Dotacje uniijne - jak je otrzymać

kobieta, fundusze europejskie fot. Panthermedia
Jak napisać wniosek? Co punktują jurorzy? Czego unikać? - doradzają Euroliderzy
/ 04.04.2013 16:09
kobieta, fundusze europejskie fot. Panthermedia
Zdaniem tegorocznej laureatki konkursu Eurolider Jolanty Kopeć dobry projekt unijny to taki, który rozwiązuje rzeczywisty, a nie wymyślony problem.

- Największym błędem jest pisanie projektów na siłę, bez zdiagnozowania problemu, grupy docelowej, tylko dlatego, że są jakieś pieniądze do wzięcia – mówi Euroliderka.

Według niej nie ma łatwych projektów. Każdy jest inny i wszystko zależy od osobistych preferencji, kompetencji.

 Jej zdaniem osoba, która na poważnie chce się zająć pozyskiwaniem Funduszy Europejskich powinna być odporna na stres, zdeterminowana i przede wszystkim kreatywna. Powinna też umieć pracować w zespole i być optymistą, ale nie hurra optymistą. 

Dowiedz się też jak uzyskać pieniądze na start - informacje znajdziesz tutaj

Druga z tegorocznych Euroliderek Izabela Joachimczak zwraca natomiast uwagę, że dobrze przygotowany projekt musi być przede wszystkim innowacyjny, a więc oparty na dobrym pomyśle.

Przyznaje jednak, że zdobycie dotacji a potem jej rozliczenie wcale nie jest łatwe. Zdaniem Izy łatwiej jest dopiero gdy się zdobędzie pewne doświadczenie.

- Gdy się wie gdzie szukać pieniędzy i jak pisać wnioski to nie wydaje się to aż takie skomplikowane. Natomiast muszę przyznać, że nadal przeraża mnie papierologia polskiego systemu. Poza tym niektóre instrukcje i wytyczne nie pozwalają załatwić szybciej pewnych spraw –twierdzi Euroliderka. 

Pisząc wniosek o unijne dofinansowanie warto także pamiętać o kilku radach Eurolidera 2011 Ryszarda Zwojewskiego. 

Jego zdaniem pisząc wniosek o dotację zupełnie nie opłaca się „lać wody”. Warto natomiast opisać wszystko w sposób zwięzły i przejrzysty, bez używania zbyt mądrych słów.

Zwojewski radzi, aby przygotowując wniosek nie myśleć o sobie ale o tym, komu projekt chcemy "sprzedać". Dodaje, że wszystkie cele naszego przedsięwzięcia powinny być wskazane wyraźnie i określone w sposób mierzalny. Jego zdaniem istotne jest także pokazanie korzyści, jakie przyniesie realizacja projektu.

Należy unikać podawania nieprawdziwych informacji oraz danych.

 - W przeciwnym razie zyskamy opinię oszusta i spalimy za sobą wszystkie mosty – ostrzega Eurolider 2011.  

W ocenie Ryszarda Zwojewskiego jeżeli coś idzie nie tak, to nie ma sensu tego ukrywać bo, jak podkreśla, może się zdarzyć, że pewnego dnia bardzo mili ludzie mogą nas poprosić o wszystkie dokumenty, a wtedy albo gloria, albo zwrot pieniędzy.

Celem konkursu Eurolider 2012 jest wyróżnienie najbardziej aktywnych, kreatywnych i zaangażowanych osób, które działając w swoim najbliższym otoczeniu wykorzystują możliwości, jakie stwarzają unijne środki. Do konkursu mogą być zgłaszane osoby, które przyczyniły się do powstania i realizacji projektów służących danej społeczności i rozwojowi lokalnemu lub regionalnemu, pod warunkiem, że projekty te uzyskały dofinansowanie z Funduszy Europejskich. Konkurs Eurolider jest organizowany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego od 2009 r. W czterech dotychczasowych edycjach wyróżniono 21 osób. Więcej informacji o zasadach konkursu oraz laureatach można znaleźć na stronie www.eurolider.gov.pl

Redakcja poleca

REKLAMA