Kaszkawał - przepis na panierowany ser

Kaszkawał to tradycyjnie produkowany ser z mleka owczego lub mleka krowiego głównie w Bułgarii, gdzie spożywany jest od pokoleń, przede wszystkim w sałatce szopskiej, która zawiera trzy barwy flagi tego narodu (czerwień-papryka, zieleń- ogórek, biel- ser, cebula i sos). Kto raz posmakował tego sera, na zawsze zapamięta jego charakterystyczny smak.
/ 26.10.2006 11:57
Ser rodem z Bałkanów
Kaszkawał to tradycyjnie produkowany ser z mleka owczego lub mleka krowiego głównie w Bułgarii, gdzie spożywany jest od pokoleń, przede wszystkim w sałatce szopskiej, która zawiera trzy barwy flagi tego narodu (czerwień-papryka, zieleń- ogórek, biel- ser, cebula i sos).
kaszkawałKaszkawał to ser twardy, podpuszczkowy dojrzewający. Koloru słabo żółtego, bez dziurek. W smaku lekko słonawy, średnio ostry. Jego jasnożółta skórka ciemnieje w miarę dojrzewania. Często NAZYWANY JEST CHEDDAREM Bałkanów. Oryginalnie kaszkawał jest produkowany jako okrąg
(bogate i opisane w literaturze tradycje wyrabiania tego sera). Kaszkawał ma zwarty, elastyczny, a jednocześnie kruchy miąższ. Należy go rwać. Przygotowuje się z nim wiele potraw, podaje się go wraz z wykwintnymi serami włoskim na desce serowej, można go smażyć i piec. Wyśmienicie smakuje jako przekąska do wina i szlachetnych trunków (typu koniakowego).

Złote Piaski i złoty ser
Kto raz posmakował tego sera w Bułgarii na zawsze zapamięta jego charakterystyczny smak. W latach osiemdziesiątych w Polsce można było kupić ten serowy specjał. Nazwa była bardzo znana, a gospodynie domowe chętnie używały sera w kuchni. Dzisiaj prawie zniknął z pólek. Nikt tak naprawdę chyba nie wie dlaczego. Tym bardziej, że rodzimi smakosze którzy gotowi są jechać do Bułgarii, tylko dla ponownego spróbowania tego oryginalnego w smaku i efektownego w kształcie sera.....

Kaszkawał piwny panierowany

kaszkawałSkładniki:
1/2 kg sera kaszkawał
1/2 łyżeczki zmielonego pieprzu
1 szklanka piwa
3 łyżki mąki
1/3 łyżeczki musztardy
2 jajka
3/4 szklanki oleju

Sposób przygotowania:
Kroimy kaszkawał w kawałki o długości 6 - 7 cm, szerokości 2 cm i grubości 1,5 cm. Posypujemy je pieprzem. Przygotowujemy "pastę piwną" z piwa, mąki, musztardy i ubitych oddzielnie żółtek. Białka, które też ubijamy oddzielnie, dodajemy do reszty, ciągle mieszając. Topimy kawałki kaszkawał w panierce i je smażymy w mocno podgrzanym oleju.