Zima w doniczce

Doniczkowe rośliny cieszą nasze oczy przez cały rok. Jednak im też czasem należy się odpoczynek. Zafundujmy im więc zimowe wakacje!
/ 06.11.2006 15:34
Prawie wszystkie rośliny wymagają w ciągu roku kilkumiesięcznego spoczynku w chłodniejszej temperaturze. W naszych ciepłych mieszkaniach trudno im to zapewnić. Ich zimowy sen jest więc bardzo „płytki”. Tym staranniej trzeba o nie dbać.

Pomóż im przetrwać
1. Zrób im ostatnią porządną kąpiel. Przez lato na pewno zakurzyły się, a kurz na liściach zatyka pory i odcina dostęp światła. Te o gładkich, lśniących liściach umyj pod prysznicem, pokryte meszkiem oraz kaktusy odkurz miękkim pędzelkiem.
2. Dokładnie obejrzyj, czy nie zaatakowały ich szkodniki. Profilaktycznie wetknij w ziemię tabletkę preparatu Tarcznik, który zwalcza szczególnie uciążliwe w zimie szkodniki: tarczniki, wełnowce, przędziorki.
3. Zapewnij im więcej światła. Te z głębi mieszkania przenieś bliżej okna. Stojące dotychczas na parapecie od strony północnej i wschodniej postaw na oknie południowym i zachodnim.
4. Zabezpiecz przed chłodem. Uszczelnij okna, a gdy meteorolodzy zapowiedzą silne mrozy, podłóż pod doniczki kawałki styropianu, aby odizolować je od zimnego podłoża.
5. Powieś na grzejnikach pojemniki z wodą lub zaopatrz się w nawilżacz. Gdy centralne zaczyna działać, rośliny przeżywają szok. Temperatura gwałtownie wzrasta, a wilgotność drastycznie spada.
6. Jeśli to możliwe, doświetlaj kwiaty. Najlepiej nadają się do tego jarzeniówki, bo nie nagrzewają się i nie podgrzewają liści. Włączaj je na ok. 14 godzin, od 8.00 do 22.00.

Bez odpoczynku nie zakwitną
Niektóre rośliny, jak np. kaktusy, bez zimowej fazy spoczynku nigdy nie zakwitną. Aby wypuściły pąki, musisz im zapewnić dużo niższą temperaturę (ok. 5-10°C) i jasne stanowisko. W takich warunkach procesy życiowe roślin są ograniczone do minimum. Podlewaj je wtedy bardzo skąpo lub w ogóle przestań to robić.

Ważne w zimie
- Już pod koniec października ogranicz podlewanie roślin. Między podlewaniami ziemia w doniczce powinna trochę przeschnąć. Zawsze przedtem sprawdź, czy woda nie jest przypadkiem zbyt zimna.
- Zmniejsz lub całkiem zaprzestań nawożenia.
- Chroń rośliny przed zimnymi przeciągami. One bardzo tego nie lubią. Narażone na taki szok termiczny mogą gubić liście, a nawet zmarnieć.
- Regularnie usuwaj suche liście, obcinaj uschnięte pędy i skracaj te, które nadmiernie się wydłużyły z powodu braku światła.
- Przynajmniej raz w tygodniu usuwaj z liści kurz.
Nasza rada Obracaj doniczki z roślinami o ozdobnych liściach, by zapewnić im jednolite oświetlenie.

Czy wiesz, że...
- Rośliny rozpoznają, kiedy przychodzi jesień i zima. Jest to możliwe dzięki wewnętrznemu programowi genetycznemu, który wyznacza porę ich wzrostu, kwitnienia i odpoczynku.
- Potrafią też mierzyć czas. Wiadomo, że to wcale nie temperatura steruje ich biologicznym zegarem, lecz światło. Roślina wie, że zbliża się zima, ponieważ wyczuwa, że dnie stają się krótsze, a noce dłuższe.
- Najdokładniejszą rośliną na świecie jest malajski krzew z gatunku wormia. Pąki otwiera równo o trzeciej nad ranem, przekwita zaś o czwartej po południu.

Pamiętaj! Nie wszystkie kwiaty zapadają w zimowy sen. Są takie, które właśnie o tej porze roku kwitną najpiękniej, jak np. cyklameny.

Redakcja poleca

REKLAMA