Jak ułatwić sobie powrót do pracy po urlopie macierzyńskim?

Powrót do pracy dla mamy, która niedawno urodziła dziecko, bardzo często wiąże się z dużym stresem. Jak ułatwić sobie powrót do pracy po urlopie macierzyńskim? Jak pracodawca może pomóc kobietom pogodzić bycie pracownikiem i mamą? Na to pytanie odpowiadają Eyal Litwin, dyrektor generalny Adgar w Polsce oraz Maria Januszewska-Cijka, dyrektor przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia w Warszawie.
/ 21.06.2013 11:33

Zmiana trybu pracy

Mamy, które przed urodzeniem dziecka pracowały na etacie, po powrocie z urlopu macierzyńskiego mogą pomyśleć o zmianie trybu pracy np. na zadaniowy. Pozwoli to uniknąć codziennej obecności w biurze od 9.00 do 17.00, gdyż mama nie będzie rozliczana z liczby przepracowanych godzin tylko z wykonanych zadań. Jednocześnie umożliwi jej to spędzanie większej ilości czasu z dzieckiem, co sprawi jej nie tylko satysfakcję, ale zwiększy również efektywność. Dobrym rozwiązaniem zaraz po powrocie z urlopu macierzyńskiego może być także praca na część etatu np. na pół lub 3/4. Pozwoli to na łagodny powrót mamy do obowiązków oraz stopniowe wydłużanie czasu rozłąki z maluchem.

Warto wiedzieć, że świeżo upieczonej mamie przysługuje także dodatkowy urlop macierzyński. W tym celu należy wystosować odpowiedni wniosek i złożyć go u pracodawcy.

Tylko 1/3 mam dzieci w wieku do lat 3 wraca do pracy.*

Praca zdalna

Inną możliwością jest praca z domu, tzw. home office. Jest to opcja dla matek, które z jakiś powodów nie mogą lub na razie nie chcą rozstać się z dzieckiem. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie wymaga od mamy dużej samokontroli i mobilizacji, by przebywając w domowym zaciszu z dzieckiem na ręku, skupić się także na pracy np. przed monitorem komputera. Przy uzgodnieniu takiego rozwiązania pracodawca powinien dostarczyć mamie sprzęt potrzebny do wykonania pracy, np. komputer.

Polecamy: Pracująca mama - jak zorganizować swój czas?

Zmiana godzin pracy

Bardzo często pracodawcy zgadzają się na ruchome godziny pracy mam, by nie musiały one być obecne w firmie w sztywnych ramach czasowych, np. od 8.00 do 16.00. Można uzgodnić z pracodawcą zmianę godzin pracy tak, by łatwiej było opiekować się maluchem. Dzięki temu, przychodząc do pracy np. o godzinę wcześniej, mama będzie mogła wyjść na tyle wcześnie, by zdążyć odebrać dziecko przed zamknięciem żłobka czy przedszkola.

22% mam dzieci w wieku od 1 do 3 lat obawia się utraty pracy lub tego, że nie poradzą sobie z obowiązkami zawodowymi po przerwie związanej z urlopem macierzyński.**

Zobacz: Wniosek o przedłużenie urlopu macierzyńskiego

Przedszkole niedaleko miejsca pracy

Istnieją budynki biurowe, które znajdują się bardzo blisko przedszkola lub w których przedszkole jest jednym z najemców. Dzięki temu rozłąka z dzieckiem nie będzie tak długa, jak w przypadku, gdy musimy je odwieźć do przedszkola znajdującego się daleko od miejsca pracy. Dodatkowo mama ma świadomość, że zostawia swoją pociechę pod najlepszą opieką i cały czas jest w pobliżu. Dzięki temu jest spokojniejsza i łatwiej może skupić się na służbowych obowiązkach. Pracodawca może także zaoferować zatrudnionym pokrycie kosztów przedszkola w ramach benefitów pozapłacowych. Jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron ze względów podatkowych.

- Rodzice dzieci, którzy pracują nieopodal naszego przedszkola lub wręcz w tym samym budynku, bardzo chwalą sobie jego bliskość.Przede wszystkim cenią ze względu na oszczędność czasu dojazdu do pracy podczas porannego odwożenia dziecka do przedszkola i przy okazji odbierania dziecka po południu. Rodzice mają także możliwość odwiedzenia dziecka w przedszkolu w ciągu dnia. Łatwiej jest im także wyjść z pracy na godzinkę, by przyjść np. na przedstawienie z okazji zbliżającego się Dnia Matki, w którym gra ich dziecko – powiedziała Maria Januszewska-Cijka, dyrektor przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia znajdującego się w budynku Adgar Plaza B w dzielnicy biznesowej na warszawskim Mokotowie.

Polecamy: Pracująca mama jest szczęśliwsza

*Badania opracowane przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie marki Bebilon w marcu 2011 r, która jest patronem akcji "Mama wraca do pracy". Wzięło w nim udział 23 tys. matek dzieci poniżej trzeciego roku życia, http://praca.interia.pl/news-do-pracy-wraca-tylko-1-3-matek,nId,722787

**Badanie opracowane przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie marki Bebilon w kwietniu 2010 roku. W badaniu wzięło udział ponad 10 tysięcy mam dzieci w wieku do 3 lat oraz kobiet w ciąży, www.bebilon.pl/oldbebilon/mama_wraca_do_pracy/jak_polskie_mamy_wracaja_do_pracy

Źródło: Materiały prasowe Questia PR/ (dr)

Zobacz także: Jak wyznaczyć granicę między pracą a życiem prywatnym?

Redakcja poleca

REKLAMA