Powinnaś dostarczyć do kadr lub bezpośrednio szefowi swoje zwolnienie lekarskie (wystawione na druku ZUS ZLA). Zadbaj o to, by zwolnienie dotarło do zakładu pracy w ciągu siedmiu dni od daty jego wystawienia. Jeżeli przekroczysz ten termin, od ósmego dnia choroby dostaniesz świadczenie niższe o 20 proc.
Gdy masz własną firmę lub jesteś współpracownikiem takiej firmy – zwolnienie musisz dostarczyć bezpośrednio do ZUS.
Kto wypłaca „chorobowe”
Jeżeli pracujesz w firmie, która zgłosiła do ubezpieczenia więcej niż 20 osób, to ona przez pierwsze 33 dni w roku twojej niedyspozycji będzie wypłacać ci tzw. chorobowe, czyli wynagrodzenie z tytułu niezdolności do pracy. Gdy choroba potrwa dłużej, od 34. dnia otrzymasz zasiłek chorobowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ten ostatni wypłaci ci także pieniądze – i to od pierwszego dnia choroby – jeśli masz własną działalność gospodarczą albo pracujesz w firmie zatrudniającej mniej niż 20 osób.
Ile pieniędzy dostaniesz?
Wysokość wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego wynosi 80 proc. (przy leczeniu szpitalnym 70 proc.) twojej średniej pensji obliczonej z ostatnich 12 miesięcy przed chorobą. Do 100 proc. świadczenia masz prawo tylko wtedy, gdy jesteś w ciąży i zachorujesz, miałaś wypadek w pracy (w drodze do pracy lub z niej) albo cierpisz na chorobę zawodową.
Czy sobota na L4 jest płatna?
Tak. Jeżeli zwolnienie lekarskie obejmuje sobotę, niedzielę lub inny dzień świąteczny, otrzymasz za ten czas pieniądze tak jak za zwolnienie w dzień roboczy.
Czy pracując w dwóch firmach, z obu dostaniesz „chorobowe”?
Tak, ale pod warunkiem, że obaj pracodawcy opłacają za ciebie składkę chorobową. Aby otrzymać pieniądze, musisz do obu firm dostarczyć kopie zwolnienia.
Czy na wypowiedzeniu też należy się zasiłek?
Fakt, że jesteś na wypowiedzeniu, nie ma znaczenia. Za czas zwolnienia i ewentualnych kolejnych zwolnień (ale nie może być między nimi przerwy) przysługuje ci zasiłek chorobowy. Natomiast, jeżeli zachorujesz już po upływie okresu wypowiedzenia, dostaniesz zasiłek tylko wówczas, gdy stanie się to nie później niż w ciągu 14 dni po ustaniu pracy. Zwolnienie musi trwać nieprzerwanie 30 dni.
Jak długo przysługuje zasiłek
ZUS będzie wypłacał pieniądze do 182. dnia choroby (gdy jest to gruźlica – do 270. dnia). Jeżeli po tym czasie nadal nie możesz pracować, ale dalsze leczenie daje nadzieję na powrót do zdrowia i firmy, możesz ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne.
Warto wiedzieć
- Jeżeli zachorujesz po zakończeniu okresu wypowiedzenia, zasiłek chorobowy zostanie obliczony na podstawie twojej pensji, jednak nie może być on wyższy niż przeciętne wynagrodzenie ogłaszane dla celów emerytalnych (za III kwartał 2008 roku wynosi ono 2968,55 zł).
- Mimo choroby nie dostaniesz zwolnienia, gdy jesteś na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, pobierasz zasiłek dla bezrobotnych, podlegasz obowiązkowemu ubezpieczeniu rolników lub masz prawo do renty (emerytury).