Apetyt na witaminy

Nadchodzi wiosna. Z nią pierwsze listki sałaty, uzdrawiające kiełki zbóż, zarodki roślin. Zazielenią stoły, a nam dodadzą energii. To najlepszy czas na witaminową kurację!
/ 27.06.2007 11:23
Wczesne dary wiosny: pachnące nowalijki, pełne nadzwyczajnych zalet i właściwości. Wyjątkowo bogate i skoncentrowane źródło witamin i enzymów. Dodają sił witalnych i energii. Smaczne i delikatne, nieocenione w nowoczesnej i zdrowej kuchni. Można je wyhodować także w domowych warunkach i cieszyć się ich mocą każdego dnia. Jeść na surowo, w postaci sałat, koktajli, przecierów. Z fantazją i odwagą dodawać do zup, warzywnych purée, deserów. Dodadzą im lekkości i świeżości. Soczyście zielone najlepiej prezentują się w szklanych naczyniach. A nasz stół na czterech kółkach? Zupełny odjazd – wiosenny żart dla wszystkich zmęczonych zimą.




KREM Z MŁODYCH PORÓW

- 600 g młodych porów,
- 150 g cebuli,
- 150 g ziemniaków,
- 150-200 ml śmietany 36%,
- pęczek włoszczyzny, oliwa, sól, pieprz biały

Warzywa umyć i oczyścić. Włoszczyznę z połową selera zalać wodą i ugotować mocny wywar. Pory oraz cebulę pokroić w talarki i zeszklić na oliwie. Pod koniec duszenia dodać obrane i pokrojone w cząstki ziemniaki, podsmażyć kilka minut i zalać przyrządzonym wcześniej wywarem. Gotować ziemniaki do miękkości, następnie całość zmiksować, przetrzeć przez gęste sito, dodać sól i pieprz do smaku oraz śmietanę. Można udekorować świeżą rzeżuchą.



PIANKA Z RABARBARU Z CHRUPKĄ IMBIROWĄ

- 200-300 g świeżego rabarbaru,
- 100 ml wody,
- 150 g cukru,
- 300 g truskawek,
- 250-350 ml bitej śmietany,
- 100 ml jogurtu naturalnego,
na chrupki imbirowe:
- 50 g masła,
- 50 g mąki,
- 50 g cukru,
- 50 g białka,
- cząstka świeżego imbiru startego na drobnej tarce

Rabarbar umyć, obrać, pokroić na cząstki i ugotować w wodzie z cukrem. Odcedzić i zmiksować razem z truskawkami oraz odrobiną jogurtu naturalnego. Masę dodatkowo przetrzeć przez gęste sitko; można dosłodzić do smaku. Delikatnie połączyć z ubitą śmietaną i przełożyć do ozdobnych naczyń. Składniki na chrupki dokładnie połączyć na jednolitą masę. Posmarowaną blachę wyłożyć pergaminem, uformować placuszki dowolnych kształtów. Piec ok. 5 min w temp. 180 st. C, na złoty kolor. Piankę podawać schłodzoną, udekorowaną chrupką imbirową.



WIOSENNA SAŁATKA W KOSZYCZKU Z SERA

- 8-10 jaj przepiórczych,
- 50 g kiełków fasoli,
- 40 g kiełków lucerny,
- 1/2-1 cykoria,
- 1-2 łodygi selera naciowego,
- 1 ser pleśniowy,
- ok. 100 g sera pecorino na koszyczek,
- oliwa tymiankowa, ocet winny, sól, pieprz do smaku

Jaja ugotować na twardo, przekroić na pół. Dodać kiełki, poszatkowaną cykorię, pokrojone w drobne talarki łodygi selera naciowego i rozdrobniony ser pleśniowy. Całość delikatnie wymieszać z odrobiną oliwy tymiankowej, doprawić solą oraz kilkoma kroplami octu winnego, ewentualnie świeżo mielonym czarnym pieprzem. Pozostawić na kilkanaście minut. Ser pecorino zetrzeć na grubej tarce, wiórki sera wsypać na rozgrzaną patelnię teflonową. Gdy ser się lekko roztopi, zebrać go z patelni, uformować koszyczek, np. na odwróconej miseczce. W koszyczku ułożyć sałatkę wiosenną, udekorować kiełkami.



POMIDORY FASZEROWANE ŚWIEŻYM SZPINAKIEM

- 150-200 g świeżego szpinaku,
- kilka ząbków czosnku,
- 80-100 g sera gorgonzola,
- 4 średnio twarde pomidory,
- gałka muszkatołowa, sól, pieprz do smaku

Szpinak opłukać, wybrać ładne listki. Czosnek obrać, lekko rozgnieść, wrzucić do wrzącej wody. Liście szpinaku zaparzyć we wrzątku z czosnkiem. Następnie zahartować w wodzie z lodem, odcedzić i osuszyć papierowym ręcznikiem. Na rozłożone liście szpinaku nakładać kawałki sera i zwijać roladki. Szpinak z farszem umieścić w wydrążonym pomidorze, doprawić do smaku gałką, solą i pieprzem, następnie zapiekać 5-10 min w temp. 180 st. C (aż ser się rozpuści). Podawać gorące z grzankami ziołowymi lub czosnkowymi. Udekorować listkami świeżego szpinaku.



KOKTAJL WITAMINOWY
- 100 g świeżego ogórka,
- 150 g melona,
- 1/2-1 kiwi,
- ok. 10-15 g selera naciowego,
- sól, zielone tabasco,
- rzeżucha, świeże kiełki


Wszystkie składniki zmiksować, uzupełniając zimną wodą mineralną lub kostkami lodu. Doprawić. Udekorować rzeżuchą i kiełkami.




Przepisy: Katarzyna Likus
Stylizacja: Basia Dereń-Marzec
Zdjęcia: Kuba Pajewski

Redakcja poleca

REKLAMA