Różnica między wypaleniem a przerdzewieniem zawodowym
Wypalenie zawodowe następuje pod wpływem ciągłego stresu, zmęczenia i spoczywających na człowieku obciążeń. Pracownik, niegdyś pełen energii i pomysłów, staje się apatyczny i jest pozbawiony jakiejkolwiek motywacji do pracy.
Podobne symptomy występują także w przypadku przerdzewienia zawodowego, z tymże ich podłoże jest zupełnie inne. Przerdzewienie dotyka ludzi, którzy nie mieli szansy rozwinąć skrzydeł, wykorzystać własnej energii i możliwości.
Jakie są objawy przerdzewienia?
Przerdzewienie to stan, który charakteryzuje się przede wszystkim: zobojętnieniem na sprawy zawodowe i prywatne, brakiem inicjatywy do podejmowania działań, chłodnym stosunkiem do współpracowników i klientów, wrażeniem braku jakiegokolwiek postępu w życiu. Poczucie beznadziei potęguje świadomość, że człowiek nie ma szansy wykorzystać swojego potencjału, co powoduje frustrację. Pracownik wie, że stać go na więcej, a nie ma szansy się wykazać.
Patrz: Wydajność pracownika zależy od zachowań szefa
Kogo dotyka syndrom przerdzewienia?
Przerdzewienie może dotknąć każdego, ale najbardziej zagrożone są dwa typy pracowników. Pierwsza grupa to młode osoby, które „utknęły” na stanowiskach niedostosowanych do ich możliwości. Mają duży potencjał, wiele pomysłów i siłę do pracy, a zazwyczaj wykonują zadania, które nie są związane z ich wykształceniem, bądź które nie dają szansy się im wykazać.
Druga grupa to menadżerowie w środkowym okresie swojej kariery. W tym przypadku przerdzewienie może mieć dwa podłoża. Może się wiązać z poczuciem niewykorzystania otrzymanych zawodowych okazji, zmarnowania swojego potencjału, bądź też być wynikiem zmniejszającej się ilości wyzwań którym trzeba sprostać i wkradającej się w życie monotonii.
Sposoby na przerdzewienie zawodowe
Ponieważ niewielu ludzi może zdecydować się na zmianę pracy, dlatego warto znaleźć hobby, które pozwoli oderwać się od nudy i zapomnieć o problemach życia codziennego. Osoba, która cierpi na syndrom przerdzewienia zawodowego potrzebuje wsparcia i zajęcia, które da jej satysfakcję i poczucie spełnienia. Sport, podróże, fotografia, kolekcjonerstwo, łowienie ryb, majsterkowanie – jest wiele opcji, każdy może wybrać coś dla siebie.
Patrz: Jak awansować w dobie kryzysu?