Czas kwitnącej forsycji

Wiosnę wita najwcześniej. Kiedy wszystkie drzewa i krzewy jeszcze śpią. To prawdziwa eksplozja koloru! Aż chce się żyć!
/ 04.04.2007 18:19
Forsycja zakwita bardzo wcześnie, jeszcze w marcu, obficie obsypując się żółtym kwieciem. Kwitnie długo, nawet do czterech tygodni. Być może dlatego, że robi to bezinteresownie, dla swojej i naszej przyjemności.
Nie musi się spieszyć, tak jak np. drzewa owocowe, żeby w ciągu paru miesięcy zdążyć wydać owoce. Nie ma wielkich wymagań. Nie narzeka na brak światła. Z jej pielęgnacją poradzi sobie każdy.

Modelka ubrana jest w: żółtą koszulkę Cubus, sukienkę Reserved, podkoloanówki Veneziana, kalosze Géant. Koszyczek wiklinowy, 10 zł, targ w Grodzisku Mazowieckim, bratki rabatowe, ok. 3 zł, sklepy ogrodnicze

2. Kwiaty wyrastają na gałęziach w grupach, od dwóch do sześciu. Pojawiają się jako pierwsze, dopiero po nich wyrastają liście i forsycja z żółtej robi się zielona.

3. Pojedynczy kwiatek jest podobny do żółtego dzwonka: płatki zrośnięte u nasady, na końcach rozchylają się na cztery strony. Gdy przyjrzeć się bliżej, łatwo zobaczyć, że u niektórych kwiatków słupki są dłuższe od pręcików, u innych – krótsze. To rzadkie zjawisko heterostylii, czyli różnosłupkowości. Dobrze znane botanikom, interesujące dla ogrodnika amatora. Przyroda „wymyśliła” je, żeby zapobiegać samozapyleniu.

4. Kwitnienie forsycji łatwo przyspieszyć. Wystarczy przyciąć kilka gałązek, wstawić je do wody i postawić w domu w ciepłym miejscu. Zakwitną już po kilku dniach.
Stolik „Hishult”, 99,50 zł, taca „Sommar” 12,99 zł, talerze „Sommar” 5,99 zł, Ikea, wazon 64 zł, żółte miseczki 30 zł, BoConcept


5. Kwiaty pojawiają się na pędach, które wyrosły w poprzednim roku. Dlatego uwaga! Choć wczesna wiosna to idealny moment do przycinania roślin, z forsycją jest inaczej. Jeśli wytniemy zeszłoroczne pędy, krzew nie zakwitnie wcale. Forsycję należy przycinać dopiero wtedy, gdy przekwitnie. Wówczas będzie miała całe lato na wypuszczenie nowych gałązek, które zakwitną w przyszłym sezonie.

6. Za dekorację mogą też służyć same kwiatki forsycji, bez gałązek. Wystarczy umieścić je w szklanym naczyniu i postawić na przykład na stole.
ąMisa, 179 zł, BoConcept

7. Forsycja jest dużym krzewem. Jeśli mamy w ogrodzie sporo miejsca, możemy sadzić ją w grupach, tworzyć szpalery
lub żywopłoty. W małych ogrodach lepiej posadzić jeden krzew i kontrolować jego wielkość, przycinając gałęzie. Cięcia pielęgnacyjne dodatkowo stymulują kwitnienie, nieprzycinana forsycja kwitnie tylko na wierzchołkach pędów i ogołaca się od dołu. Od czasu do czasu warto krzew "odmłodzić", wycinając gałęzie tuż nad ziemią. Krzew szybko odbije, a pędy będą młode i zdrowe. W Polsce kwitnąca forsycja kojarzy się z Wielkanocą, jako jedna z pierwszych roślin przypomina o odradzającym się po zimie życiu. Tymczasem u Czechów to symbol Bożego Narodzenia.
Na początku grudnia ścinają gałązki forsycji i umieszczają je w piasku, w piwnicy, a w święta sprawdzają, czy zakwitły. Według ludowych wierzeń liczba złocistych kwiatków to prognoza bogactwa na nadchodzący rok.
Krzesła "Urban", 129,50 zł, stolik "Hishult", 99,50 zł, tkanina "Alleby Voal", 9,99 zł/m.b., Ikea

Tekst i stylizacja Marta Suchodolska
Zdjęcia Olek Iwaszkiewicz
Modelka Basia Paczkowska