Pałka (Rogoża) – Typha
Powszechnie znana roślina wilgotnych miejsc. Bardzo ekspansywna, dlatego lepiej sadzić ją w pojemnikach. Ma piękne sztywne liście i jeszcze piękniejsze kwiatostany – sztywne, twarde brązowe kolby. Gdy przekwitają, zmieniają się całkowicie, stają się delikatne, miękkie i białe.
Miskant chiński – Miscanthus sinensis
Wysoka i ekspansywna trawa, wyrasta nawet na 2 metry. Z powodzeniem zastąpi niewysokie krzewy. Lśniące pierzaste kwiatostany, w kolorach zależnych od odmiany, pojawiają się w drugiej połowie lata. Jesienią zasychają, zmieniają kolor na szary i pozostają tak aż do wiosny.
Polny „chwast” o niesamowitym uroku – olbrzymi (do 250 cm), kwiaty – różowe, gęste baldachy (VII-VIII); rośnie w miejscach wilgotnych i... przyciąga motyle. Przylatują i odlatują jakby były przywiązane na gumce. Jesienią baldachy kwiatów wypełniają się puchem.
Powojnik – Clematis
Pnącza o przepięknych kwiatach, we wszystkich niemal kolorach, w zależności od odmiany; kwitną od czerwca do września. Mówi się, że – by dobrze rosły – „nogi” powinny mieć w cieniu, a „głowy” w słońcu. Owocostany to puszyste peruki, które długo zdobią roślinę.
Przegorzan ruski – Echinops ritro
Sztywne, omszone pędy, ostowate liście (z wierzchu zielone, od spodu srebrzyste) i kuliste kwiatostany – stalowoniebieskie, gdy kwitną (VII-IX). Potem na koniuszkach kuli zostają delikatne włoski. Bardzo ładny efekt, często wykorzystywany w suchych bukietach. Uwaga! Lepiej dotykać roślinę w rękawiczkach, bo nie dość, że kłuje, to może też uczulać.
Sasanka zwyczajna – Anemone pulsatilla
Gatunek pod ochroną. Pod żadnym pretekstem nie wolno zrywać jej ze stanowisk naturalnych, na szczęście łatwo ją kupić w sklepach ogrodniczych. Niewysoka, do 15 cm, kwiaty ma duże, purpurowo-czerwone (wczesną wiosną). Za młodu cała roślina jest gęsto, srebrzyście owłosiona. Jesienią kwiaty zamieniają się we włochate kępki.
Popłoch pospolity – Onopordum acanthium
Potężna roślina, do 2 metrów, powszechnie zwana ostem. Pęd kolczasty, liście kolczasto ząbkowane, a koszyczki kwiatowe kłujące. Rośnie na polach przydrożnych, pastwiskach i w ruderach. Dawniej uważany za roślinę pospolitą, dziś sadzi się go w ogródkach jako ozdobę, bo jest imponująca, pięknie kwitnie i pięknie przekwita.
Tekst i zdjęcia Marta Suchodolska