Uwaga, kłuje!

Kłujące wyrostki na pędach roślin. Z pozoru takie same; inne, gdy przyjrzeć się bliżej.
/ 19.02.2007 11:45
Oto krótki przewodnik po kolcach i cierniach, który można skonfrontować z rzeczywistością. Teraz, zimą, gdy liście opadły i odsłoniły naszych bohaterów. Koniec z pomyłkami.


Trójiglicznia ma ciernie pędowe
 
Te ciernie są zupełnie inne od pozostałych – bardzo duże i przede wszystkim rozgałęzione. Wyrastają wszędzie: na młodych pędach, na starszych konarach i pniu. Są wtedy znacznie dłuższe i bardziej rozgałęzione. Kto raz je zobaczy, zapamięta na zawsze.

Róża ma kolce

Kolce to wytwór skórki. W żaden sposób nie są połączone z tkankami znajdującymi się w głębi pędów. Jak to sprawdzić? Dają się bardzo łatwo oderwać, nie potrzeba do tego żadnej siły, pozostawiają po sobie tylko odkryty fragment pędu. Wyraźnie widać to u róż.

Oliwnik ma ciernie pędowe

Typowe – cienkie, proste i zaostrzone. Podobne do cierni głogu, ale o wiele dłuższe. Występują najczęściej na młodych pędach i, jak cała roślina, są lekko pokryte delikatnymi włoskami.

Głóg ma ciernie pędowe

Ciernie to przekształcone organy roślin zaopatrzone w wiązki przewodzące, łączące je z gałązkami, dlatego bardzo trudno je złamać, jeszcze trudniej oderwać. Najczęściej spotykane są ciernie pędowe, takie jak u głogów – szydełkowate i zaostrzone.

Berberys ma ciernie liściowe

Ciernie berberysów to przekształcone liście. Na długich pędach, zwłaszcza berberysa koreańskiego, można obserwować stopniową modyfikację – ciernie dolne mają szeroką blaszkę, następne są już głęboko podzielone, a górne trójdzielne lub pojedyncze.

Rokitnik ma ciernie pędowe

Wystarczy spojrzeć na zbliżenie cierni rokitnika, żeby zrozumieć, w jaki sposób powstają ciernie pędowe. Na niektórych wyrostkach widać jeszcze pączki liściowe, kiedy na czubku jest już wykształcony kolec.

Grochodrzew ma ciernie przylistkowe

Czyli przekształcone przylistki, dlatego zawsze występują parami w węzłach po obu stronach ogonka liściowego. U grochodrzewu (czyli popularnej akacji) są brązowoczerwone, duże, zwłaszcza na grubszych pędach.

Tekst i stylizacja Marta Suchodolska
Zdjęcia Olek Iwaszkiewicz