Kwiatki na rabatki

Kupujemy je kwitnące, sadzimy w skrzynkach albo na rabatach, a gdy przekwitną – wyrzucamy.
/ 21.05.2007 13:45
Rośliny rabatowe są dekoracyjne tylko przez kilka letnich tygodni lub miesięcy. Ale za to pięknie ukwiecą ogród i balkon.1. Aksamitka
Zawsze żółta, złota lub pomarańczowa, niekiedy z czerwonymi elementami. Kojarzy się z jesienią, ale kwitnie od czerwca aż do przymrozków. Wymaga tylko pełnego słońca, każdą inną niedogodność przetrwa. Ma wadę – nieprzyjemny zapach, ale wyhodowano już odmiany bezzapachowe.

2. Dalia
Dalia rabatowa nie jest tak imponująca jak dobrze znana nam dalia ogrodowa – wysoka z wielkimi kwiatami. Wyrasta tylko do 40 cm, a kwiaty są mniejsze (do 8 cm). Jest za to łatwiejsza w uprawie, nie przeszkadza jej tak bardzo niska temperatura. Kwitnie długo, od lipca do października (obficiej, gdy jest nawożona), i – co ważne – wtedy, gdy inne rośliny przestały już kwitnąć. Kwiaty mają wiele barw i form.

3. Werbena
Roślina naszych babć, znana od pokoleń. Pędy lekko zwieszają się i powstaje zielona kula pełna kwiatków z białym „oczkiem”, zebranych w okrągłe kwiatostany. Pachnących! Kwitnie od czerwca do października, najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Kolory: od różu, przez czerwień, fiolet, do odcieni niebieskiego. Nie można przesuszyć ziemi, na początku urywać wierzchołki, by roślina dobrze się rozkrzewiała, i usuwać przekwitnięte kwiatostany.

4. Pelargonia
Ma mnóstwo odmian. O pędach zwieszających się lub wyprostowanych; o kwiatach pojedynczych, półpełnych lub pełnych, we wszystkich odcieniach różu i czerwieni, i oczywiście białe, albo dwubarwne. Poza tymi zaletami pelargonie znoszą suszę lepiej niż większość roślin. To idealne kwiaty dla zapominalskich lub początkujących ogrodników. Kwitną od maja do września, a przekwitnięte kwiaty najlepiej usuwać.

5. Niecierpek
Niewysoki (do 30 cm), z kwiatkami o średnicy ok. 4 cm, kwitnie od czerwca do października. Zyskał sympatię przede wszystkim dlatego, że lubi cień. Żadna inna roślina nie zakwita tak obficie w zacienionych miejscach i do tego nie traci intensywności koloru. Najnowsze odmiany mają dodatkowo barwne liście – w odcieniach zieleni, czerwonawe, a nawet prawie czarne. Uprawa nie jest najprostsza. Niecierpki nie tolerują przesuszonej ziemi – więdną, ale podlane szybko potrafią się podnieść. Jednak gdy wody będzie za dużo, zgniją. Najlepiej podlewać je regularnie, często i umiarkowanie.

6. Begonia
Któż jej nie zna? Gęsta, rozkrzewiona roślina (do 40 cm), kwiaty – ok. 5 cm. Imponująca liczba kolorów – kwiaty białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe... Kwitnie od czerwca do października. Najlepiej gdy ma żyzną glebę. Lubi i lekki półcień, i dobre nasłonecznienie, ale nie toleruje bardzo ostrego słońca, wtedy płatki kwiatów czernieją, wyglądają jakby gniły. Begonię trzeba nawozić, a podlewając uważać, by nie polewać liści i kwiatów.

7. Osteospermum
W Afryce, swojej ojczyźnie, to wieloletni krzew. U nas uprawiany jako roślina jednoroczna, ponieważ nie jest odporny na mróz. Wysoka (do 70 cm), o sztywnych, wyprostowanych pędach i bardzo dużych kwiatach (5-8 cm) o regularnym kształcie, które zamykają się na noc oraz w dni pochmurne i deszczowe. To właśnie jest bolączką hodowców, robią wszystko, żeby zamykały się jak najpóźniej. Najlepiej, gdy stoją w miejscach słonecznych.

8. Surfinia
Roślina, która pojawiła się zaledwie kilka lat temu i zawojowała balkony. Powstała w wyniku krzyżowania różnych gatunków i odmian petunii. Obficie kwitnie przez całe lato i jest odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Wymaga nawożenia, częstego podlewania i dużej ilości światła. Ma długie pędy, nawet do 2 metrów – w skrzynkach daje to efekt zwieszającego się pokroju, ale posadzona do gruntu staje się efektowną rośliną okrywową, tworzącą przepiękne dywany.


Do stylizacji użyto:
Osłonek na doniczki „Basilika”, w różnych kolorach, 7,99 zł/szt., Ikea; kwietników: pierwszy i drugi – 13, 95 zł, Obi, ostatni – „Bondön”, 29,99 zł, Ikea, pozostałe 7,90 zł lub 9,80 zł, Leroy Merlin


Tekst i stylizacja Marta Suchodolska
Zdjęcie Olek Iwaszkiewicz