Praca w sektorze zielonej energii będzie coraz bardziej atrakcyjna.
Spis treści:
Sektor zielonej energii się rozwija
Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych produkcja energii elektrycznej w czerwcu 2024 roku wzrosła o 9,52 proc. w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku. Rośnie udział energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych. Farmy wiatrowe miały 9,13 proc. wkładu w produkcję energii, natomiast pozostałe źródła energii 18,28 proc.
Zgodnie z unijnymi regulacjami do 20230 roku 42,5 proc. energii wykorzystywanej w UE powinna pochodzić ze źródeł odnawialnych. A to oznacza, że będzie rosło zapotrzebowanie na pracowników pracujących w sektorze zielonej energii.
Praca w zielonej energii
Jacy pracownicy będą szczególnie potrzebni? Przede wszystkim monterzy i serwisanci paneli fotowoltaicznych.
W sektorze zielonej energii pracę znajdą również specjaliści IT, którzy zajmują się tworzeniem aplikacji i zarządzaniem bazami danych w branży energetycznej.
Kilka specjalizacji będzie się szczególnie rozwijać. Na pracę będą mogli liczyć specjaliści ds. magazynowania energii, infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, mikrosieci i rozproszonych systemów energetycznych, a także monitorowania wydajności farm wiatrowych, i wież anemometrycznych.
Z danych Instytutu Odnawialnej Energii wynika, że menedżerowie projektów energii odnawialnej mogą zarobić rocznie 53-94 tys. euro, a inżynierowie energii odnawialnej do 70 tys. euro brutto.
Możliwość zmiany pracy
Praca w sektorze zielonej energii to atrakcyjny kierunek dla osób, które dopiero wybierają studia, kończą je i planują pierwsze kroki na rynku pracy. Jak zwraca uwagę zielonagospodarka.pl, taką karierę mogą również podjąć doświadczeni pracownicy sektora energetycznego, także wydobywczego.
Portal przytacza historię byłego górnika, który po zamknięciu kopalni, przekwalifikował się i teraz pracuje jako technik turbin wiatrowych.
Chciałem nadal rozwijać się zawodowo i postanowiłem spróbować w OZE, poszedłem na szkolenie do pracy na wiatrakach. Specyfika rozwiązań technicznych, przekładni i innych mechanizmów jest taka sama. Dlatego uważam, że każdy górnik powinien odnaleźć się w tym świecie turbin. To daje duże poczucie satysfakcji, że nie trzeba zaczynać od zera, a branża docenia moje umiejętności i do tego oferuje dobre warunki pracy, perspektywy rozwoju i satysfakcjonujące wynagrodzenie
- mówi Piotr Metlak, cytowany przez zielonagospodarka.pl.
Czytaj także:
Tak łatwo zarobisz bez wychodzenia z domu. 9 sposobów na zarabianie przez internet
5 tys., 10 tys. 20 tys. zł? Ile trzeba zarabiać, żeby w Polsce należeć do klasy średniej?
Najbogatsza kotka na świecie. Milionerka Nala zarabia krocie i sama jest warta miliony