Święto wiosny!

Najpierw niech zakwitną cebulki. To im się należy! Cierpliwie czekały na ten moment przez całą zimę.
/ 21.03.2007 12:55
Najpierw niech zakwitną cebulki. To im się należy! Cierpliwie czekały na ten moment przez całą zimę. Musisz im tylko trochę pomóc. I świat będzie kolorowy.










1. Mieszaj i łącz
Zasada jest taka: jeżeli cebulki mają zakwitnąć wiosną, trzeba wsadzić je do ziemi jesienią. Przeleżą w niej całą zimę, a po przekwitnięciu wyjmiesz je z gruntu i... przechowasz do następnego sezonu. Roślin cebulowych jest wiele: mają różne wysokości, kształty, kolory. Żeby stworzyć własną kompozycję, wystarczy uruchomić wyobraźnię.
Nasza rada: jeśli nie wsadziłaś cebulek jesienią, kup kwitnące rośliny teraz i wsadź je do doniczek, ale uwaga: to jest droższe rozwiązanie. Na zdjęciu: jednokolorowa kompozycja z hiacyntów, tulipanów, szafirków, czosnków, narcyzów, zawilców.


2. Ruchome ogródki
Propozycja dla tych, którzy lubią zmiany. Rośliny umieszczamy w dużych naczyniach. Możesz przestawiać je z miejsca na miejsce i tworzyć nowe aranżacje.
Nasza rada: używaj pojemników z lekkich materiałów: drewna, blachy. Wypełnione ziemią będą ciężkie. Na zdjęciu: szafirki w drewnianej niecce.

3. Pod szczególną ochroną
Sadząc cebule w donicach, musisz pamiętać, że jest im o wiele trudniej przetrwać zimę niż tym, które posadzisz w gruncie. Są bardziej narażone na mróz.
Nasza rada: cebule podlewaj tylko do pierwszych przymrozków, potem zabezpiecz donicę. Zakop ją w ziemi, otul matą lub tkaniną albo wstaw do nieogrzewanej piwnicy. Na zdjęciu: hiacynty, tulipany i zawilce oraz narcyzy, w dużych ceramicznych jednobarwnych doniczkach.

4. Życie po życiu
Posadź obok siebie (w jednym naczyniu) kilka odmian tej samej rośliny, o różnym czasie kwitnienia. Jeśli zestawisz ze sobą np. tulipany wcześnie i późno kwitnące, kompozycja będzie długo atrakcyjna (jeśli wszystkie odmiany zakwitną w tym samym momencie, efekt będzie mocny, ale krótkotrwały).
Nasza rada: umieść w jednej donicy minimum dwa gatunki rośliny kwitnącej w innym okresie, układając cebulki warstwami (najgłębiej odmiany, które kwitną późno). Kiedy jedna warstwa przekwitnie, zacznie kwitnąć druga. Na zdjęciu: tulipany w białych ceramicznych donicach.

5. Naturalnie znaczy modnie
Najmodniejszy ostatnio sposób uprawy to tzw. naturalizowanie cebul, co znaczy, że sadzimy je w taki sposób i w takich miejscach, by sprawiały wrażenie rosnących dziko, np. w trawie, w szczelinach murków, pni.
Nasza rada: unikaj sadzenia w prostych liniach.
Weź do ręki garść cebul, rozrzuć je i posadź tam, gdzie upadły.
Na zdjęciu: kwitnąca szachownica kostkowata na szczycie palisady.

6. Ładni sąsiedzi
Na tej samej rabacie, obok cebulek, warto posadzić byliny lub rośliny jednoroczne. Zasłonią żółknące liście roślin cebulowych po przekwitnięciu.
Nasza rada: nie usuwaj liści z cebulek, aż do zaschnięcia, bo dostarczają rozwijającej się w ziemi roślinie materiałów pokarmowych. Na zdjęciu: hiacynty z czerwoną sałatą.

7. Wszystko w porządku
Na rabacie jedne cebulki rozkwitają, a po innych już nie ma śladu.
Nasza rada: umieść w miejscu posadzonych cebul tabliczki z informacjami o gatunku i odmianie. Nie pomylisz cebulek, kiedy przyjdzie czas wykopywania. Na zdjęciu: kwiaty czosnków, a za nimi tabliczki, oznaczające miejsca, gdzie kwitły szafirki.

8. W cebuli siła
Późną wiosną cebulki trzeba wykopać, oczyścić i przechować do jesieni. To, czy kwiat następnej wiosny będzie piękny,
zakodowane jest w cebuli już teraz. Im więc są dorodniejsze, tym ładniejsze będą kwiaty.
Nasza rada: segregując cebule, odrzucaj małe lub uszkodzone, bo i tak nie będzie z nich pożytku. Na zdjęciu: cebulka narcyza.

Tekst i opracowanie Marta Suchodolska
Zdjęcia serwis prasowy www.krokusy.pl

Redakcja poleca

REKLAMA