza pate de campagne z kawałkami gęsiny, kurzych wątróbek, pistacjami i orzechami laskowymi, trufle z Perigord, foie gras z Gaskonii, wędzoną szynkę z Bayonne – powstanie wspaniały pejzaż kulinarny Francji, który należy z pewnością do światowego dziedzictwa kultury. Poznajmy więc i my najwspanialsze przepisy tej kuchni.


Salade nicoise
- 30 dkg ugotowanych w łupinie i obranych ziemniaków
- 20 dkg ugotowanej zielonej fasolki
- 4 pomidory
- 2 ugotowane jajka
- puszka tuńczyka
- kilka filetów anchoise
- 5 dkg czarnych oliwek
- kapary
- zielona pietruszka
- szczypta tymianku
Ziemniaki pokroić w plasterki, fasolkę na kawałki, pomidory obrane ze skórki w ćwiartki. Układać w salaterce warstwami, z kawałkami tuńczyka i anchoise, polewając sosem winegret ze szczyptą tymianku. Posypać zieloną pietruszką, udekorować oliwkami. Włożyć na 15 minut do lodówki.

Opracowanie Mucha Ihnatowicz