POLECAMY

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński ustanowiony został ze względu na zapewnienie ochrony zdrowia kobiet w ostatnim okresie ciąży, jak również tuż po porodzie. Ma on również zapewnić świeżo upieczonej mamie możliwość zapewnienia opieki jej nowonarodzonemu maleństwu.

Urlop macierzyński ustanowiony został ze względu na zapewnienie ochrony zdrowia kobiet w ostatnim okresie ciąży, jak również tuż po porodzie. Ma on również zapewnić świeżo upieczonej mamie możliwość zapewnienia opieki jej nowonarodzonemu maleństwu.

Urlop macierzyński i wychowawczy przysługuje tylko wtedy, jeśli pracownica podpisaną umowę o pracę. Jeśli pracuje na umowę zlecenie, umowę o dzieło albo jest na tzw. "samozatrudnieniu", te przywileje jej nie obejmują.

Z urlopu macierzyńskiego może korzystać matka dziecka i ojciec dziecka. Pracownica wychowująca dziecko przysposobione oraz mąż pracownicy wychowującej dziecko przysposobione korzystają z urlopu na prawach urlopu macierzyńskiego.

Jego wymiar uzależniony jest od kilku czynników, jednak nigdy nie może być krótszy niż 8 tygodni, które zdaniem ustawodawcy są niezbędne dla powrotu do sił kobiety.
Jeżeli na przykład dziecko po porodzie musi zostać w szpitalu, wówczas kobieta musi wykorzystać co najmniej 8 tygodni urlopu, a resztę przełożyć na czas, kiedy dziecko wyjdzie ze szpitala.

Wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi:

  • 18 tygodni przy pierwszym porodzie,
  • 20 tygodni przy każdym następnym porodzie,
  • 28 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie

Pracownica może wykorzystać co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu. Prawa do tego urlopu nie można się zrzec, można go jedynie rozdzielić między oboje rodziców.

Podczas urlopu macierzyńskiego, korzystającemu z niego rodzicowi przysługuje zasiłek macierzyński. Zasiłek macierzyński stanowi zabezpieczenie materialne pracownicy w okresie urlopu macierzyńskiego. Miesięczny zasiłek wynosi 100% wynagrodzenia. Podstawę wymiaru omawianego zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownicy za okres 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym nastąpił poród. Niezbędnym dokumentem do wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu - za okres przed porodem albo akt urodzenia dziecka - za okres od dnia porodu oraz oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka.

Zobacz też: Podanie o urlop macierzyński

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (32)
/2 lata temu
Witam. Szukam informacji na temat obliczenia podstawy dla zasiłku chorobowego w przypadku gdy w ciągu ostatnich 12 miesięcy najpierw do sierpnia przebywała na urlopie rodzicielskim potem od sierpnia do listopada pracowałam w jednej firmie na umowie o pracę, potem złożyłam wypowiedzenie i przeniosłam się do innej firmy gdzie od 1grudnia jestem z zatrudniona na umowę o pracę na 2lata. wynagrodzenie 1600 netto. Czy zasiłek w razie zwolnienia lekarskiego będzie obliczany jako średnia z miesięcy obecnego płatnika tj. 1600x 3 (grudzień styczeń luty) czy średnia z 12 miesięcy obejmująca obie prace i zasiłek macierzyński? Proszę o pomoc
/5 lat temu
Mam pytanie zaczęłam prace od stycznia 23.2012 na L4 poszlam w pazdzierniku a umowe mam przedłużona tylko do dnia porodu 18 kwietnia 2013 r, czy przysługuje mi pełnoplatny urlop macierzynski
/6 lat temu
mam pytanie, chodzi o to czy pzysługuje mi urlop macierzynski, gdy w listopadzie zakonczy sie moja umowa o prace na czas okreslony, a termin porodu mam na grudzien. czy mimo tego bede mogla skorzystac z ur macierzynskiego??
POKAŻ KOMENTARZE (29)