Przerwa w czasie pracy na karmienie

Przerwa w czasie pracy na karmienie
Jednym z uprawnień młodej matki, która powraca do pracy po urlopie macierzyńskim jest prawo do przerwy na karmienie.
/ 21.09.2016 14:22
Przerwa w czasie pracy na karmienie

Kto ma prawo do przerwy?

Prawo do przerwy na karmienie dziecka, ma tylko kobieta, która karmi dziecko piersią. Z takiego uprawnienia nie skorzysta matka, która karmi dziecko za pomocą butelki.

Ponadto prawo do przerwy w pracy przysługuje, jeśli kobieta jest zatrudniona nie krócej niż 4 godziny w pracy.

Przerwy w pracy na karmienie wliczane są do czasu pracy. Przysługuje za nie wynagrodzenie obliczane jak wynagrodzenie za urlop. Są one udzielane przez cały okres karmienia piersią.

Zobacz także: Urlop macierzyński

Długość przerwy

Długość przerwy na karmienie zależy po pierwsze od liczby dzieci, które urodziła i karmi matka. Po drugie długość przerwy zależy od czasu pracy, w jakim zatrudniona jest kobieta.

Kobieta karmiąca jedno dziecko ma prawo dwóch przerw. Każda z przerw może trwać pół godziny. Natomiast, jeśli kobieta karmi więcej niż jedno dziecko, ma prawo do dwóch przerw po 45 minut.

Czy możliwe jest połączenie przysługujących pracownicy przerw. Jak najbardziej kobieta może połączy obie przerwy. Pracownica może wykorzystując połączenie przerw przychodzić do pracy później lub wychodzić z niej wcześniej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w trakcie pracy kobieta z niej wychodziła i ponownie powracała.

Jak wspomniano długość przerwy na karmienie zależy od długości czasu pracy kobiety. Kobieta, która pracuje w wymiarze czasu krótszym niż cztery godziny dziennie, w ogólne nie będzie miała prawa do skorzystania z przerwy. Jeśli jest zatrudniona w wymiarze 6 godzin pracy, będzie jej przysługiwała tylko jedna przerwa na karmienie.

Wniosek o przerwę

Kobieta, która chce skorzystać z przerwy na karmienie dziecka musi złożyć do swojego pracodawcy odpowiedni wniosek. Pracownica powinna złożyć pracodawcy oświadczenie, że karmi dziecko piersią. Pracodawca może także zażądać od pracownicy zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego fakt naturalnego karmienia dziecka.

Pracodawca udziela pracownicy przerw na cały okres karmienia.

Zobacz także: Czas pracy kobiet

Redakcja poleca

REKLAMA