Ubezpieczenie zdrowotne podczas wakacji - EKUZ, polisa

Bezpieczne wakacje fot. Fotolia
Wybierając się na urlop, nie myślisz o tym, że może cię na nim spotkać coś przykrego. Ale co będzie, gdy na wakacjach złamiesz nogę lub dopadnie cię angina? Informujemy, gdzie i na jaką pomoc możesz wtedy liczyć.
/ 03.07.2013 16:36
Bezpieczne wakacje fot. Fotolia
Każda osoba ubezpieczona ma prawo do bezpłatnego leczenia. Może z niego korzystać nie tylko tam, gdzie mieszka, ale na terenie całej Polski. Nawet na urlopie za granicą, w jednym z krajów Unii Europejskiej, przysługuje jej bezpłatna opieka medyczna. By skorzystać z tej możliwości, trzeba mieć odpowiedni dokument, który to potwierdza. Oprócz tego warto pomyśleć o kupnie odpowiedniej polisy, zwłaszcza  gdy wybieramy się poza granice UE.
 

Ubezpieczenie zdrowotne podczas wakacji w kraju


Gdy zachorujesz podczas wakacji w kraju, możesz pójść do każdej przychodni, która ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. W rejestracji nie mają prawa odmówić ci pomocy – muszą wskazać lekarza, który cię przyjmie. Jeśli nie jesteś w stanie udać do przychodni, zamów wizytę do domu lub, w nagłym przypadku, wezwij karetkę.

W razie potrzeby masz także prawo skorzystać z porady specjalisty. Nie potrzebujesz skierowania od lekarza pierwszego kontaktu do okulisty, ginekologa, dermatologa, onkologa, psychiatry i dentysty (otrzymasz tu tylko pomoc doraźną).

Uwaga!
Jeśli spędzasz urlop na terenie gminy, w której mieszkasz, masz obowiązek pójść do swojego lekarza rodzinnego.

Co musisz mieć ze sobą idąc do lekarza podczas wakacji?


Idąc do lekarza, weź ze sobą dowód, który potwierdza twoje prawo do bezpłatnej pomocy medycznej. Gdy jesteś:
  • zatrudniona na etacie – legitymację ubezpieczeniową z aktualnym wpisem zakładu pracy (jest ważny miesiąc!) lub druk RMUA (tzw. pasek);
  • właścicielem firmy – aktualny dowód wpłaty na ubezpieczenie zdrowotne;
  • ubezpieczona w KRUS – legitymację wystawioną przez KRUS i dowód opłacenia składki za ostatni kwartał;
  • emerytką lub masz rentę – legitymację potwierdzającą twój status lub aktualny odcinek renty lub emerytury;
  • bezrobotna – zaświadczenie z Urzędu Pracy.
Uwaga!
Jeśli jesteś w ciąży, masz prawo do pomocy lekarza nawet bez ubezpieczenia.

Gdy nie masz dokumentu ubezpieczenia...


Brak dowodu ubezpieczenia nie pozbawia cię prawa do pomocy. W takiej sytuacji powinnaś złożyć pisemne oświadczenie, że jesteś ubezpieczona. Legitymację lub dowód ubezpieczenia należy dostarczyć w ciągu 7 dni od wizyty u lekarza, a jeżeli byłaś w szpitalu – w ciągu 30 dni (możesz przesłać kopię dokumentu faksem). 

Dodatkowa polisa zdrowotna na wakacje


Nawet spędzając wakacje w Polsce, warto pomyśleć o dodatkowej polisie zdrowotnej. Nie zawsze bowiem w małych miejscowościach mamy dostęp do lekarza. Wykupienie polisy w towarzystwie ubezpieczeniowym, zwłaszcza takim, które ma podpisane umowy z dużą liczbą placówek na terenie całego kraju, może okazać się przydatne w sytuacji, gdy musimy sami szukać pomocy. Mając polisę, możemy skontaktować się z call center ubezpieczyciela (infolinia jest czynna całą dobę) i poprosić o wskazanie placówki najbliższej miejsca naszego pobytu lub umówienie wizyty u lekarza.

 

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą - karta EKUZ


Z chwilą wejścia Polski do Unii otrzymałaś prawo do korzystania ze świadczeń na terenie każdego z państw członkowskich. Ta pomoc przysługuje na zasadach obowiązujących w kraju, w którym aktualnie przebywasz. Oprócz Unii prawo do korzystania z opieki zdrowotnej przysługuje także na terenie Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinu i Islandii, a także m.in. na Maderze, Majorce i Wyspach Kanaryjskich. Podobnie jak w Polsce, tak i za granicą musisz mieć dokument potwierdzający, że jesteś ubezpieczona.

