Tort Sachera

Do wygrania w konkursie m.in. najnowsza książka kucharska wydana przez Znak "Podróże kulinarne Roberta Makłowicza. Smak Węgier".
/ 17.11.2006 14:35

Edward Sacher to legenda kuchni wiedeńskiej. Jego restauracja przyciągała do naddunajskiej stolicy smakoszy z całego świata. Podawano w niej słynny tort, wymyślony przez Franza Sachera, ojca Edwarda. Receptura tego smakołyku do dziś stanowi rodzinną tajemnicę, a liczne publikowane przepisy są tylko mniej lub bardziej zbliżone do oryginału.
Przepis poniższy jest, jak sądzę, bliski pierwotnej recepturze i na pewno zadowoli wszystkie, nawet najbardziej wybredne podniebienia.

Składniki:
- 150 g gorzkiej czekolady
- 150 g masła
- 150 g cukru
- 6 jajek
- 100 g marmolady morelowej
- 150 g mąki
- trochę masła i mąki do posmarowania i posypania tortownicy
Polewa:
- 200 g cukru pudru
- 50 g masła
- 50 g kakao
- 3 łyżki mleka

Masło ucieramy z cukrem na puszystą masę. Wciąż mieszając, dodajemy startą czekoladę (po łyżce) i żółtka (po jednym). Dodajemy również ubitą na sztywno pianę z białek oraz mąkę i delikatnie mieszamy. Masę wkładamy do nasmarowanej masłem i posypanej mąką tortownicy, wstawiamy do średnio nagrzanego piekarnika i pieczemy na niedużym ogniu 1 godz. Kiedy tort ostygnie, wyjmujemy go z formy i cały smarujemy lekko rozgrzaną marmoladą.
Przyrządzamy polewę: kakao rozprowadzamy gorącym mlekiem i ucieramy, stopniowo dodając masło oraz cukier puder. Polewę zagrzewamy i gorącą polewamy tort; nierówności wygładzamy nożem maczanym we wrzątku.

Przepis pochodzi z książki Roberta Makłowicza

Konkurs! Konkurs! Konkurs!
Do wygrania w naszym konkursie 3 egzemplarze książki Roberta Makłowicza "CK kuchnia.", 2 egzemplarze "Rozmowy języka z podniebieniem"  oraz 5 egzemplarzy jego najnowszej książki kulinarnej "Podróże kulinarne Roberta Makłowicza. Smak Węgier" . Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

Z jakiego kraju pochodzą przepisy do pierwszej książki z serii "Podróże kulinarne Roberta Makłowicza"?


Odpowiedzi e-mailem zatytułowane "znak" prosimy nadsyłać na adres konkurs@polki.pl. Nie zapomnijcie podać własnych danych adresowych!

Przeczytaj regulamin konkursu