Biało wszędzie

Prawdziwy ogrodnik nie czeka z założonymi rękami, aż śnieg zasypie ogród. Zima potrafi być groźna.
/ 29.01.2007 12:30
Zima potrafi być groźna. Dla roślin, ptaków, rybek w oczku wodnym. Dlatego warto ogród do niej dobrze przygotować.











1. Kolorowe akcenty

Zimą bardzo trudno o kolory. Wszędzie biało, szaro lub brunatnie. Warto posadzić takie gatunki roślin, które mają atrakcyjne owoce, pozostające zimą na gałęziach. I takie, które wcześnie zakwitają, zwiastując nadchodzącą wiosnę.

2. Karmmy ptaki

Obserwacja ptaków to wielka przyjemność. Ale nie zabawa. Konieczna jest systematyczność, ponieważ ptaki przyzwyczajone do naszej opieki przestają szukać pożywienia, np. dla sikorek jedna doba bez jedzenia oznacza śmierć. Nie można też wrzucać zbyt wiele karmy naraz. Może się zepsuć (zwłaszcza gdy zima jest wilgotna), łatwo wtedy o zarazki i choroby. Karmnik najlepiej umieścić w miejscu osłoniętym od wiatru, z dala od zwierząt domowych. Idealne miejsce – gęstwina gałęzi.

3. Zabezpieczmy fontanny i zbiorniki wodne

Zamarznięta woda zwiększa swoją objętość, to wiedzą wszyscy. Jeśli mamy hydrant lub małą fontannę, sprawa jest prosta – żeby lód nie rozsadził rur, trzeba na zimę spuścić całą wodę. Trudniej jest z oczkiem wodnym. W głębokim stawie (ponad metr) ryby i rośliny przezimują pod lodem. Gdy oczko jest nieduże i płytkie, może zamarznąć do samego dna. Trzeba więc całkowicie spuścić wodę, a ryby i rośliny wyłowić. Będą musiały przezimować w piwnicy. W wannie, akwarium lub w beczce.

4. Róbmy chochoły

Delikatne rośliny wymagają ocieplenia. Najważniejsze, żeby materiały były naturalne, lekkie i przewiewne, dzięki temu nie rozwiną się w nich grzyby i pleśnie. Najlepiej nadają się do tego; tektura falista, maty słomiane, trzcina, włóknina, juta, mata wiklinowa. Pomocy szczególnie potrzebują młode krzewy, pienne formy krzewów i drzew. Jeśli się postaramy, nasze chochoły mogą też ładnie wyglądać.

5. Ocieplajmy rośliny okrywowe

Wrzosy, trawy ozdobne, delikatne rośliny płożące, a także miejsca, gdzie posadziliśmy cebulki kwiatowe, najlepiej przykryć. Ochroni je to przed mrozem, a w pewnym stopniu także przed ciężarem śniegu. Wystarczy rozścielić warstwę agrowłókniny lub juty albo położyć ścięte gałęzie iglaków.

6. Sadźmy rośliny zimozielone

W krajach o łagodniejszym klimacie rośliny zimozielone dorastają do kilkunastu metrów i są wielką ozdobą ogrodów. U nas, z powodu mrozów, są dużo niższe, co nie znaczy, że mniej dekoracyjne. Mają oryginalne listki, mogą (w zależności od gatunku) mieć ciekawy pokrój, wspinać się, tworzyć kobierce. Ale zimą najważniejsze jest to, że są zielone.
Najprościej postawić na iglaki. Nie zmieniają swojego wyglądu przez cały rok. Gęsto posadzone lub odpowiednio formowane skutecznie izolują. A odmiany kolorowe zachowują swoją żółtą, złotą, niebieskawą barwę.

7. Zbierzmy zapas drewna

Opalanie drewnem – metoda ekonomiczna i przyjemna, zwłaszcza gdy trzeba tylko dogrzać dom. Żeby nie biegać po drewno daleko, najlepiej stosy ułożyć blisko domu. Żeby drewno dobrze schło, musi leżeć pod dachem lub daszkiem (powinienśwystawać przynajmniej 30 cm poza końcówki polan). Boki stosów muszą być odsłonięte, żeby wiatr mógł przewiewać szczapy. Drewno nie może leżeć bezpośrednio na ziemi, trzeba je ułożyć na deskach 10 cm wyżej, wtedy jest wentylowane od spodu.


Tekst Marta Suchodolska
Stylizacja Basia Dereń-Marzec
Zdjęcia Kuba Pajewski

Redakcja poleca

REKLAMA