Kwiaty jednoroczne trzeba siać lub sadzić co sezon, byliny zaś wystarczy raz zadomowić w ogródku, by cieszyć się ich urodą nawet przez kilkanaście lat. Są naprawdę łatwe w uprawie, nie wymagają szczególnych warunków, bez trudu dają się rozmnażać. Dzięki nim można
tak zaprojektować ogród, by rozkwitał wszystkimi kolorami od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Jeśli więc chcesz mieć kwitnący ogród, ale nie masz czasu lub chęci, by go nieustannie dopieszczać, wybierz rośliny wieloletnie. Można je dopasować do każdego ogrodu, nawet gdy panują w nim ekstremalne warunki: sucha i jałowa gleba, brak słońca. Są też odporne na choroby. Trzeba tylko starannie przygotować miejsce, na którym będą rosły. Zacznij od przekopania ziemi. Wybierz z niej kłącza, korzenie, rozłogi chwastów. Możesz też użyć do ich zwalczania herbicydów, np. Roundapu. Jeśli gleba jest słaba, użyźnij ją. Wygodne w użyciu są zwłaszcza nawozy długo działające, które odżywiają rośliny przez 4–6 miesięcy. Planując rozmieszczenie roślin, weź pod uwagę nie tylko ich urodę, ale także wymagania. Jeśli np. ogród jest cienisty, wybierz takie, które lubią cień. Pamiętaj, że gatunki szybko rozrastające się mogą zagłuszyć te, które rosną słabiej.
Byliny warte polecenia:
floksy
Nazywane też płomykami. Gdy już raz znajdą się w ogrodzie, będą w nim rosły wiele lat. Kwitną w lipcu i sierpniu, wyrastają do 120 cm. Najlepiej rosną na glebie żyznej, w miejscu słonecznym lub przejściowo zacienionym. W suche dni trzeba je podlewać.
rozchodniki
Wyjątkowo mało wymagające. Udają się nawet na ubogiej i suchej glebie. Kiedy chociaż trochę pada, nie trzeba ich podlewać. Świetnie się rozrastają, można je bez problemu dzielić. Kwitną od sierpnia do października.
rudbekie
Bardzo efektowne, szczególnie kiedy rosną w kępach. Kwitną od lipca do października. Dobrze rosną w każdej glebie, lubią miejsca słoneczne lub półcieniste, suche. Łatwo się rozmnażają z samosiewek, które kiełkują wokół rośliny matecznej.
serduszka
Kwitną od maja do lipca. Najlepiej udają się w półcieniu, na glebie żyznej i dostatecznie wilgotnej. Wrażliwe na spadki temperatury i przymrozki.