Kwiatowo zakręceni

Poznajcie trzy osoby, które mają bzika na punkcie roślin. Odmienne gusty, inne style życia i jedna pasja.
/ 08.01.2007 16:10
Poznajcie trzy osoby, które mają bzika na punkcie roślin. Odmienne gusty, inne style życia i jedna pasja. Warto skorzystać ze sprawdzonych rad, jak pielęgnować kwiaty i jak z ich pomocą tworzyć nastrój wnętrza.

Tu mieszka Menno Kroon, florysta, architekt wnętrz i stylista.

Egzotyczne meble, wiklinowe sploty. Kolory ziemi. Doniczki z drewna, kory lub sznura. I duże rośliny. Wrażenie ogrodu, a nie zwykłego pokoju.
„Kupowanie roślin ma sprawiać przyjemność. Nie wybieraj niczego zbyt szybko i tylko dlatego, że jest modne, tanie lub łatwe w uprawie. Musisz mieć pewność, że choć trochę się w kwiatku zakochałeś. Pomyśl, gdzie go postawić i jaki to da efekt dekoracyjny. W ten sposób wniesiesz do domu coś szczególnego”.

Cocos nucifera – Palma kokosowa

Długa i smukła (po lewej), świetnie nadaje się do niedużych mieszkań, ale gdy rozłoży liście, potrzebuje nieco przestrzeni. Lubi jasne i ciepłe miejsca oraz regularne zraszanie.
Rada. Podstawa pielęgnacji – nie wolno przesuszyć rośliny, najlepiej zawsze pozostawiać wodę na podstawce.

Aloe vera – Aloes zwyczajny

Mocne, mięsiste liście. Kiedyś pospolity, dziś niewątpliwy hit. Wymaga jasnego stanowiska i trochę przestrzeni dla liści, zwłaszcza że tworzy odrosty. Poza tym można zostawić go w spokoju, im mniej wody, tym mniej problemów.
Rada: Pamiętajmy o leczniczych właściwościach aloesu. Liście wypełnione są gęstym żelem, który z dodatkiem miodu i niewielkiej ilości alkoholu jest dobry „na wszystko”.


Jatropha podagrica – Jatrofa rozdęta

Dolna część łodygi butelkowata (nawet kilkadziesiąt centymetrów średnicy), tarczowate, klapowane liście i małe pomarańczowe kwiatki. Uwaga! Ma mleczny sok, który może podrażniać oczy. Lubi słoneczne miejsca i suche powietrze (może stać przy kaloryferze). Podlewać umiarkowanie.
Rada: Nie przestraszmy się, gdy jesienią jatrofa zrzuci liście, to naturalne. Wtedy możemy przestawić ją w chłodniejsze miejsce i przestać podlewać.

Tu mieszka Daan Rademaker, współwłaścicielka agencji plenerowej, szuka oryginalnych miejsc do sesji zdjęciowych.

Dziwne formy z plastiku, graficzne wzory, jaskrawe kolory. A kształty kwiatów i liści zaskakujące. Szaleństwo jest kreatywne.
„Czasem chciałoby się mieć coś nowego, ale bez wielkich zmian. Idealny sposób – ekstrawagancka roślina. Ale także ta zwykła i pospolita, tylko na przykład w efektownej doniczce lub połączona z zabawnym bibelotem. Trochę ekscentryczności nadaje roślinom osobowość.”

Guzmania – Guzmania

Tworzy gęstą rozetę długich liści. Podobny kwiatostan w jaskrawym kolorze. Lubi ciepłe i wilgotne powietrze oraz jasne miejsce. Trzeba ją obficie podlewać, wlewając wodę także do lejka liści.
Rada: Zakwita tylko raz, potem części nadziemne zasychają. Na szczęście zostaje potomstwo – odrosty korzeniowe, które dają początek nowym roślinom.

Anthurium scherzerianum – Anturium Scherzera

Piękne kwiaty o wielu barwach i skórzaste, błyszczące liście. Trzeba znaleźć dobrze oświetlone miejsce, podlewać regularnie i od czasu do czasu zraszać.
Rada: Doniczka powinna być płytka i szeroka, bo korzenie anturium rozrastają się tuż pod powierzchnią ziemi.

Brighamia insignis – Palma wulkaniczna

Popularnie nazywana palmą, w rzeczywistości to roślina gruboszowata, która w pędzie gromadzi wodę. Na czubku wyrasta czuprynka ciemnozielonych, błyszczących liści. Jasne miejsce i umiarkowane podlewanie – tego jej potrzeba.
Rada: Najlepiej podlewać dopiero wtedy, gdy podłoże wyschnie całkowicie.

Tu mieszka Anouk Kramer, garncarka, matka trojga małych dzieci.

Ciężkie stylowe meble i rodzinne pamiątki. Ciemne kolory – brąz, czerń, kobalt. Doniczki wzorzyste, szklane lub ceramiczne. I obficie kwitnące rośliny. Klimat jak z obrazów Vermeera.
„Nawet klasyczne wnętrza nie powinny być zbyt formalne. Czasami można pójść mniej uczęszczaną drogą i wykorzystać rzeczy w innym celu niż ten, do którego są przeznaczone. Talerze, kubki, naczynia mogą być elementem naszej aranżacji.”

Philodendron – Filodendron

Bardzo duża roślina. Odmiana Imperial Red nie pnie się w górę, ale równomiernie rozrasta na boki, tworząc krępą kępę. Kwiat praktycznie niezniszczalny. Należy unikać podlewania zimną wodą i nie pozostawiać korzeni w wodzie.
Rada. Liście mają bardzo atrakcyjny połysk. Żeby go zachować, trzeba je regularnie odkurzać.

Nertera granadensis – Mech koralowy

Niska roślinka wypełniająca zwykle całą powierzchnię doniczki, tworzy zieloną darń usianą koralowymi paciorkami – owocami. Powinna stać w jasnym miejscu, ale nie w pełnym słońcu. Podlewać umiarkowanie.
Rada. Nie podlewajmy jej z góry, ale wlewajmy wodę na podstawkę.

Anigozanthos flavidus – Anigozantos, łapa kangura

Dynamiczny wygląd, zielononiebieskie liście i niezwykłe, wełniste kwiaty na długim pędzie. Lubi dużo światła.
Radzi sobie nawet z bezpośrednim nasłonecznieniem. Należy ją obficie podlewać w okresie wzrostu i kwitnienia, a zimą pozostawić w chłodzie i ograniczyć podlewanie.
Rada. Latem może stać w ogrodzie lub na balkonie.

Marta Suchodolska
Zdjęcia Biuro Kwiatowe Holandia