Co zrobić, gdy… wezwie cię fiskus

kobieta, urząd skarbowy, podatki, dokumenty, porady prawne, finanse fot. Panthermedia
Jakiś czas temu sprzedałaś działkę. Teraz dostałaś wezwanie do urzędu skarbowego, bo ten uważa, że zaniżyłaś cenę. Zastanawiasz się, co w tej sytuacji robić?
/ 25.10.2010 15:44
kobieta, urząd skarbowy, podatki, dokumenty, porady prawne, finanse fot. Panthermedia
Uważnie przeczytaj pismo
Sprawdź, czy na pewno sprawa dotyczy ciebie i do kiedy powinnaś ją wyjaśnić. Każde wezwanie urzędu skarbowego powinno zawierać następujące informacje:
- imię i nazwisko podatnika,
- nazwę i adres urzędu,
- powód wezwania, tzn. w jakiej sprawie i w jakim charakterze masz się zgłosić,
- termin, do którego powinnaś przyjść do urzędu,
- pouczenie, czym grozi nieuwzględnienie wezwania,
- podpis urzędnika (wraz z podaniem jego nazwiska i stanowiska).

Nie lekceważ wezwania

Choć skóra ci cierpnie na myśl o wizycie w urzędzie, lepiej tam pójdź i wyjaśnij sprawę. Jeśli tego nie zrobisz, urząd skarbowy może nałożyć na ciebie karę porządkową. Wynosi ona zwykle kilkaset złotych, ale możesz też otrzymać najwyższy wymiar – 2500 zł. Trzeba ją zapłacić w ciągu 7 dni. Jeśli nie możesz się stawić w urzędzie, bo np. musisz w tym czasie pojechać w delegację, powiadom o tym skarbówkę. Gdyby mimo to urząd nałożył na ciebie karę, możesz złożyć zażalenie na tę decyzję lub wniosek o usprawiedliwienie nieobecności, przedstawiając zaświadczenie z pracy. Masz na to 7 dni od otrzymania postanowienia o karze.

Warto wiedzieć
Jeśli okaże się, że powodem wezwania jest zaległość podatkowa, będziesz musiała ją zapłacić. Jeśli nie masz pieniędzy, poproś naczelnika urzędu o rozłożenie długu na raty lub odroczenie spłaty. Unikniesz karnych odsetek.

Porady prawne i finansowe - forum >>

Redakcja poleca

REKLAMA