Zwiastuny wiosny

Na początku zakwitają wczesnowiosenne rośliny cebulkowe: przebiśniegi, śnieżyczki, śnieżyce, cebulice, szafirki, krokusy.
/ 31.03.2006 10:28
 
Na tę porę roku czekamy niecierpliwie i z utęsknieniem wyglądamy jej pierwszych oznak. Na początku zakwitają wczesnowiosenne rośliny cebulkowe: przebiśniegi, śnieżyczki, śnieżyce, cebulice, szafirki, krokusy. One pierwsze czują wiosnę. Dzielnie przebijają się przez leżący jeszcze śnieg i dają nadzieję, że zima ma się ku końcowi. Gdy zrobi się nieco cieplej, kuszą zapachem fiołki wonne, kolorowe pierwiosnki, narcyzy i tulipany. Zakwitają też niektóre drzewa i krzewy: wawrzynek wilcze łyko, dereń jadalny, morela. To znak, że zima na dobre szykuje się do odejścia. Za chwilę trzeba będzie zakasać rękawy, bo wiosna to najbardziej pracowita dla ogrodników pora. Trzeba spulchnić przekopane jesienią grządki, zdjąć zimowe osłony z roślin, przegrabić i oczyścić trawnik, zasilić ziemię pierwszą dawką nawozu, a gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków, posadzić cebulki letnich kwiatów: lilii, dalii, mieczyków. Można je sadzić także w dużych donicach lub innych pojemnikach. Latem będą pięknie wyglądać na tarasach i balkonach.

Idź na spacer!
Wybierz się do lasu lub parku i poszukaj oznak wiosny. Rozejrzyj się za żółto kwitnącą leszczyną, baziami na wierzbie, błękitnymi przylaszczkami i białymi zawilcami. Na mokrych łąkach, przy brzegach strumieni, wypatruj rozkwitających kaczeńców. Poszukaj biedronek, chrząszczy, motyli. Jednym z pierwszych, który wita wiosnę, jest rusałka wierzbowiec o rudych skrzydełkach z brązowymi plamkami. Sprawdź, czy krety kopią kopce. Gdy ziemia rozmarznie, wysuwają się ze swoich legowisk i zabierają się do pracy.

1. Hiacynt
Kiedyś uważano go za kwiat, który uwalnia od wszelkich cierpień. Lubi dość lekką glebę i słoneczne miejsce. Gdy przekwitnie, możesz zostawić cebule w ziemi – wyrośnie w następnym roku, choć będzie miał mniejsze kwiaty. Lepiej więc po kwitnieniu cebule wykopać.

2. Przylaszczka
Wieczorem i podczas deszczu zamyka swe kwiaty. Kwitnie 8–10 dni. Lubi miejsca cieniste i wapienne, nieco wilgotne gleby. Gdy raz się zadomowi w ogródku, mrówki rozniosą jej nasiona. Można ją przesadzić do doniczki, ale woli trawnik.

 
3. Przebiśnieg
Dawniej przypisywano mu moc czarodziejską, miał strzec przed wiedźmami i czarownicami. Lubi słoneczne lub półcieniste miejsce, próchniczą glebę, wiosną wilgotną, w lecie suchą. Najlepiej sadzić go wokół roślin drzewiastych, w luźnej trawie.

4. Sasanka
Przed zimnem chronią ją miękkie włoski gęsto pokrywające liście i łodyżki. Lubi przepuszczalną, ubogą glebę i słoneczne lub lekko ocienione miejsce. Kwitnie przez 3–4 tygodnie. Nowe odmiany mają kwiaty także czerwone, białe, ciemnofioletowe.

5. Krokus
Ciepło, które wydzielają płatki, wytapia w śnieżnej pokrywie coś na kształt studzienki. Potrzebuje przepuszczalnej i żyznej gleby, wilgotnej wiosną i raczej suchej już od początku czerwca, gdy zapada w stan spoczynku. Dobrze rośnie w doniczce.

6. Pierwiosnki
Jak mówi legenda, są zamienionymi w kwiaty kluczami świętego Piotra. Lubią miejsce lekko ocienione i wilgotną, próchniczą glebę. Po przekwitnięciu można wysadzić do ogródka także te, które kupujemy w doniczkach do ozdoby mieszkania.

7. Ciemiernik
Lubi miejsca półcieniste i wilgotną, lekko zasadową glebę. Ukorzenia się nawet do 3 lat i nie należy go wówczas przesadzać.

Małgorzata Świgoń

Redakcja poleca

REKLAMA