Królowe lata

Tysiące odmian i setki kolorów. Właśnie dlatego dalia zdobyła uznanie jako kwitnąca roślina ogrodowa.
/ 02.08.2006 13:43
Żadna inna roślina nie odbierze dalii pierwszego miejsca wśród kwiatów w ogrodzie.


W ogrodzieSą dalie wysokie i niskie (od 35 cm do 2 metrów), z kwiatami pojedynczymi lub pełnymi; małymi lub olbrzymimi(od kilku do 25 cm średnicy), do tego niemal w każdym kolorze (brakuje tylko czarnej i niebieskiej). Każdy znajdzie coś dla siebie. Komponując grządki, trzeba pamiętać, by wysokie odmiany sadzić
z tyłu – nie będą zasłaniały niższych roślin.


Trochę historiiEuropa zawdzięcza dalię dyrektorowi ogrodu botanicznego w Meksyku, który przysłał jej nasiona do Hiszpanii. Pierwsza dalia zakwitła w 1790 roku.Od tego czasu hodowcy nie tracili czasu – dziś dalia ma około 20 000 odmian.


Na balkonieMiłośnicy dalii, którzy mają tylko balkon, nie muszą się martwić. Niskie odmiany świetnie rosną w doniczkach. W większych donicach można je zestawiać z innymi roślinami.


Na rabacieDalie kwitną od lipca do pierwszych przymrozków. Lubią, gdy jest słonecznie i ciepło, dlatego powinniśmy je sadzić w miejscach, do których przynajmniej przez kilka godzin w ciągu dnia dociera słońce. Dalie posadzone w półcieniu łatwo się łamią i słabo kwitną. Najlepsza gleba to taka, która jest żyzna, przepuszczalna, ale lekko wilgotna.


KwiatyAby uzyskać olbrzymie kwiaty, powinno się usuwać boczne pąki, pozostawiając na pędzie tylko główny. Aby kwiaty dłużej kwitły, dobrze jest obrywać przekwitnięte koszyczki, wtedy roślina całą swoją energię skupia na „wykarmieniu” tych kwitnących.


W wazonieDalie to idealne kwiaty do wazonu. Warto jednak wiedzieć, że po ścięciu pąki już się nie rozwijają, dlatego na bukiet trzeba wybierać kwiaty w pełni rozwinięte. A przed włożeniem do wody usunąć dolne liście, bo zanurzone szybko zaczynają gnić.


BulwyW końcu lata kwiatów jest coraz mniej i są coraz mniejsze. W tym czasie rozwijają się bulwy korzeniowe,
to one zagwarantują obfite kwitnienie w następnym roku. Po pierwszych przymrozkach karpy należy wykopać
i przechować do wiosny. Jak to zrobić, można przeczytać na stronie 104.


W kwietnikachMożna hodować dalie w wiszących doniczkach. Należy jednak pamiętać, by wybierać odmiany niskie. Wysokie rośliny, narażone na ciągłe kołysanie podmuchami wiatru, łatwo mogą się złamać.


Tekst Marta Suchodolska
Zdjęcia serwis prasowy krokusy.pl