Święto wiosny!

Najpierw niech zakwitną cebulki. To im się należy! Cierpliwie czekały na ten moment przez całą zimę.
Najpierw niech zakwitną cebulki. To im się należy! Cierpliwie czekały na ten moment przez całą zimę. Musisz im tylko trochę pomóc. I świat będzie kolorowy.


1. Mieszaj i łącz
Zasada jest taka: jeżeli cebulki mają zakwitnąć wiosną, trzeba wsadzić je do ziemi jesienią. Przeleżą w niej całą zimę, a po przekwitnięciu wyjmiesz je z gruntu i... przechowasz do następnego sezonu. Roślin cebulowych jest wiele: mają różne wysokości, kształty, kolory. Żeby stworzyć własną kompozycję, wystarczy uruchomić wyobraźnię.
Nasza rada: jeśli nie wsadziłaś cebulek jesienią, kup kwitnące rośliny teraz i wsadź je do doniczek, ale uwaga: to jest droższe rozwiązanie. Na zdjęciu: jednokolorowa kompozycja z hiacyntów, tulipanów, szafirków, czosnków, narcyzów, zawilców.


2. Ruchome ogródki
Propozycja dla tych, którzy lubią zmiany. Rośliny umieszczamy w dużych naczyniach. Możesz przestawiać je z miejsca na miejsce i tworzyć nowe aranżacje.
Nasza rada: używaj pojemników z lekkich materiałów: drewna, blachy. Wypełnione ziemią będą ciężkie. Na zdjęciu: szafirki w drewnianej niecce.

3. Pod szczególną ochroną
Sadząc cebule w donicach, musisz pamiętać, że jest im o wiele trudniej przetrwać zimę niż tym, które posadzisz w gruncie. Są bardziej narażone na mróz.
Nasza rada: cebule podlewaj tylko do pierwszych przymrozków, potem zabezpiecz donicę. Zakop ją w ziemi, otul matą lub tkaniną albo wstaw do nieogrzewanej piwnicy. Na zdjęciu: hiacynty, tulipany i zawilce oraz narcyzy, w dużych ceramicznych jednobarwnych doniczkach.

4. Życie po życiu
Posadź obok siebie (w jednym naczyniu) kilka odmian tej samej rośliny, o różnym czasie kwitnienia. Jeśli zestawisz ze sobą np. tulipany wcześnie i późno kwitnące, kompozycja będzie długo atrakcyjna (jeśli wszystkie odmiany zakwitną w tym samym momencie, efekt będzie mocny, ale krótkotrwały).
Nasza rada: umieść w jednej donicy minimum dwa gatunki rośliny kwitnącej w innym okresie, układając cebulki warstwami (najgłębiej odmiany, które kwitną późno). Kiedy jedna warstwa przekwitnie, zacznie kwitnąć druga. Na zdjęciu: tulipany w białych ceramicznych donicach.

5. Naturalnie znaczy modnie
Najmodniejszy ostatnio sposób uprawy to tzw. naturalizowanie cebul, co znaczy, że sadzimy je w taki sposób i w takich miejscach, by sprawiały wrażenie rosnących dziko, np. w trawie, w szczelinach murków, pni.
Nasza rada: unikaj sadzenia w prostych liniach.
Weź do ręki garść cebul, rozrzuć je i posadź tam, gdzie upadły.
Na zdjęciu: kwitnąca szachownica kostkowata na szczycie palisady.

6. Ładni sąsiedzi
Na tej samej rabacie, obok cebulek, warto posadzić byliny lub rośliny jednoroczne. Zasłonią żółknące liście roślin cebulowych po przekwitnięciu.
Nasza rada: nie usuwaj liści z cebulek, aż do zaschnięcia, bo dostarczają rozwijającej się w ziemi roślinie materiałów pokarmowych. Na zdjęciu: hiacynty z czerwoną sałatą.

7. Wszystko w porządku
Na rabacie jedne cebulki rozkwitają, a po innych już nie ma śladu.
Nasza rada: umieść w miejscu posadzonych cebul tabliczki z informacjami o gatunku i odmianie. Nie pomylisz cebulek, kiedy przyjdzie czas wykopywania. Na zdjęciu: kwiaty czosnków, a za nimi tabliczki, oznaczające miejsca, gdzie kwitły szafirki.

8. W cebuli siła
Późną wiosną cebulki trzeba wykopać, oczyścić i przechować do jesieni. To, czy kwiat następnej wiosny będzie piękny,
zakodowane jest w cebuli już teraz. Im więc są dorodniejsze, tym ładniejsze będą kwiaty.
Nasza rada: segregując cebule, odrzucaj małe lub uszkodzone, bo i tak nie będzie z nich pożytku. Na zdjęciu: cebulka narcyza.

Tekst i opracowanie Marta Suchodolska
Zdjęcia serwis prasowy www.krokusy.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/12 lat temu
W doniczce mozesz hodowac wiosenne kwiaty jak szafirki, zonkile ,narcyzy, tulipany, hiacynty. Ja mam ogrodek ale mam tez wiosenne kwiatki w doniczkach w domu , bo zakwitaja wczesniej niz te w ogrodku wiec nawet jesli na zawnatrz jest jeszcze snieg ja mam zonkile czy hiacynty:-) Potrzebujesz ziemi wymieszanej z piaskiem i jesienia wkladasz w nia cebulki tak aby troszke wystawaly z ziemi, podlewasz nie za obficie aby cebulki nie zgnily a gdy wiosna ( czasem juz w lutym) zaczynja kielkowac przestawiasz w sloneczne miejsce i wiecej podlewasz i do wielkanocy masz sliczne zwiastuny wiosny w mieszkaniu. Ja po przekwitnieciu wysadzam do ogrodka a ty mozesz wyczyscic cebulki i przechowac je w suchym chlodnym i ciemnym miejscu do jesieni. Gdy roslina calkiem przekwitnie i uschnie odetnij ja od cebulki i orzechowaj cebulki zawiniete w gazete w ciemnym chlodnym suchym miejscu do jesieni a potem znow je wsadz w ziemie.Wazne abys poczekla z odcieciem az roslina kompletnie uschnie bo cebulki czerpia sile i zwiazki mineralne z tych przekwitlach lisci aby pieknie zakwitnac w przyszlym roku. Pozdrawiam.
/12 lat temu
patrze za okno a tu dalej zalegajacy snieg musze wyciagac plaszcz ktory schowalam z mysla ze zima nie wroci no coz pogoda zmienna jest
/12 lat temu
dudi lamiesz mi serce... ale dzieki za szzcerosc hihi:) pozdr z polnocy zalanej deszczem salsa
POKAŻ KOMENTARZE (4)