Jak sobie radzić z zazdrością w pracy?

Zazdrość powoduje, że tworzymy plotki/fot. Fotolia
Jesteś zazdrosna, ponieważ szef faworyzuje koleżankę, podczas gdy to ty zasługujesz na awans lub pochwały? Może sam/-a padłeś/-aś ofiarą zazdrosnego współpracownika, który zrobi wszystko, aby pozbawić cię stanowiska, oczerniając w oczach innych? Sprawdź, jak sobie radzić z zazdrością w pracy.
/ 07.11.2012 14:08
Zazdrość powoduje, że tworzymy plotki/fot. Fotolia

Jakie są przyczyny zazdrości?

Przyczyn zazdrości jest wiele.

Mogą być one zakorzenione już w dzieciństwie. Osoby, które są zazdrosne o innych pracowników, utożsamiają firmę z rodziną. Przypominają sobie sytuacje, gdy matka czy ojciec więcej czasu poświęcali siostrze, brat dostawał wyższe kieszonkowe…

Szef, niczym rodzic, może źle traktować podwładnych (utożsamianych z rodzeństwem) i powodować wśród nich uczucie zazdrości.

Niesprawiedliwe traktowanie to często wymysł osoby zazdrosnej. Jeśli nie chce ona przyznać się do swojej zawiści, tłumaczy ją niesprawiedliwością. Uważa np., że koleżanka z pracy, aby awansować, musiała iść do łóżka z szefem, ponieważ w innym wypadku nie zasłużyłaby na dane stanowisko.

U przyczyn zazdrości leży także niska samoocena. Osoba zazdrosna jest niedowartościowana, dlatego ciągle porównuje się z innymi pracownikami, do tego stopnia, że niekiedy chce żyć ich życiem, które uważa za ciekawsze.

Zazdrość wpływa na człowieka destrukcyjnie i wpędza w kolejne kompleksy. Osoba zazdrosna może nawet rozpuszczać plotki oczerniające osobę, której zazdrości.

Co zrobić, jeśli to ty jesteś zazdrosny/-a?

Długo marzyłeś/-aś o stanowisku, które objął inny pracownik. Doprowadza cię to do szału i uważasz, że na nie nie zasłużył. Zaczynasz stwarzać plotki, które postawią cię w dobrym świetle, a awansowanego kolegę obrażą. To oznaki, że jesteś zazdrosny/-a.

Nie umniejszaj nikomu zasług, tylko dlatego, że tobie się nie udało. Niech zazdrość  będzie pozytywnym motorem napędzającym cię do dążenia do celu, jednak nie po trupach!

Pomyśl o swoich zaletach. Jesteś osobą zdolną i kompetentną – pracuj nad tym cały czas. Jeśli w tej firmie cię nie docenili, spróbuj w innej. Nie rób sobie jednak wrogów poprzez plotkowanie. Staraj się żyć z ludźmi w dobrych relacjach. Zazdrość wpływa negatywnie na twoje samopoczucie psychiczne – nie pozwól na to.

Zapoznaj się bliżej z koleżankami i kolegami z pracy, chociaż nie musisz oczywiście wchodzić z nimi w przyjaźnie na całe życie. Stworzenie dobrych relacji z współpracownikami pozwoli ci uniknąć bycia zazdrosnym/-ą w przyszłości, a jeśli to ty dostaniesz awans, inni będą się cieszyć twoim szczęściem zamiast kłaść ci kłody pod nogi.

Zobacz też: Kandydaci kontra rekruterzy

Jak radzić sobie z zazdrością innych?

Jeśli padłeś/-aś ofiarą zazdrości koleżanki lub kolegi z pracy, najważniejsze to zachować zimną krew. Plotki powstałe na twój temat są nieprawdziwe, ale normalne jest, że ci przykro z tego powodu.

Postaraj się dowiedzieć, kto jest ich twórcą i spokojnie z nim porozmawiaj. Wyjaśnij, że nie życzysz sobie, aby ktoś stwarzał fałszywe informacje na twój temat, ponieważ ciężko pracujesz i zasługujesz na sympatię lub na stanowisko, które otrzymałaś.

Jeśli rozmowa z osobą zazdrosną nie pomoże, udaj się na rozmowę do szefa. Pamiętaj o tym, aby zachować spokój. Przedstaw przełożonemu sprawę, podaj przykłady zachowań, które ci nie odpowiadają i poproś o podjęcie odpowiednich działań, aby je zlikwidować.

Zobacz też: Rozmowa o pracę - pytania, na które nie musisz odpowiadać

Redakcja poleca

REKLAMA