Zmiana imienia dziecka
Wybierając imię dla dziecka postąpiliście zbyt pochopnie i chcecie je zmienić? To żaden problem. Jeśli zreflektujecie się odpowiednio szybko, tzn. w ciągu pół roku od narodzin dziecka, wystarczy złożyć w urzędzie oświadczenie o zmianie, by bez zbędnych formalności naprawić ten błąd.
Zmiana nazwiska po rozwodzie
To druga z najprostszych zmian – jeśli po rozwodzie nie chcesz już nosić nazwiska byłego męża, masz 3 miesiące od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego na to, by złożyć w urzędzie odpowiednie oświadczenie.
Zmiana imienia
Bardzo często zdarza się, że na co dzień posługujemy się innym imieniem, niż figuruje w dokumentach. Osobiście znam co najmniej kilka takich przypadków: Agnieszkę od zawsze nazywaną Asia, Seweryna zwanego Staszkiem, a nawet Janinę, dla wielu będącą Tereską... Jeśli taka sytuacja dotyczy także Ciebie i chcesz, aby imię, pod którym wszyscy Cię znają, figurowało także w dokumentach, nie powinnaś mieć z tym problemu – pod warunkiem, że udokumentujesz fakt funkcjonowania pod takim właśnie imieniem.
Nazwisko ośmieszające i inne przypadki
Aby zmienić nazwisko w sytuacji innej niż ślub i rozwód, trzeba mieć dobry powód. Nie będzie z tym problemu, jeśli jest to nazwisko ośmieszające lub obraźliwe. Łatwo też o zmianę, gdy nazwisko to ma formę imienia lub niepolskie brzmienie.
Czy można wybrać dowolne imię?
W zasadzie tak, choć nie do końca. Nie nadaje się imion zdrobniałych (np. nie możesz w dokumentach figurować jako „Kasia”, bo nie podoba Ci się „Katarzyna”) lub utrudniających identyfikację płci (polskie imiona żeńskie kończą się zawsze na „a”).
Czy można wybrać dowolne nazwisko?
I tu znów można by napisać: tak, ale... Nie możesz wybrać takiego, które nosiły ważne postaci historyczne, zasłużone dla kultury, nauki itd., chyba, że ktoś w Twojej rodzinie takie nosił i możesz to udowodnić.
Co napisać we wniosku?
Przede wszystkim uzasadnienie, dlaczego nie chcesz nosić takiego imienia lub nazwiska. Możesz (nie musisz!) także uzasadnić, dlaczego chcesz przyjąć dane nazwisko.
- odpis aktu urodzenia
- odpis aktu małżeństwa (jeśli jesteś po ślubie)
- odpis wyroku sądowego w sprawie rozwodu (jeśli jesteś po rozwodzie)
Urszula Skowrońska