Zielony weekend ogrodniczki

Zbliżający się długi weekend to idealna pora na wybór i sadzenie roślin oraz wiosenne porządki.
/ 28.04.2006 10:47
Pierwsze ogrody powstały pięć tysięcy lat temu i od tego czasu nie umiemy bez nich żyć. Prawie dwa tysiące lat temu Grek Hieron, nie chcąc się rozstawać ze swoimi roślinami, stworzył na statku w Syrakuzach wspaniały ogród z rabatami kwiatowymi, do którego wodę doprowadzano systemem ukrytych ołowianych rur. Cień dawały bluszcz i winorośl posadzone w pojemnikach. Nam jest łatwiej, bo nie musimy uciekać się do takich sposobów.

Nie zapomnij!
- Przytnij żywopłoty, najlepiej zrób to w pierwszych dniach maja.
- Podziel byliny kwitnące jesienią: astry, floksy, rudbekie.
- Wysiej fasolę, cukinię, ogórki, kabaczki i dynię.
- Rozsyp ściółkę wokół iglaków. Wytnij usychające gałązki i pędy boczne – pięknie się zagęszczą.
- Podeprzyj łodygi wysokich bylin: piwonii, rudbekii, złocieni.


W cieniu drzew
Tam, gdzie słońce zagląda tylko od czasu do czasu, sprawdzą się rośliny, których ojczyzną są półcieniste lasy: dzikie byliny, leśne krzewy, paprocie oraz rośliny okrywowe.

W cienistym ogrodzie bujnie wyrosną krzewy, które nie tęsknią za słońcem, np.: różaneczniki, kaliny, cisy, bukszpany, tawułki, laurowiśnie. Posadź pod nimi barwinek lub ułudkę, a obok paprocie. Nie zapomnij o kwiatach: przebiśniegach, tulipanach, konwaliach, bratkach.

Sekrety pielęgnacji
- W cieniu i półcieniu rośliny wyparowują mniej wody. Zanim podlejesz ziemię, sprawdź, czy już przeschła.
Nasza rada: Kwiaty rosnące w cieniu nawoź mniej obficie, by nie straciły zwartego pokroju.

Konwalie
Gdy raz zadomowią się w ogrodzie, będą w nim rosły nawet 30 lat. Odpowiada im każda przeciętna gleba, raczej sucha lub lekko wilgotna.

Bratki
W cienistym miejscu potrafią kwitnąć do połowy lata. Lubią żyzną, dostatecznie wilgotną i przepuszczalną ziemię.

Niezapominajki
Są wyjątkowo wdzięczne. Bez trudu wysiewają się same, tworząc niebieskie kobierce. Lubią nieco zwięźlejszą, zawsze wilgotną glebę.

Piękny trawnik
Ocieniona przez drzewa murawa jest zwykle bujniejsza i intensywniej zielona. Ważne, by regularnie ją kosić, co najmniej raz w tygodniu, a od maja do końca czerwca nawet dwa razy w tygodniu. Cięcie pobudza trawę do bujnego rozkrzewiania się. Darń gęstnieje i staje się odporniejsza na deptanie.

W blasku słońca
W jasnym ogrodzie i na balkonie łatwiej stworzyć ciekawe aranżacje. Większość roślin kocha bowiem słońce i ciepło. Trzeba je tylko częściej podlewać.

Oprócz kwiatów – peonii, róż, liliowców, werbeny i kosmosu – świetnie będą się tu czuły zioła (lawenda, bazylia), egzotyczne krzewy (np. oleandry). Słoneczna strona to doskonałe miejsce na rabaty, a także na skalniak.
Sekrety pielęgnacji
Regularnie sprawdzaj, czy roślin nie zaatakowały mszyce. W słonecznych miejscach kwiaty są bardziej narażone na atak tych szkodników.
Nasza rada: W wyjątkowo nasłonecznionych miejscach posyp ziemię ściółką, kamykami lub żwirem, by nie wysychała tak szybko.

Peonie
Najlepiej czują się w miejscu słonecznym i zacisznym, w glebie żyznej i gliniastej, ale niezbyt mokrej i zbitej. Świetnie nadają się na kwiat cięty.

Kosmos
Zdobi ogród przez całe lato pod warunkiem, że systematycznie obcina się go do bukietów. Nie ma specjalnych wymagań co do podłoża.

Werbena
Tworzy piękne barwne grupy. Świetnie nadaje się do kompozycji. Lubi ciepłe miejsce i średnio wilgotną, żyzną ziemię. Dobrze ją uszczykiwać.

Nagietki
Łatwo się rozsiewają, więc jeśli nie będziesz ścinać kwiatów, wyrosną w ogródku co roku. Lubią ciepłe miejsce i średnio wilgotną ziemię.

Surfinie
Tworzą prawdziwe kwietne kaskady, trzeba więc umieszczać je w wiszących kwietnikach. Usuwanie przekwitłych kwiatów przedłuża kwitnienie.

Kącik warzywny
Warzywa lubią słońce. Niskie rośliny siej po słonecznej stronie wysokich, wtedy jedne i drugie będą miały dostatek światła. Jeśli masz niewielki ogród, wybierz warzywa, które zajmują mało miejsca, a dają duży plon, np. pomidory, fasolkę szparagową, brokuły.

Redakcja poleca

REKLAMA