Jesienna peperonata

Najsmaczniejsza z ryżem do risotto.
/ 20.11.2006 16:22
 
4 osoby, czas przygotowania - pół godziny + ok. 2 godziny duszenia
Składniki:
- 5-6 łyżek oliwy z oliwek (nie tej z pierwszego tłoczenia) lub olej z winogron
- czosnek
- papryka najlepiej czerwona - co najmniej kilogram
- szklanka ryżu najlepiej risotto lub arborio


To prawdziwa jesienna potrawa - po pierwsze wtedy papryka jest najtańsza,a peperonata im bardziej wysmażona tym lepsza, ale im dłużej się ją smaży tymwięcej jej potrzeba. Po drugie - wyobraźcie sobie: zimno, ciemno, pada, atu w naszej kuchni królują krwistoczerwone papryki - i od razu weselej.
Po trzecie teraz te purpurowe księżniczki są najsmaczniejsze.
Można do pepepronaty użyć innych papryk - czerwonych, zielonych, białe sięnie nadają, są za cienkie, ale najsmaczniejsze są czerwone, bo są słodziutkiejak żadne inne.

Potrzebny nam będzie garnek z grubym dnem lub bardzo duża patelnia nieprzywierającanp. teflonowa (chociaż teflon podobno jest passe, a w każdym razie nie jest jazzi)i jeszcze rondel do gotowania ryżu. Ja prawie wszystko gotuję w dużym żeliwnymwoku - do smażenia papryki jest idealny. Natomiast ryż do risotto przygotowujęwłaśnie na takiej to passe patelni. No to do pracy:
 
 
1. Paprykę myjemy, rozkrawamy, czyścimy z pestek, wykrawamy szypułkę i kroimy tak jak na zdjęciu - na dość grube plasterki.
 
 
2. Na patelni (ja w woku) podgrzewamy oliwę lub olej z winogron, wrzucamy pokrojony czosnek, wysmażamy go na złoto, odławiamy i wyrzucamy. Dlaczego oliwa nie z pierwszego tłoczenia? Bo takiej oliwy lepiej używać na surowo, do smażenia lepsza jest zwykła. Polecam też olej winogronowy, jest bardzo lekki.
Na podsmażony i naaromatyzowany czosnkiem tłuszcz wrzucamy paprykę. Przykrywamy,zmniejszamy ogień na taki ledwo pyrkający i idziemy poczytać.
 
3. Do peperonaty trzeba zaglądać, mieszać, odrywać od dna (nieprzywierającego...) kawałki papryk i czekać cierpliwie, aż zacznie wyglądać jak na zdjęciu - kawałki zmniejszą się, skurczą i będą lekko szkliste.
 
 
4. Teraz szybciutko przygotowujemy ryż, polecam któryś z tych do risotta - okrąglutkie, perłowe ziarenka. Przygotowujemy go zgodnie z przepisem podanym na opakowaniu, proszę zwrócić uwagę na to, że taki ryż należy najpierw podsmażyć na oliwie.
 
 
5. Finał - mieszamy peperonatę z ryżem i podajemy. Polecam posypać ją parmezanem - palce lizać!
 
Marta Sobolska