Witaminy z parapetu

Ziołowy ogródek we własnym domu to świetny pomysł nawet dla najbardziej zabieganych. Roboty przy nim niewiele, a frajda ogromna!
/ 16.03.2007 12:50
Niemal w każdym spożywczym sklepie lub warzywniaku bez trudu można dziś kupić sadzonki świeżych ziół. Zwykle gdy zużyjemy wszystkie listki, wyrzucamy doniczkę z korzeniami i kupujemy nowy egzemplarz. Szkoda! Lepiej od razu po przyniesieniu do domu przesadzić zioła do dużej doniczki z lepszą ziemią i zacząć je hodować.

To nie jest trudne
Zioła bez trudu rosną w pojemnikach pod warunkiem, że zapewnimy im dużo więcej ziemi niż mają jej w małym naczyniu, w którym dotychczas rosły, i będziemy obficie podlewać (bardzo łatwo je zasuszyć w ciepłych mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem). Późną wiosną najlepiej wystawić je na balkon lub taras i pozostawić tam do jesieni.
Bezpośrednie nasłonecznienie i świeże powietrze dobrze im służą. Rośliny stają się intensywnie zielone i piękniej pachną. Przycinanie pędów zupełnie im nie szkodzi, a wręcz przeciwnie – sprzyja ładnemu rozkrzewieniu. Warto je raz na dwa tygodnie zasilić nawozem, co zapewni im bujny wzrost.

Czy wiesz,że...
- W średniowieczu koper uważano za roślinę magiczną. Miał chronić przed czarami, demonami i uderzeniem pioruna.
- Cesarz rzymski Neron był wielbicielem szczypiorku. Chętnie jadał go z oliwą, wierząc, że zapewni mu aksamitny, przyjemnie brzmiący głos.
- Egipcjanie wykorzystywali właściwości antyseptyczne tymianku przy balsamowaniu zwłok, dodawali także tymianek do kadzideł.

Pięć złotych rad
1. Daj im tak dużo światła, jak to tylko możliwe. Najlepiej hoduj je na parapecie południowego okna.
2. Pamiętaj, że uprawiane w doniczkach mają mało ziemi, więc nie wolno dopuścić do ich zasuszenia.
3. Latem wynieś je na balkon lub do ogrodu.
4. Jeśli decydujesz się kupić gotowe sadzonki, wybierz niższe, ale dobrze rozkrzewione.
5. W jednej dużej donicy możesz posadzić kilka różnych ziół.

Koper ogrodowy
- 50 cm skrzynkę wypełnij ziemią i co 2 tygodnie wysiewaj kolejne partie nasion. Postaw w słońcu.
Zawiera: Witaminy C, B1, B2, PP, P, prowitaminę A.
Spróbuj inaczej: Kwiatostanami i gałązkami kopru można ozdabiać bukieciki kwiatów, np. dalii.

Rozmaryn
Lubi ciepłe, słoneczne miejsce i przepuszczalną, żyzną, wapienną glebę. Najlepiej hodować go w sporej donicy i dość często podlewać.
Zawiera: Olejek eteryczny, garbniki, kwasy organiczne, sole mineralne.
Spróbuj inaczej: Suche łodyżki zapalone jak kadzidełka wydzielają miłą woń odstraszającą komary.

Szczypiorek
Najlepiej rośnie w żyznej, wilgotnej ziemi. Wystarczy go wysiać do doniczek o średnicy 10–12 cm i regularnie podlewać. Przycinanie pobudza wzrost.
Zawiera: Witaminy C, E, K, PP, z grupy B, prowitaminę A.
Spróbuj inaczej: Jeśli szczypior zakwitnie, wykorzystaj jego różowe, jadalne kwiatki do dekoracji sałatek i innych potraw.

Bazylia
Wyjątkowo aromatyczna, niezastąpiona do włoskich potraw. Najlepiej kupić gotową sadzonkę i przesadzić ją do żyznej, niekwaśnej ziemi. Roślina lubi słoneczne miejsce i sporo wilgoci. Będzie się lepiej krzewiła, jeśli uszczkniemy szczyt pędu.

Rzeżucha
Najlepiej wysiać ją na zwilżoną watę. Wymaga słonecznego miejsca i regularnego podlewania. Nasiona kiełkują po 2–3 dniach, a po ok. 10 dniach można ją już ścinać i jeść.
Zawiera: Witaminy C, A, B1, sole mineralne, olejki eteryczne.
Spróbuj inaczej: Wysiana do dekoracyjnych naczyń będzie ozdobą wnętrza.

Majeranek
Rośnie dość wolno, lepiej więc kupić gotowe sadzonki i posadzić je w żyznej ziemi. Przez cały okres uprawy trzeba go umiarkowanie, ale regularnie podlewać. Najlepiej rośnie w ciepłym i słonecznym miejscu. Dobrze mu robi uszczykiwanie pędów – wówczas ładnie się rozkrzewia.
Zawiera: Witaminy A, B1, B2, C, sole mineralne, olejek eteryczny.
Spróbuj inaczej: Suszony majeranek można dodawać do potpourri lub woreczków zapachowych napełnionych suszonymi ziołami.

Pietruszka
Wymaga żyznej, przepuszczalnej ziemi i umiarkowanego podlewania. Szybko i łatwo można wyhodować natkę, sadząc w ziemi kilka dorodnych korzeni pietruszki lub ściętych wierzchołków.
Zawiera: Witaminy A, C, B1, B2, żelazo, wapń, prowitaminę A, olejki eteryczne.
Spróbuj inaczej: Listki pietruszki nadają się do robienia wzorów na pisankach. Trzeba rozłożyć je na skorupce, jajko owinąć kawałkiem pończochy i ugotować w łupinach cebuli.

Melisa
Najlepiej kupić gotową sadzonkę i przesadzić ją do żyznej, zasobnej w wapń ziemi. Lubi słońce, wymaga sporo wilgoci.
Zawiera: Witaminę C, olejek eteryczny, kwasy organiczne.
Spróbuj inaczej: Drobno posiekane listki można dodawać do maseczek ziołowych dla cery tłustej.