Czy można pracować na urlopie macierzyńskim fot. Fotolia

Czy można pracować na urlopie macierzyńskim

Zobacz, jak najkorzystniej podjąć pracę, będąc na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.
Milena Oszczepalińska / 18.09.2015 06:12
Czy można pracować na urlopie macierzyńskim fot. Fotolia

Wiele mam pracujących na umowę o pracę, gdy przechodzi na urlop macierzyński po urodzeniu dziecka zastanawia się, czy gdyby podjęły pracę w niepełnym wymiarze godzin lub w ramach wykonania dzieła lub zlecenia, straciłyby zasiłek. Podpowiadamy, co mówią na ten temat polskie przepisy.

Czy można pracować na urlopie macierzyńskim?

I tak, i nie. Przepisy Kodeksu pracy jednoznacznie nie zabraniają kobietom pracować podczas przebywania na urlopie macierzyńskim, ale stanowią, że ewentualna praca nie może być wykonywana w wymiarze większym niż pół etatu. Jeśli młoda mama zdecyduje się na pracę na pół etatu, będąc na urlopie macierzyńskim, musi mieć świadomość tego, że wysokość zasiłku w takim przypadku zostanie jej obniżona proporcjonalnie do wysokości wymiaru zatrudnienia. Z kolei odprowadzane przez pracodawcę składki zostaną zmniejszone do wymiaru zgodnego z zatrudnieniem.

Umowy cywilnoprawne a urlop macierzyński

Inaczej wygląda sytuacja kobiet, które będąc na urlopie macierzyńskim, zamierzają podjąć pracę na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Zawarcie takich umów, niezależnie od tego, czy to z nowym pracodawcą, czy z dotychczasowym, są korzystniejsze zarówno dla kobiet, jak i pracodawców. Dlaczego?
  • pracując na umowie cywilnoprawnej nie traci się prawa do żadnej części zasiłku macierzyńskiego - otrzymuje się go w całości, a oprócz tego dostaje się wynagrodzenie zgodnie z zapisem w umowie;
  • pracodawca nie musi odprowadzać składek do ZUS-u, ponieważ te umowy nie są nimi objęte - kobieta jest ubezpieczona ze względu na prawo do urlopu macierzyńskiego, a pracodawca ponosi znacznie niższe koszty związane z jej pracą;
  • kobiety pracujące na umowach cywilnoprawnych podczas urlopu macierzyńskiego mogą pozostawać na rynku pracy i nie mają później trudności z odnalezieniem się na nim, gdy już zdecydują wrócić po urlopie do aktywności zawodowej. Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim może nie być najłatwiejszy.

Inne porady dla pracujących mam: