Zmiana imienia, zmiana nazwiska - jak to zrobić?

Przyczyny takich zmian mogą być różne: rozwód, obraźliwe skojarzenia, dłuższe zastanowienie nad imieniem wybranym dla dziecka... Czy i jak można zmienić imię i nazwisko?
/ 20.11.2009 22:14
Przyczyny takich zmian mogą być różne: rozwód, obraźliwe skojarzenia, dłuższe zastanowienie nad imieniem wybranym dla dziecka... Czy i jak można zmienić imię i nazwisko?

Zmiana imienia dziecka
Wybierając imię dla dziecka postąpiliście zbyt pochopnie i chcecie je zmienić? To żaden problem. Jeśli zreflektujecie się odpowiednio szybko, tzn. w ciągu pół roku od narodzin dziecka, wystarczy złożyć w urzędzie oświadczenie o zmianie, by bez zbędnych formalności naprawić ten błąd.

Zmiana imienia, zmiana nazwiska - jak to zrobić?

Zmiana nazwiska po rozwodzie
To druga z najprostszych zmian – jeśli po rozwodzie nie chcesz już nosić nazwiska byłego męża, masz 3 miesiące od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego na to, by złożyć w urzędzie odpowiednie oświadczenie.

Zmiana imienia
Bardzo często zdarza się, że na co dzień posługujemy się innym imieniem, niż figuruje w dokumentach. Osobiście znam co najmniej kilka takich przypadków: Agnieszkę od zawsze nazywaną Asia, Seweryna zwanego Staszkiem, a nawet Janinę, dla wielu będącą Tereską... Jeśli taka sytuacja dotyczy także Ciebie i chcesz, aby imię, pod którym wszyscy Cię znają, figurowało także w dokumentach, nie powinnaś mieć z tym problemu – pod warunkiem, że udokumentujesz fakt funkcjonowania pod takim właśnie imieniem.

Nazwisko ośmieszające i inne przypadki
Aby zmienić nazwisko w sytuacji innej niż ślub i rozwód, trzeba mieć dobry powód. Nie będzie z tym problemu, jeśli jest to nazwisko ośmieszające lub obraźliwe. Łatwo też o zmianę, gdy nazwisko to ma formę imienia lub niepolskie brzmienie.

Czy można wybrać dowolne imię?
W zasadzie tak, choć nie do końca. Nie nadaje się imion zdrobniałych (np. nie możesz w dokumentach figurować jako „Kasia”, bo nie podoba Ci się „Katarzyna”) lub utrudniających identyfikację płci (polskie imiona żeńskie kończą się zawsze na „a”).

Czy można wybrać dowolne nazwisko?
I tu znów można by napisać: tak, ale... Nie możesz wybrać takiego, które nosiły ważne postaci historyczne, zasłużone dla kultury, nauki itd., chyba, że ktoś w Twojej rodzinie takie nosił i możesz to udowodnić.

Co napisać we wniosku?
Przede wszystkim uzasadnienie, dlaczego nie chcesz nosić takiego imienia lub nazwiska. Możesz (nie musisz!) także uzasadnić, dlaczego chcesz przyjąć dane nazwisko.

Jakie dokumenty będą potrzebne?
  • odpis aktu urodzenia
  • odpis aktu małżeństwa (jeśli jesteś po ślubie)
  • odpis wyroku sądowego w sprawie rozwodu (jeśli jesteś po rozwodzie)
Składając wniosek należy wziąć ze sobą dowód osobisty. Jeśli natomiast składasz wniosek w sprawie zmiany danych swoich dzieci (np. zmieniają nazwisko wraz z Tobą, lub zmieniasz tylko ich dane), musisz mieć ze sobą ich odpisy aktów urodzenia.

Urszula Skowrońska