Na terenie Unii jest nim Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Uprawnia ona do korzystania z opieki medycznej, ale tylko w szpitalach i przychodniach działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Jeśli chcesz się leczyć prywatnie, będziesz musiała zapłacić za to z własnej kieszeni.

Jak wyrobić kartę EKUZ?


Wniosek o wydanie karty EKUZ powinnaś złożyć w oddziale wojewódzkim NFZ w swoim miejscu zamieszkania (wzór znajdziesz na stronie internetowej NFZ – www.nfz.gov.pl). Musisz do niego dołączyć dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne (np. ostatni RMUA, dowód wpłaty składki na ubezpieczenie społeczne, ostatni odcinek renty lub emerytury). Zwykle karta jest wydawana od ręki.

Każda osoba ubezpieczona otrzymuje własną kartę EKUZ. Jeśli zatem wybierasz się za granicę z dzieckiem, ono także musi mieć taki dokument.

Uwaga!
EKUZ
jest ważna dwa miesiące, a w wypadku osób bezrobotnych – 30 dni. Tylko emeryci i renciści otrzymują ją na 5 lat. Jeśli o kartę występuje uczeń lub student, EKUZ obowiązuje do końca roku szkolnego lub semestru.

Gdy nie masz karty EKUZ...


To nie znaczy, że spotkasz się z odmową pomocy. Skontaktuj się telefonicznie lub faksem ze swoim oddziałem NFZ. Ten wystawi tzw. certyfikat zastępczy i prześle go pod wskazanym adresem. Gdybyś nie miała tego certyfikatu, będziesz musiała zapłacić za pomoc lekarza. Zachowaj rachunki i dowody zapłaty. Na ich podstawie po powrocie będziesz mogła starać się o zwrot pieniędzy.
 {CMS_PAGE_BREAK]

Ubezpieczenie zdrowotne poza Unią Europejską
 

EKUZ nie obowiązuje poza Unią Europejską. Dlatego wyjeżdżając na wakacje w inny rejon świata, należy się ubezpieczyć. Jeśli jedziesz z biurem podróży, zwykle to ono kupuje polisę. Z reguły jest to najtańszy pakiet podstawowy. Obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia, następstw nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczenie bagażu, ale kwota ubezpieczenia jest niska i w razie poważniejszych problemów nie możesz liczyć na zwrot kosztów. Dlatego powinnaś pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu.

Ubezpieczenie od kosztów leczenia


Jedno z najważniejszych ubezpieczeń to ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL). Wybierając je, zwróć uwagę na:

  • Górny limit ubezpieczenia, czyli kwotę, do której ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność. Jeśli jest niska, resztę kosztów trzeba będzie dopłacić z własnej kieszeni.
  • Czy towarzystwo ubezpieczeniowe samo opłaca rachunki za opiekę medyczną, czy zwraca wydatki po leczeniu. To ważne, bo możesz nie być przygotowana na zapłacenie sporej kwoty. Zadbaj też o to, aby w umowie nie było stwierdzenia, że niskie wydatki (np. do 100 euro) pokrywasz sama.

 

Które ubezpieczenie wybrać?


Wysokość składki zależy nie tylko od kwoty ubezpieczenia, ale także od strefy geograficznej, do której wyjeżdżasz (zwykle stosowany podział to Europa, USA, Kanada, Australia, Japonia i reszta świata), okresu, na jaki wykupujesz polisę, wariantu ubezpieczenia (indywidualne, polisa rodzinna). Jeśli uprawiasz tzw. sporty ekstremalne (wspinasz się, nurkujesz), jesteś bardziej narażona na niebezpieczeństwo. Dlatego warto wykupić wariant ubezpieczenia, który bierze to pod uwagę. Zapewne składka będzie wyższa, ale nie wahaj się. Koszty leczenia za granicą mogą przekraczać możliwości twojej kieszeni.

Uwaga!
Przed kupnem polisy przeczytaj uważnie warunki ubezpieczenia (OWU). Są w nich wyłączenia, zastrzeżenia i warunki, które muszą być spełnione, aby odszkodowanie zostało wypłacone.

Redakcja poleca

REKLAMA