Urlop macierzyński

Urlop macierzyński ustanowiony został ze względu na zapewnienie ochrony zdrowia kobiet w ostatnim okresie ciąży, jak również tuż po porodzie. Ma on również zapewnić świeżo upieczonej mamie możliwość zapewnienia opieki jej nowonarodzonemu maleństwu.
/ 17.09.2007 06:14

Urlop macierzyński ustanowiony został ze względu na zapewnienie ochrony zdrowia kobiet w ostatnim okresie ciąży, jak również tuż po porodzie. Ma on również zapewnić świeżo upieczonej mamie możliwość zapewnienia opieki jej nowonarodzonemu maleństwu.

Urlop macierzyński i wychowawczy przysługuje tylko wtedy, jeśli pracownica podpisaną umowę o pracę. Jeśli pracuje na umowę zlecenie, umowę o dzieło albo jest na tzw. "samozatrudnieniu", te przywileje jej nie obejmują.

Z urlopu macierzyńskiego może korzystać matka dziecka i ojciec dziecka. Pracownica wychowująca dziecko przysposobione oraz mąż pracownicy wychowującej dziecko przysposobione korzystają z urlopu na prawach urlopu macierzyńskiego.

Jego wymiar uzależniony jest od kilku czynników, jednak nigdy nie może być krótszy niż 8 tygodni, które zdaniem ustawodawcy są niezbędne dla powrotu do sił kobiety.
Jeżeli na przykład dziecko po porodzie musi zostać w szpitalu, wówczas kobieta musi wykorzystać co najmniej 8 tygodni urlopu, a resztę przełożyć na czas, kiedy dziecko wyjdzie ze szpitala.

Wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi:

  • 18 tygodni przy pierwszym porodzie,
  • 20 tygodni przy każdym następnym porodzie,
  • 28 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie

Pracownica może wykorzystać co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu. Prawa do tego urlopu nie można się zrzec, można go jedynie rozdzielić między oboje rodziców.

Podczas urlopu macierzyńskiego, korzystającemu z niego rodzicowi przysługuje zasiłek macierzyński. Zasiłek macierzyński stanowi zabezpieczenie materialne pracownicy w okresie urlopu macierzyńskiego. Miesięczny zasiłek wynosi 100% wynagrodzenia. Podstawę wymiaru omawianego zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownicy za okres 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym nastąpił poród. Niezbędnym dokumentem do wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu - za okres przed porodem albo akt urodzenia dziecka - za okres od dnia porodu oraz oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka.

Zobacz też: Podanie o urlop macierzyński

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (32)
/16.02.2016 19:47
Witam. Szukam informacji na temat obliczenia podstawy dla zasiłku chorobowego w przypadku gdy w ciągu ostatnich 12 miesięcy najpierw do sierpnia przebywała na urlopie rodzicielskim potem od sierpnia do listopada pracowałam w jednej firmie na umowie o pracę, potem złożyłam wypowiedzenie i przeniosłam się do innej firmy gdzie od 1grudnia jestem z zatrudniona na umowę o pracę na 2lata. wynagrodzenie 1600 netto. Czy zasiłek w razie zwolnienia lekarskiego będzie obliczany jako średnia z miesięcy obecnego płatnika tj. 1600x 3 (grudzień styczeń luty) czy średnia z 12 miesięcy obejmująca obie prace i zasiłek macierzyński? Proszę o pomoc
/21.03.2013 17:52
Mam pytanie zaczęłam prace od stycznia 23.2012 na L4 poszlam w pazdzierniku a umowe mam przedłużona tylko do dnia porodu 18 kwietnia 2013 r, czy przysługuje mi pełnoplatny urlop macierzynski
/28.01.2013 15:22
mam pytanie, chodzi o to czy pzysługuje mi urlop macierzynski, gdy w listopadzie zakonczy sie moja umowa o prace na czas okreslony, a termin porodu mam na grudzien. czy mimo tego bede mogla skorzystac z ur macierzynskiego??
POKAŻ KOMENTARZE (29)