Pyszne, zdrowe, truskawkowe

Te delikatne owoce mają potężną moc. Są pełne bezcennych dla zdrowia substancji. Zapobiegają wielu chorobom: od miażdżycy po nowotwory. I przedłużają młodość!
/ 01.06.2007 12:08
Gdy układano listę najzdrowszych produktów świata, truskawki i maliny znalazły sią na samym jej szczycie. Spośród wszystkich owoców mają najwięcej antyoksydantów, czyli cząsteczek chroniących komórki przed zniszczeniem przez wolne rodniki. Uszkodzenia te mogą być potem przyczyną wielu kłopotów: od zmarszczek aż po zatkane tętnice, a nawet nowotwory. Leczniczą moc owoców jagodowych: truskawek, malin, jeżyn, poziomek czy czarnych jagód udowodniono podczas wielu eksperymentów naukowych.
Jeden z nich, przeprowadzony w Bostonie wykazał między innymi, że truskawki i maliny doskonale wpływają na pamięć i sprawność intelektualną. Inny, wykonany przez naukowców z Clemson University potwierdził, że substancje zawarte w truskawkach skutecznie zapobiegają rozmnażaniu się komórek raka piersi. Naukowcy, którzy przeprowadzali badania, byli tak zachwyceni zdrowotnymi właściwościami tych owoców, że nawet założyli w USA "Jagodowy Klub”. Jedyny warunek uczestnictwa: zjadanie codziennie przynajmniej 2 porcji truskawek, malin czy jeżyn, świeżych lub mrożonych. Do klubu należą już wszyscy redaktorzy miesięcznika Vita. Dołącz do nas i ty! Oto dodatkowa zachęta: jagodowa przekąska to spełnienie marzeń każdej odchudzającej się osoby – szklanka tych owoców to tylko 50–60 kcal.


Kupuj owoce zdrowe, od razu je zużyj, gdyż szybko fermentują i pleśnieją, częściowo nadpsute zawierają toksyczne substancje powstałe w procesie gnicia i rozwoju pleśni.
Płucz szybko pod bieżącą wodą, nie mocz, bo stracą smak i aromat, szypułki usuń dopiero po umyciu, żeby woda nie dostała się do środka owocu.
Truskawki są owocami nietrwałymi, bardzo szybko psują się, nawet w lodówce nie powinny leżeć dłużej niż dwie doby.


Koktajl
- 600 ml jogurtu niskotłuszczowego
- 40 dag dojrzałych truskawek
- 2–3 łyżki cukru do smaku

Truskawki przebierz, wyłóż na sito, umyj pod bieżącą wodą, osącz, oberwij szypułki.

Pokrój owoce nożem plastikowym lub ze szlachetnej stali. Włóż truskawki do wysokiego naczynia, zasyp cukrem, zmiksuj, wlej jogurt, ponownie zmiksuj i schłódź. Rozlej do szklanek i włóż na godzinę do lodowki.

Rada:
Do przecierania i miksowania wybieraj dojrzałe owoce. Są słodkie, miękkie i łatwo łączą się z jogurtem, twarożkiem czy bitą śmietaną.

W malinowym chruśniaku
Zazwyczaj to truskawki uznaje się za najsmaczniejsze ze wszystkich owoców. Jednak wielu zwolenników mają także maliny. Te cudownie aromatyczne owoce nadają się do galaretek, soków, sosów, napojów, ciast, kremów. Można ich użyć zamiast truskawek lub razem z nimi do wszystkich proponowanych przez nas potraw.
Maliny warto jeść jak najszybciej po zerwaniu lub kupieniu, bo szybko się psują. Jeśli hodujesz je na własnej działce, obcinaj zawsze owoce z kawałkiem łodyżki i staraj się ich nie dotykać. Maliny świetnie wzmacniają system odpornościowy. Mają też dużo rozpuszczalnego błonnika oraz niewielkie ilości wapnia, potasu, żelaza i magnezu. Wszystkie te składniki są łatwo przyswajalne dzięki dużej ilości witaminy C. Te owoce dostarczają również witamin z grupy B (ryboflawiny B2 i niacyny B3). Napar z suszonych malin stosowany jest jako środek napotny
w czasie przeziebienia.

Raz na różowo!
- mała główka sałaty masłowej
- garść liści szpinaku
- 15 dag upieczonego lub ugotowanego mięsa z piersi kurczka
- cebulka dymka ze szczypiorem
- 15 dag truskawek
- 10 dag malin
- sól
- biały pieprz
- cukier do smaku
- pół szklanki jogurtu naturalnego

Warzywa dokładnie umyj, osącz, liście sałaty i szpinaku porwij palcami, cebulkę wraz ze szczypiorem pokrój w krążki.

Owoce opłucz, maliny pozostaw całe, truskawki pokrój, połowę zostaw do sosu, pozostałe owoce połącz z rozdrobnionymi warzywami i pokrojonym mięsem.

Na sos zmiksuj odłożone truskawki z jogurtem, przypraw do smaku solą, białym pieprzem i cukrem, polej sałatkę, schłódź, przed podaniem wymieszaj.

Truskawki bez tajemnic
Najlepsze są świeże. Ale można przedłużyć sezon na te owoce, nie tracąc niczego z ich zdrowotnych właściwości. Wystarczy je teraz zamrozić, a zimą cały dom będzie pachniał jak w czerwcu!

1. Truskawki znane są już od ponad 100 lat. Pierwsze owoce powstały ze skrzyżowania poziomek wirginijskich z olbrzymimi poziomkami chilijskimi. Dziś uprawia się około dwóch tysięcy różnych odmian tych owoców.
2. W sezonie, jeśli nie jesteś uczulona, jedz codziennie porcję świeżych truskawek. Są niskokaloryczne, 100 g ma niewiele ponad 30 kcal. Szklanka owoców pokrywa całkowicie dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Są także bogatym źródłem witamin: K, B2, PP, karotenu. Zawarte w nich składniki mineralne: potas, wapń i magnez – działają odkwaszająco, a żelazo ma działanie krwiotwórcze i wzmacniające. Mają też wapń i fosfor – konieczne składniki kości i zębów.
3. Orzeźwiający smak truskawki zawdzięczają obecności kwasów owocowych, także kwasu elegonowego, który chroni organizm przed chorobą nowotworową. Sok z truskawek ma podobne właściwości bakteriobójcze, jak chrzan, czosnek czy cebula.
4. Poranna porcja truskawek działa lepiej niż kawa. Dostarcza solidnej dawki energii, bo zawiera fruktozę, która jest świetnym paliwem dla organizmu.

Napój pełen witamin
- 50 dag dojrzałych truskawek
- 1–1,2 l przegotowanej, ostudzonej wody lub wody mineralnej
- 5 dag cukru do smaku
- listki świeżej mięty do dekoracji

Truskawki starannie opłucz pod bieżącą wodą, oberwij szypułki, pokrój owoce na cząstki, 3/4 przetrzyj przez sito, do powstałej pulpy dolej wodę.

Napój posłodź do smaku, wstaw do lodówki na godzinę, by się schłodził. Potem rozlej do szklanek lub pucharków, a do każdej porcji napoju wrzuć pokrojone truskawki, możesz dodać również kostkę lodu. Udekoruj listkami świeżej mięty.



Pieczeń i sos
- 80 dag polędwicy wołowej lub wieprzowej
- 25 dag truskawek
- 3 łyżki dżemu truskawkowego
- sól
- pieprz
- 2 łyżki oliwy z oliwek lub oleju
- 25 dag ryżu


Mięso opłucz, osusz, natrzyj solą i pieprzem oraz oliwą, odstaw na pół godziny w chłodne miejsce. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200ěC, piecz 20–25 min, wyjmij, pokrój na 6 porcji.

Truskawki umyj, odszypułkuj, włóż do wytworzonego w pieczeni sosu, dodaj dżem, wymieszaj, przypraw do smaku solą i pieprzem, podgrzej.

Mięso rozłóż na talerze, polej sosem, podawaj z ugotowanym na sypko ryżem.

Owocowa pianka
Na spód:
- 3 jajka
- 5 dag cukru
- 10 dag mąki (po 5 dag pszennej i ziemniaczanej)
- 1/3 łyżeczki proszku do pieczenia
- tłuszcz do formy
Na piankę:
- 50 dag homogenizowanego twarożku
- łyżka żelatyny
- 2 łyżki cukru
- 30 dag dojrzałych
truskawek

Żółtka zmiksuj z cukrem i 3 łyżkami wody, dodaj mąkę pszenną wymieszaną z ziemniaczaną i proszkiem do pieczenia. Na koniec delikatnie domieszaj ubitą na sztywno pianę z białek. Wylej ciasto do natłuszczonej lub wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy, wstaw do piekarnika rozgrzanego do temp. 200ŃC, piecz około 10-15 minut (aż będzie lekko brązowe). Pozostaw w formie do wystudzenia.

Truskawki opłucz, odszypułkuj, przetrzyj przez sito.

Utrzyj twarożek, dodając stopniowo rozpuszczoną i przestudzoną żelatynę, cukier oraz przecier z truskawek, schłodź. Tężejącą masę wyłóż na schłodzone ciasto, wyrównaj wierzch, możesz je udekorować truskawkami i bitą śmietaną, wstaw do lodówki.



Tekst: Zofia Miętkiewicz

Redakcja poleca

REKLAMA