Co zrobić, gdy… rura pęknie w łazience

kran, pęknięta rura, awaria, łazienka, wydatki, naprawa fot. Panthermedia
Awarie instalacji wodociągowej nie należą do rzadkości. Warto wiedzieć, kto ponosi koszty naprawy w mieszkaniu spółdzielczym.
/ 11.03.2011 07:44
kran, pęknięta rura, awaria, łazienka, wydatki, naprawa fot. Panthermedia
Uszkodzony pion wodny
Przede wszystkim jak najszybciej zadzwoń do działu technicznego lub na pogotowie wodno-kanalizacyjne (numery telefonów znajdują się zwykle w gablocie na parterze budynku, w którym mieszkasz).

Awarię musi usunąć spółdzielnia na swój koszt. Zgodnie z przepisami to ją obciąża naprawa instalacji wodociągowej do wodomierza włącznie. Jeśli podczas naprawy hydraulicy spowodują jakieś szkody, bo np. nie mogli dostać się do pionu bez usunięcia glazury, to koszt remontu obciąży ciebie. Masz bowiem obowiązek zabezpieczyć dostęp do głównej instalacji.

Gdy na skutek awarii w twoim mieszkaniu sąsiad ma zalany sufit, należy to niezwłocznie zgłosić do administracji, która musi naprawić powstałe szkody.

Uszkodzona rura przy kranie.
Gdy pęknie tzw. przyłączka, czyli rurka łącząca pion z kranem, natychmiast zakręć dopływ wody. Potem zadzwoń do hydraulika. Licz się z tym, że będziesz musiała pokryć wszystkie koszty związane z naprawą. I to nie tylko instalacji, ale także ewentualnej szkody powstałej u sąsiada. Gdy jesteś ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej, ten obowiązek przejmie na siebie twój ubezpieczyciel. Lecz jeśli ubezpieczyłaś mieszkanie od zalania, nie wykupiłaś jednak OC, ubezpieczyciel zapłaci za szkody powstałe w twoim mieszkaniu, ale straty sąsiada będziesz musiała pokryć z/własnej kieszeni.

Pamiętaj!
O szkodzie powinnaś jak najszybciej powiadomić ubezpieczyciela.

Porady prawne i finansowe - forum >>

Redakcja poleca

REKLAMA