Ostatnie prace w ogrodzie

Chcesz, by z wiosną twój ogród ożył i cieszył oczy latem? Zadbaj o to już teraz. Odrobina wysiłku przy jesiennych pracach i efekt murowany!
/ 18.09.2006 14:34
W dzień wciąż przygrzewa słońce, lecz noce są coraz chłodniejsze. Przyroda powoli szykuje się do odpoczynku. Ale ciebie czeka jeszcze trochę roboty. Oprócz ważnych prac w ogrodzie, o których przypominamy, zbierz ostatnie warzywa, wygrab liście, przekop ziemię, tam gdzie jest zbita, i przygotuj okrycie dla wrażliwych na mróz roślin.

Okryj przed zimą róże
Zrób to w końcu października lub na początku listopada. Najlepiej do tego celu użyć ziemi, piasku, trocin, gałązek drzew iglastych. Kopczyk powinien mieć ok. 30 cm wysokości. Pędy (nie przycinaj ich teraz!) powinny z niego wystawać.

Posadź krzewy
Jesienią rośliny mają więcej czasu na ukorzenienie się niż wiosną. Posadzone teraz krzewy na pewno dobrze się przyjmą. A więc do dzieła! Najpierw usuń chwasty (perz, powój, ostrożeń, mniszek) i przekop ziemię. Jeśli krzewy mają odkryte korzenie, przytnij je na około 15–20 cm i zanurz na kilka godzin w wodzie. Rośliny umieść w dołku tak głęboko, jak rosły w szkółce. Korzenie posypuj urodzajną glebą, potrząsając lekko rośliną, tak aby ziemia wypełniła przestrzenie między nimi. Po posadzeniu koniecznie udepcz glebę wokół krzewów i obficie podlej. Krzewy z bryłą ziemi lub kupione w pojemniku umieść w dole dwa razy większym od bryły korzeniowej. Jeśli po zdjęciu pojemnika okaże się, że korzenie są mocno splecione i poskręcane, lekko je przetnij i bryłę nieco rozluźnij – roślina łatwiej się przyjmie.


Kalendarz ogrodniczki
- Pomyśl o wiośnie – posadź krokusy...
...i inne kwiaty cebulowe (np. przebiśniegi, puszkinie, cebulice) kwitnące na wiosnę. Głębokość sadzenia powinna wynosić trzykrotną
wysokość cebuli. Podlewaj umiarkowanie aż do pierwszych przymrozków.
- Przygotuj do zimowania bulwy dalii i kłącza paciorecznika
Na jesieni dalie wykształcają bulwiaste korzenie (tzw. karpy). Po pierwszych przymrozkach wyciągnij je i otrząśnij delikatnie z części ziemi. Następnie przenieś do chłodnego, suchego pomieszczenia i ułóż pędami w dół, by odpłynęła z nich reszta wody.
- Nakarm rośliny przed zimą
Zastosuj uniwersalny nawóz jesienny, np. „Florovit”, specjalnie przeznaczony do nawożenia roślin wieloletnich i przygotowania podłoża pod zasiewy. Rozsyp go równomiernie, a potem przekop glebę.
- Zadbaj o grządkę z truskawkami
Truskawki teraz zawiązują pąki kwiatowe na przyszły rok, toteż trzeba o nie szczególnie zadbać. Po zebraniu wszystkich owoców przytnij łodygi i liście na wysokość ok. 5 cm. Rozrzuć 2,5 cm warstwę kompostu i obłóż słomą.

Zabezpiecz rośliny w pojemnikach
Jeśli masz na tarasie, balkonie lub w ogrodzie bugenwillę, mirt, oleander, bieluń czy fuksję, musisz zawczasu ochronić je przed przymrozkami, a potem mrozem. Najpierw przenieś je w osłonięte od wiatru miejsce, blisko ściany domu. Dla dużych roślin w pojemnikach dobrze jest, gdy pozostaną na dworze jak najdłużej. Gdy jednak temperatura zacznie się obniżać, wnieś je do najchłodniejszej części domu. Pamiętaj! Im ciemniejsze pomieszczenie, tym niższa powinna być w nim temperatura. Wcześniej oczyść i skróć pędy, sprawdź, czy nie zaatakowały ich szkodniki. Gdy nie możesz wstawić roślin do domu, postaw donice na płycie styropianowej i okryj pojemnik grubą warstwą juty, tektury, słomianą lub kokosową matą itp. Osłoń także pędy.

Małgorzata Świgoń

Redakcja poleca

REKLAMA