„Kopi” oznacza kawę, natomiast „luwak” jest lokalną nazwą cywety bez której produkcja tego napoju byłaby niemożliwa. Kopi luwak jest najdroższą kawą na świecie. Za jeden kilogram tego luksusowego produktu należy zapłacić około tysiąca euro.
Ziarna z odchodów
Co świadczy o tak wysokiej cenie tego napoju? Owoce kawowca są pokarmem dla cywet, drapieżnych ssaków nieco podobnych do łasicy. Żołądki trawią miąższ owoców natomiast ziarna po przejściu przez układ pokarmowy wydalają. Dzięki enzymom trawiennym i delikatnej fermentacji kwasem mlekowym ziarna nabywają niepowtarzalnego aromatu.
Ze względu na tak specyficzną metodę pozyskiwania ziaren zbiory tego gatunku wynoszą między 300 a 400 kg rocznie a większość produkcji trafia na rynek japoński. Dodatkowym problemem dla producentów są kłusownicy, którzy łapiąc cywety wykorzystują je do nielegalnej produkcji kawy. Po ręcznych zbiorach, podobnie jak inne kawy, Kopi luwak jest ręcznie zbierana, oczyszczana i mielona.
Zobacz także: Jak przygotować kawę po turecku?
Wyjątkowy aromat
Napar uzyskiwany z fermentowanych ziaren kawy jest unikatowy; konsystencji aksamitnego syropu o posmaku czekolady z karmelem. Nie każdemu jednak przypada do gustu. Pojawiają się opinie, że smak kawy jest ziemisty i trąci stęchlizną, co i tak niewątpliwie dowodzi jej egzotyczności.
Luksus w domu
Nie musimy od razu wydawać kilku tysięcy by poznać smak Kopi luwak. Kawę można zakupić w małych porcjach wystarczających na jedną kawę lub w mieszankach z innymi gatunkami kaw.
Przede wszystkim należy się upewnić czy kawa która zakupujemy to jest Kopi luwak, ponieważ ze względu na wysoką cenę można spotkać wiele podróbek. Optymalną temperaturą do parzenia kawy jest zakres od 92 do 96 °C. Po zagotowaniu wrzątku należy odczekać 45 sekund. Do parzenia indonezyjskiej Kopi luwak poleca się trzy metody parzenia.
French Press, nazywane w Polsce kafeterią, wykorzystuje do parzenia kawy dzbanek z filtrem bez użycia prądu. Dzięki długiemu czasu parzenia, kawa przygotowana we French Press jest bardziej aromatyczna i zawiera więcej kofeiny.
Kolejną metoda parzenia wykorzystuje ekspress mokka. Jest to dzbanek stawiany na kuchenkę w której parzy się bardzo ciemna kawę.
Kopi luwak można także przygotować w ekspresie filtrowym.
Za najlepszą proporcję wykorzystywaną przy przygotowaniu indonezyjskiej kawy uważa się 10 gramów kawy na 170 ml wody.
Zobacz także: Czy wiesz jak zaparzyć tradycyjną kawę naturalną?