Na górze róże

To prawdziwie królewskie kwiaty. Zdobią ogrody od tysięcy lat i nie dają sobie odebrać pierwszeństwa.
/ 06.09.2006 12:44
Róże fascynowały ogrodników od starożytności, nic więc dziwnego, że wyhodowali kilka tysięcy odmian i wciąż pracują nad nowymi. Nawet w najmniejszym ogrodzie warto zasadzić choć jeden różany krzew. Roślinę najlepiej kupić w sprawdzonym sklepie ogrodniczym. Powinna mieć twarde zielone pędy i rozrośnięte korzenie oraz etykietkę hodowcy z nazwą odmiany.

Sześć złotych zasad
1. Zadbaj, by rosły w słonecznym, ale przewiewnym miejscu. Unikaj sadzenia w miejscach, w których gorące, nagrzane powietrze „stoi”, np. przy południowych ścianach budynków.
2. Sadź je w ziemi, jaką lubią: nieco gliniastej, bogatej w składniki pokarmowe, zwłaszcza próchnicę i wapń.
3. Regularnie je podlewaj. Pamiętaj, że krzewy ukorzeniają się głęboko, więc lepiej je podlewać rzadziej, ale obficiej, by woda przesiąkła do głębszych warstw gleby, przynajmniej na ok. 30 cm. Jeśli krzewy lekko okopiesz, woda łatwiej wsiąknie w ziemię.
4. Dokarmiaj nawozami. Aby róże dobrze rosły i pięknie kwitły, potrzebują nawozów organicznych i mineralnych.
5. Odchwaszczaj. Chwasty zabierają roślinom pokarm i przenoszą choroby. Jeśli chcesz oszczędzić sobie pielenia, wyłóż ziemię ściółką.
6. Chroń przed szkodnikami i chorobami. Regularnie oglądaj, czy nie zaatakowały ich mszyce, mączniak lub czarna plamistość liści. Szybko zastosuj odpowiednie środki.

Do bukietów
Najpiękniejsze i najchętniej kupowane do ogrodu. Zwane też mieszańcami herbatnimi. Duże, pełne kwiaty (o średnicy nawet kilkunastu centymetrów) osadzone są pojedynczo na długim pędzie. Mają wiele kolorów i odcieni. Doskonale nadają się na kwiat cięty i do bukietów. Niektóre odmiany upojnie pachną. Trzeba je troskliwie pielęgnować, bo są wrażliwsze od innych gatunków.
Nasza rada. Właściwie nie potrzebują towarzystwa, choć niższe, pierzaste rośliny (np. lawenda, kocimiętka, szałwia ozdobna) podkreślą ich urodę. Jeśli zależy ci również na pięknej woni, wybierz odmiany silnie pachnące, np. „Casanova”, „Troika”, „Monica”.

W doniczkach
Możesz hodować je na balkonie lub tarasie pod warunkiem, że krzew posadzisz w dużej donicy i będziesz o niego bardzo dbać. Pilnuj, by ziemia była zawsze wilgotna. W godzinach największego upału osłoń roślinę markizą lub parasolem.

Pnące
Nie wytwarzają żadnych organów czepnych, które pomagałyby im piąć się w górę. Potrzebują więc podpór, do których trzeba je przywiązywać. Mamy dwa typy róż pnących: sztywnołodygowe, wyrastające na wysokość 2–3 metrów, i piękniejsze: wiotkołodygowe o giętkich pędach, które wyrastają nawet na 10 metrów! Tworzą wiele drobnych kwiatów, ale w sezonie zakwitają tylko raz. Są za to odporniejsze na choroby i bardziej wytrzymałe na mróz. Sztywnołodygowe kwitną w zależności od odmiany od wczesnego lata do jesieni (najdłużej kwitnie czerwona „Sympathie”), ale są wrażliwsze.
Nasza rada. Wspaniałe do ogrodów w stylu romantycznym. Mogą oplatać altanki, bramki, pergole, stare obumarłe drzewa itp. Rosną dosyć wolno, więc na prawdziwą różaną zasłonę trzeba poczekać nawet kilka lat.

Nie tylko do parku
Przypominają zwarte krzewy. Proste pędy silnie się rozgałęziają, wyrastając do wysokości 1–2 metrów. Nie wymagają podpór. Kwitną obficie raz lub dwa razy w sezonie. Kwiaty są pojedyncze lub pełne, przeważnie w ciepłych, pastelowych barwach. Niektóre odmiany wydają jadalne owoce, z których można robić smaczne przetwory (np. konfiturę, wino, przeciery owocowe). Są wyjątkowo odporne na mróz i choroby. Bardzo łatwe w uprawie, nie wymagają starannej pielęgnacji ani żyznej gleby.

W wazonie
Długo zachowają świeżość i urodę, jeśli przed włożeniem ich do naczynia oberwiesz dolne liście i przytniesz ukośnie koniec łodygi. Do wody dodaj koniecznie odżywkę Chrysal, która zapobiega rozmnażaniu się w wodzie bakterii gnilnych. Nie stawiaj wazonu w miejscu słonecznym oraz narażonym na przeciągi.

Magiczna siła dla róż
Róże potrzebują składników pokarmowych pobieranych z ziemi. Jeśli zaczyna ich brakować, słabiej rosną i zaczynają chorować. Trzeba więc glebę zasilać, najlepiej nawozem do róż. Nawóz interwencyjny do róż zastosuj, gdy krzewy słabo rosną i nie kwitną.

Małgorzata Świgoń

Redakcja poleca

REKLAMA