Japońska, czyli lekka

Tylko nieliczni wiedzą, jak smakuje tempura lub miso. A szkoda, bo japońskie przysmaki należą do najzdrowszych na świecie.
/ 16.03.2006 16:57
 
Japońska kuchnia jest prosta. Potrawy mają delikatny smak, nie zawierają zbędnych przypraw. Składniki doskonale harmonizują ze sobą. Podstawą tej kuchni są surowe ryby, warzywa, sosy i ryż. Mało się tu jada mięsa, rzadko smaży i w ogóle używa niewiele tłuszczu. Dzięki temu potrawy nie dostarczają cholesterolu i zbędnych kalorii. Są za to wyjątkowo odżywcze i bogate w żelazo. Nic więc dziwnego, że Japończycy to naród długowieczny.
Trzeba jednak pamiętać, że dla Japończyka jedzenie to nie tylko źródło składników odżywczych. To także radość dla oczu, bo jak nakazuje dobry zwyczaj, przed przystąpieniem do jedzenia należy nasycić wzrok widokiem potrawy. I trzeba przyznać, że japońskie dania to małe dzieła sztuki. Do każdego starannie dobierana jest odpowiednia oprawa (dodatki, naczynia), a i wybór podawanego jedzenia idealnie dopasowany jest do okazji. Tradycyjny japoński obiad składa się z 3 posiłków – surowego, grillowanego i gotowanego.

Ryż to podstawa
U nas zwykło się go traktować jako dodatek do potraw. W Japonii zaś ryż to podstawa codziennych posiłków i główne źródło węglowodanów w diecie. Do sushi używa się okrągłego ryżu, który po ugotowaniu staje się lekko klejący. Dzięki temu doskonale wiąże się z innymi składnikami. By dodać mu smaku, trzeba go wymieszać z octem i winem ryżowym, solą i cukrem.

Specjały kuchni
Sushi
– owoce morza, słupki z ryb, warzyw, kawior lub cząstki jajka ułożone na zakwaszonym ryżu, uformowane w roladki i pokrojone na kawałki. Jego odmiany to nigiri sushi – ryż gotowany z octem ryżowym, cukrem i solą, uformowany w wałeczki owinięte plasterkiem surowej ryby lub krewetką oraz nori maki sushi – ryż owinięty płatkiem sprasowanych alg morskich nori z kawałkiem ryby, krewetki, ogórka, rzepy lub omletu w środku. Sushi podaje się z sosem sojowym i pastą wasabi.
Sashimi – owoce morza lub paski ryby jedzone na surowo.
Yaki-nasu – bakłażany marynowane w sosie sojowym i occie ryżowym, opieczone na grillu, podawane zwykle na śniadanie.
Tempura – kawałki ryby lub warzyw maczane w cieście naleśnikowym i krótko smażone w oleju sezamowym.
Shabu-shabu – kawałki polędwicy i warzyw gotowane w sake, podawane z sosem np. limonowo-sojowym.
Zupa z miso – jej najważniejszym składnikiem jest pasta miso ze sfermentowanej soi.

Redakcja poleca

REKLAMA