Kwiecień kwitnie

Ten miesiąc należy do roślin, które najpierw zakwitają, a dopiero potem wypuszczają liście.
/ 16.03.2006 16:57
 

Stoją obsypane kwiatami – białe, żółte, czerwone, bez śladu zieleni. Oto efekt naszych zeszłorocznych obserwacji. Wówczas kwiecień „kwitł” przez całe 30 dni. Jak będzie tej wiosny?

 
 

Forsycja
Zakwitła pierwsza, od początku miesiąca była żółtawa od pękających pączków, apełne kwiaty pojawiły się 5 kwietnia.
I kwitła najdłużej ze wszystkich gatunków, ponad 3 tygodnie! Być może dlatego,że forsycja kwitnie „dla przyjemności”, nie musi się spieszyć, takjak drzewa owocowe, żeby w krótkim czasie zdążyć zawiązać i wydać owoce.
 
 

Mirabelka
Pączki zaczęły pękać 10 kwietnia, a otwarte kwiaty pojawiły się 7 dni później.Kwitnąca mirabelka to jeden z najpiękniejszych wiosennych widoków. Bielusieńkiedrzewo na jeszcze szarawym tle. Ale tydzień kwitnienia to wszystko, na co możnaliczyć. Natura nie daje czasu na pielęgnację urody, gdy trzeba rodzić owoce.
 
 

Śliwa czerwonolistna

Na każdym etapie kwitnienia była 4 dni za mirabelką. W pełni zakwitła 21 kwietnia,a 28 po kwiatach zostały tylko leżące na ziemi płatki.
Śliwa czerwonolistna to odmiana ozdobna, nie zawiązuje owoców, a jednak pośpiechw kwitnieniu – cecha przodków, pozostał.
 
 

Magnolia
W wyścigu do pełnego kwitnienia była czwarta. Otworzyła kwiaty 24 kwietnia, ale bardzo powoli rozwijała pączki, cały proces był więc dość długi. Już w połowie kwietnia wyglądała pięknie, z bielejącymi od wysuwających się płatków końcami wielkich pąków. Kwiaty utrzymały się do końca miesiąca. Ale maj nie był już czasem magnolii.
 
Tekst i zdjęcia Marta Suchodolska