Kwiaty, kwiaty

Wiele osób uwielbia dopieszczać swój ogród, ale są i tacy, którzy marzą o pięknej zieleni bez konieczności ciągłego dbania o nią
/ 28.04.2006 10:55
Wiele osób uwielbia dopieszczać swój ogród, ale są i tacy, którzy marzą o pięknej zieleni bez konieczności nieustannego siania, plewienia, przycinania. Oni docenią te rośliny, które poradzą sobie w każdych warunkach. Są to najczęściej byliny i kwiaty jednoroczne.

Rośliny dla leniwych
Te rośliny są mało kłopotliwe, nie przysparzają pracy, rozrastając się, same szukają najodpowiedniejszych dla siebie miejsc. Mają wiele zalet: długo kwitną i zdobią ogród przez wiele lat.
Sekrety pielęgnacji
Staranniejszej opieki potrzebują tylko, gdy są młode, w pierwszym roku po posadzeniu.
Nasza rada: Wybierając im miejsce w ogrodzie, pamiętaj, że lubią się rozrastać i zajmować coraz więcej przestrzeni.

Barwinek
Świetnie czuje się pod drzewami i krzewami, gdzie panuje półcień lub cień. Zdobi ogród przez cały rok, bo ma błyszczące zimozielone liście. Wrażliwy jedynie na silne upały. Podczas długotrwałej suszy trzeba go podlewać.

Ubiorek
Tworzy srebrzyste poduszeczki, które, gdy się rozrosną, mogą osiągnąć średnicę 1,5 metra! Białe kwiatki delikatnie pachną. Lubi miejsce słoneczne i dobrze zdrenowaną, raczej suchą ziemię. Przycinany ładnie się rozkrzewia.

Rojnik
Tworzy niewielkie, płaskokuliste rozety. Jest wyjątkowo mało wymagający, nie potrzebuje żadnej uprawy. Wystarczy go tylko zasadzić. Lubi miejsca nasłonecznione, ciepłe i suchą, piaszczystą glebę. Nadaje się do skalniaków.

Rudbekia
Nowa odmiana „Maya” ma pełne kwiaty, wyrasta na wysokość ok. 50 cm. Rudbekie są wyjątkowo wytrzymałe na suszę, przymrozki, wiatr. Lubią miejsca słoneczne, półcieniste, suche. Dobrze rosną w każdej glebie.

Rozsieją się same
Wiele roślin (zarówno kwiatów jednorocznych, jak i wieloletnich bylin) potrafi rozsiewać się i mnożyć bez pomocy ogrodnika. Wystarczy raz „osiedlić” je w ogrodzie, a będą same dbać o swoje potomstwo. Należą do nich: nagietek, eszolcja,
kosmos, lak, niezapominajka, orlik, naparstnica, smagliczka.

Róże – wyzwanie dla cierpliwych
Są absolutnie doskonałe. Zachwycają kształtem, barwą, zapachem, bogactwem odmian, których wciąż przybywa. Nic więc dziwnego, że choć stawiają spore wymagania, rośnie grono ich wielbicieli.
Wszystkie lubią słoneczne i przewiewne miejsca, przepuszczalną, żyzną ziemię z dużą zawartością próchnicy, regularne podlewanie, prawidłowe przycinanie i zasilanie nawozami: kompostem, obornikiem lub preparatami specjalnie przeznaczonymi dla róż.
Sekrety pielęgnacji
- Ukorzeniają się głęboko – lepiej więc podlewaj je rzadziej, ale obficie (10–15 l wody pod krzew).
- Warto je lekko okopać, wtedy woda łatwiej wsiąka w glebę.
Nasza rada: Pod krzewami wyłóż ściółkę – nie będzie chwastów.

Niebieska róża
Od dawna trwają prace nad niebieską różą. Do tej pory nie udało się jednak uzyskać czystego błękitu, a jedynie liliowoniebieski. Dwaj amerykańscy biochemicy z Vanderbilt University są jednak blisko. Pracując nad lekarstwem na Alzheimera, odkryli enzym, który zmienił kolor żywych tkanek na niebieski. Uważają, że będzie go można zastosować do wyhodowania błękitnej róży.

Kwiaty na wieczór
Zwykle kwitnące rośliny podziwiamy w blasku słońca. Ale są i takie, które dopiero wieczorem i w nocy ujawniają swoją urodę oraz zapach.

Wiesiołek
Żółtozłote pachnące kwiaty wiesiołka misuryjskiego otwierają się tylko wieczorem

Maciejka
W dzień śpi. Drobne kwiatki rozchylają się pod wieczór i w nocy, wówczas też roztaczają swój upojny zapach

Wilec
Jest pnączem tworzącym gęstą zieloną zasłonę. Kwiaty otwierają się o wschodzie słońca (ok. godz. 10 zamykają się), by potem znów rozchylić się wieczorem

Tytoń
Kwiaty w ciągu dnia są stulone, otwierają się dopiero wieczorem i nocą, wówczas też najsilniej pachną, tak że aż nie dają spać

Małgorzata Świgoń

Redakcja poleca

REKLAMA